لباس بیرونی هوشمند Superflex با توانایی یادگیری حرکات کاربر

ُSuperFlex

رفته رفته ایدۀ بکارگیری اسکلت‌های بیرونی برای کاربردهای نظامی و بلند کردن اجسام سنگین به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود و در جدیدترین کاربردها، دستگاه‌های پوشیدنی به سمت کمک به راه رفتن سالمندان و افراد دارای توان حرکتی گرایش پیدا کرده‌اند. اعضای گروه Superflex همچون همکارانشان در دانشگاه هاروارد  و شرکت ReWalk Robotics یک لباس بیرونی منعطف توسعه داده‌اند که قادر است هر کاری از بلندکردن اجسام سنگین در میدان نبرد تا جایگزینی واکر یک مادربزرگ را انجام دهد.

superflex exosuitبا اینکه Superflex نخستین لباس بیرونی برقی توسعه داده شده نیست، ولی ترفندی هوشمند در آستین رباتیک خود دارد. حسگرهای موجود روی دستگاه نحوۀ حرکت کردن هر پوشنده را یاد گرفته و با استفاده از این داده‌ها لباس درست در لحظه‌ای که کاربر نیاز دارد  اعمال توان را آغاز می‌کند. نتیجۀ این ترفند، طول عمر باتری بیشتر و در نهایت کاهش تعداد دستگاه‌های حجیم نصب شده روی بدن است.

به گفتۀ مانیش کوثری، مدیر شرکت SRI هدف اصلی از تولید این دستگاه، توانمند‌سازی کاربران، حذف مشکلات روانی و بازگرداندن اعتماد به نفس آنهاست. در واقع این شرکت می‌خواهد کاری کند که پس از پوشیدن این لباس بیرونی احساس یک ابرانسان را داشته باشید.

گروه SuperFlex هنوز تاریخی مشخص را برای عرضۀ نسخۀ تجاری این لباس بیرونی ارائه نکرده است ودر حال حاضر در جستجوی  شریکی برای تجاری‌سازی پیش‌نمونه است.

منبع: engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *