دانشجویان دانشگاه واشینگتن در حال تلاش برای ارتقای فناوری اندامهای مصنوعی

uwbuthell-students-prosthetics

گروهی از دانشجویان دانشگاه UW Bothell در تلاشند اندامهای مصنوعی را کارآمدتر کنند. آن‌ها با استفاده از یک رایانه های رومیزی، یک کنترلگر بازیهای ویدئویی و یک چاپگر سه بعدی در تلاشند تا با ارتقاء فناوری کاری کنند که افراد قطع عضو بتوانند بخشی از تواناییهای حرکتی خود را باز یابند.

Kiran Gurajala دانشجوی علوم ریاضیات و رایانه که این فناوری را به ما نشان داد گفت: «ما همۀ وسایل مورد نیازمان را از وبگاه Amazon و با هزینه ای کمتر از ۵۰۰ دلار تهیه کردیم.»

هدف آن‌ها ساختن پروتزی است که بسیار ارزانتر از مدلهای موجود در بازار باشد. Ivan Owen مدیر یکی از آزمایشگاههای دانشکدۀ STEM دانشگاه UW Bothell که دانشجویان را در این پروژه هدایت می‌کند می‌گوید: «بازوهای رباتیکی کنونی حدود ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار قیمت دارند و قیمت برخی از آن‌ها حتی بیش از این مقدار است.»

تنها وسیله‌ای که آن‌ها بدان نیاز داشتند یک بازوبند الکترونیکی مجهز به bluetooth به قیمت ۲۰۰ دلار بود. این وسیله برای کنترل بازیهای ویدئویی یا ارائۀ اسلایدهای powerpoint به کار می‌رود. با این حال دانشجویان دریافتند که می‌توانند با ارسال سیگنالهای آن به یک رایانۀ رومیزی ارزان، یک دست مصنوعی پلاستیکی را که خود با یک چاپگر سه بعدی ساخته بودند کنترل کنند.

Gurajala می‌گوید: «می‌توان این وسیله را برای هر نوع حرکتی که شما انجام می‌دهید برنامه‌ریزی کرد.»

Owen می‌گوید: «این دانشجویان فناوری تازه‌ای پدید نیاورده‌اند اما توانسته‌اند یک فناوری را که معمولاً بسیار گران قیمت است از نو بسازند.»

این کار همچنان در جریان است و دانشجویان امیدوارند بتوان این فناوری را با کمک مردم و ایجاد یک پایگاه دادۀ برخط حتی بیش از این توسعه داد. Owen می‌گوید یک شرکت بریتانیایی به کار این دانشجویان علاقه‌مند شده است.

Gurajala می‌گوید: «ما می‌خواهیم این طرحها را به صورت همگانی نشر دهیم تا هر کسی بتواند آن‌ها را بارگذاری کرده و خودش آن‌ها را بسازد.»

منبع: king5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *