دستکش رباتیک توانبخشی قابل حمل وارد مرحلۀ آزمایش‌های بالینی شد

گروهی پژوهشی از دانشگاه ملی سنگاپور دستکش رباتیک هوشمند و سبک وزنی را توسعه داده‌اند که به توانبخشی بیمارانی که عملکرد دست خود را به خاطر آسیب‌ها یا مشکلات ناشی از اعصاب از دست داده‌اند کمک می‌کند.

گروهی پژوهشی از دانشگاه ملی سنگاپور دستکش رباتیک هوشمند و سبک وزنی را ساختهاند که به توانبخشی بیمارانی که عملکرد دست خود را به خاطر آسیب‌ها یا مشکلات ناشی از اعصاب از دست داده‌اند کمک می‌کند.

در این دستکش رباتیک تازه، یک پارچۀ نرم با محرک‌های جاسازی شده در آن، جایگزین قطعه‌های الکترومکانیکی مرسوم شده است. این دستکش که سازندگانش در دانشگاه ملی سنگاپور آن را EsoGlove نامیده‌اند از حرکت‌های طبیعی دست پیروی می‌کند و به دلیل سبک وزن و قابل حمل بودن، بیماران می‌‌توانند به آسانی با آن تمرین‌های توانبخشی را در خانۀ خود انجام دهند.

در حال حاضر، دستکش‌های توانبخشی برای بازیابی عملکرد مختل شدۀ دست ناشی از آسیب‌ها یا مشکلات عصبی در هر دو نسخۀ ارزان قیمت و تجاری موجود است ولی پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور باور دارند دستگاه جدید آنها نسبت به نمونه‌های پیشین برتر است.

به طور خاص، Jeong Hoon Lim عضو گروه پژوهشی می‌گوید طراحی این دست به بیمار اجازه می‌دهد به جای دخالت درمانگرها، خود بتواند توانبخشی را هدایت کند.

گروهی پژوهشی از دانشگاه ملی سنگاپور دستکش رباتیک هوشمند و سبک وزنی را توسعه داده‌اند که به توانبخشی بیمارانی که عملکرد دست خود را به خاطر آسیب‌ها یا مشکلات ناشی از اعصاب از دست داده‌اند کمک می‌کند.

EsoGlove در دو گونۀ رومیزی و کمربندی ارائه می‌شود. بخش دستکش به یک سامانۀ کنترل شیر-پمپ متصل است که با تغییر فشار هوا در طول هر انگشت، محرک‌های منعطف جاسازی شده در دستکش را هدایت می‌کند. از آنجا که محرک‌ها منعطف هستند، دستکش به حرکت انگشت کمک می‌کند ولی مانع آن نمی‌شود  و بند‌های چسبی قابل تنظیم سبب می‌شود تا برای بیشتر بیماران مناسب باشد.

این دستکش، عمل مورد نظر بیمار را با خواندن فعالیت‌های الکتریکی در ماهیچه‌های دست او درک کرده و سپس در تکمیل آن به بیمار کمک می‌کند. از لحاظ نظری این دستکش باید در گسترۀ زیادی از وظایف به خوبی عمل کند ولی تا پیش از انجام آزمایش‌های بالینی اطلاع زیادی از نحوۀ کار آن در عمل نخواهیم داشت.

آزمایش‌های بالینی EsoGlove قرار است در ماه فوریه در بیمارستان دانشگاه ملی سنگاپور آغاز شود؛ جایی که نه تنها این دستکش آزمایش خواهد شد بلکه مطابق با بازخورد بیماران و پزشکان بهبود خواهد یافت. شش ماه آزمایش روی ۳۰ بیمار انجام خواهد شد و در صورتی که همه چیز مطابق با برنامه پیش رود تولید تجاری آن دنبال خواهد شد.

منبع: gizmag.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *