لباس اسکلت بیرونی بدون نیاز به انرژی الکتریکی و تنها با نیروی پاشنۀ پا

لباس بیرونی بدون نیاز به برق، دانشگاه هیروشیمای ژاپن و شرکت صنایع Dayia

لباس بیرونی بدون نیاز به برق، دانشگاه هیروشیمای ژاپن و شرکت صنایع Dayia

Yuichi Kurita دانشیار دانشگاه هیروشیمای ژاپن و Kazunori Ogawa سرگرم ساخت یک لباس اسکلت بیرونی نرم بدون نیاز به انرژی الکتریکی (به انگلیسی Unplugged Powered Suit – UPS) با همکاری شرکت صنایع Dayia ژاپن هستند. این لباس، اسکلت بیرونی غیرفعالی متشکل از سه بخش اصلی است: ماهیچه‌های بادی ژلاتینی (Pneumatic Gel Muscle – PGM)، یک شلنگ اتصال و یک پمپ در زیر پاشنه (یا زیر انگشتان پا بسته به پیکربندی آن). ماهیچه‌های بادی ژلاتینی برای این لباس بیرونی به طور خاص طراحی شده‌اند تا با بکارگیری فشار پایین کار کنند. بنابراین پمپ هوا در زیر کف پا قادر است تا فشار کافی را برای عملکرد لباس بیرونی فراهم کند. این طراحی می‌تواند نیاز به کمپرسورهای گاز پرسرو صدا، سنگین و پرمصرف و با تولید گرما و ارتعاش زیاد را حذف کند.

لباس بیرونی بدون نیاز به برق

لباس بیرونی بدون نیاز به برق

این لباس بیرونی بدون نیاز به برق در نمایشگاه بین المللی Robot Exhibition 2015 در توکیو به نمایش گذاشته شد. پمپ زیر کف پا قادر است تا بیشینه فشاری معادل با ۲۱ psi تولید کند که برای چنین پمپ کوچکی نسبتاً زیاد است. فشاری که پمپ تولید می‌کند می‌تواند بسته به پیکربندی برای راه‌اندازی ماهیچه‌های ژلاتینی در همان پا، پای مخالف، بازو یا شانه بکار رود.

تأمین انرژی از پاشنۀ پا ایدۀ جدیدی نیست. برخوردهای پاشنۀ پا در چرخۀ گام برداری هنگام راه رفتن، باعث اتلاف انرژی می‌شود. در گذشته دستگاه‌های مجهز به فنر و دیگر دستگاه‌های کسشان وجود داشته‌اند که سعی می‌کردند انرژی حاصل از برخورد پاشنۀ پا را جذب کنند. لباس بیرونی بدون نیاز به برق ایده‌ای نوین بر پایۀ این مفهوم آشناست. معمولاً دستگاه‌های شبیه به این، ناکارآمد بوده و هزینۀ پوشیدن آنها بسیار بیشتر از مزایای آنهاست. نتایج آزمایش‌های گروه دکتر Kurita در آینده بسیار جالب خواهد بود. در این میان به نظر می‌رسد که این لباس بیرونی غیر فعال نسبتاً ساده است و علاقه‌مندان به پروژه‌های خود انجام می‌توانند آن را خود ساخته و ایده‌های خود را برای برطرف کردن کاستیهای آن پیاده‌سازی کنند.

گروه دکتر Kurita فیلم زیر را در YouTube منتشر کرده‌اند که ماهیچه‌های بادی ژلاتینی را با جزئیات بیشتر، پیکربندی‌های گوناگون و کاربردهای لباس بیرونی بدون نیاز به برق نمایش می‌دهد.

مبنع: exoskeletonreport.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *