راه رفتن دوباره به لطف ارادۀ آهنین و ربات اسکلت بیرونی Rex

علی المحرزی اماراتی در حال تمرین با اسکلت بیرونی Rex

پنج سال پیش، هنگام جراحی برداشتن تومور نخاعی، علی المحرزی از گردن به پایین فلج شد و هیچگاه فکر نمی‌کرد دوباره راه برود. ولی این مرد اماراتی به کمک اسکلت بیرونی Rex پس از سالها اولین گام‌هایش را برداشت.

این مرد ۵۸ ساله هنگامی که با احتیاط یک پایش را در مقابل پای دیگر قرار می‌داد و عرض اتاق را در مرکز درمانی امانه در شهر خلیفه طی می‌کرد لبخند بر لب داشت و گفت : «حس خوبی است. خیلی خوب»

مرکز درمانی امانه نخستین مرکزی در خاورمیانه است که اسکلت بیرونی Rex را خریده است و هفتۀ گذشته آن را معرفی ‌کرد. این اسکلت بیرونی که به کاربر اجازه می‌دهد بایستد، راه برود و به سمت بالا و پایین گام بردارد در حدود ۵۰ هزار دلار هزینه در بر دارد و تأثیری بسیار بر عملکرد مراکز توانبخشی و مراقبت طولانی مدت دارد.

آقای المحرزی، به عنوان یک مهندس کشاورزی سابق گفت که برای نشستن روی زانو، کار کردن با گیاهان و راه رفتن با حیوانات در مزرعه دل‌تنگ شده است.

هنگامی که بندهای اسکلت بیرونی را از دور پاها و مچش باز می‌کردند گفت که بی‌صبرانه منتظر جلسۀ بعدی است. گام برداشتن روی پاهای خودش به کمک دستگاه Rex هدف جدیدی به او داده است. او گفت: «امیدوارم جلسات بسیار زیادی داشته باشم. این کار به من امید می‌دهد.»

این پدر که دارای ۱۲ فرزند است، فیلمی از خود هنگام راه رفتن برای خانواده‌اش که در العین زندگی می‌کنند فرستاد و باعث واکنش عاطفی آنها شد. او گفت: «آنها بسیار شاد بودند.» همچنین او دربارۀ هدف خاص خود برای دوباره راه رفتن در حالی که می‌خندید به شوخی گفت: «من به این دلیل می‌خواهم دوباره راه بروم تا مجدداً ازدواج کنم.»

خمیس الاقبالی، بیمار دیگری بود که پس از یک تراژدی پزشکی که زندگی او را تغییر داد، دوباره راه رفت. در ماه مارس، این جوان ۲۲ سالۀ اماراتی دچار سکتۀ مغزی شد که بر صحبت کردن او تأثیر گذاشت و همچنین او را وادار به استفاده از صندلی چرخدار کرد. او گفت که به نظر او کنترل حرکات این اسکلت بیرونی آسان بود و او توانست خودش سرعت و جهت حرکتش را با یک اهرمک و صفحۀ کنترل، مدیریت کند.

عبدالرحمن علی یوسف، که در ماه مارس دچار سکتۀ مغزی شد و توانایی تکلم و راه رفتن او دچار اختلال شد نیز از اسکلت بیرونی Rex بهره می‌برد. او گفت: «من پانزدهم مارس دچار سکته شدم و در ابتداء نمی‌توانستم صحبت کنم یا راه بروم.»

هنگامی که این مرد اماراتی توانایی تکلمش را بازیافت به فکر افتاد تا تحرک خود را نیز بازیابد ولی بدون کمک دیگران نمی‌توانست راه برود. Rex به او اجازه می‌دهد که به تنهایی راه برود.

دبرا لیوز، مدیر بازاریابی و فروش بین المللی شرکت Rex Bionics سازندۀ Rex همراه با یک گروه به مرکز درمانی امانه آمدند تا نحوۀ استفاده از این اسکلت بیرونی را به فیزیوتراپ‌ها و بیماران آموزش دهند. آنها وقتی بیماران اماراتی را مشاهده کردند که رویای راه‌رفتن خود را محقق شده یافتند، از خوشحالی اشک ریختند. برای بیمارانی همچون المحرزی که نمی‌توانند از دستگاه‌های دیگر نیازمند قدرت بالاتنه استفاده کنند، این اسکلت بیرونی باعث تغییر زندگی آنها می‌شود.

به گفتۀ خانم لیوز، اسکلت بیرونی Rex افزون بر توانبخشی، برای سلامت روانی بیماران نیز بسیار مفید است. برای مثال این دستگاه به کاربر اجازه می‌دهد به صورت چشم در چشم با دیگران صحبت کند و یا کارهای سادۀ دیگری همچون ایستادن، آشپزی یا اصلاح صورت را انجام دهند. این دستگاه استقلال آنها را باز می‌گرداند.

این دستگاه همچنین دارای مزیت‌های سلامت جسمانی متعددی نیز است. حتی تنها پس از ۲۰ دقیقه تمرین با اسکلت بیرونی Rex، افزایش گردش خون، کاهش زخمهای فشاری، پر شدن ریه‌ها از هوا به دلیل حالت بهتر بدن، بهبود وضعیت عضلات و استخوان و حتی کمک به خواب بهتر در شب برای بیماران حاصل می‌شود.

منبع: thenational

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *