ایمپلنت‌های چاپ سه‌بعدی سفارشی برای بیماران

XILLOC-head-implant ایمپلنت‌های چاپ سه‌بعدی سفارشی برای بیمارانشرکت XILLOC شرکتی کوچک مستقر در شهر Geleen هلند است که بر روی ساخت ایمپلنت‌های چاپ سه‌بعدی ویژۀ هر بیمار متمرکز است. این شرکت افزون بر این، کارهای مرتبط با خودروسازی، هوافضا و دیگر صنایع که نیازهای تولیدی غیرمعمولی دارند را نیز انجام می‌دهد. این شرکت در سال ۲۰۱۱ به عنوان زیرمجموعه‌ای از Maastricht Instruments B.V.شرکت توسعه‌دهندۀ فناوری‌های تازۀ پزشکی – توسط Maikel Beerens درون مرکز پزشکی دانشگاه Maastricht تأسیس شد.

XILLOC-jaw ایمپلنت‌های چاپ سه‌بعدی سفارشی برای بیماران Maikel از آن زمان شرکت را اداره می‌کند، نمونه‌کار محصولات را می‌سازد، مواد بکار رفته در چاپ را گسترش می‌دهد و فرصت استفاده از برتری‌های تخصص XILLOC را برای مصرف‌کنندگان (جراحان و دیگران) فراهم می‌کند. با این وجود، کار در صنایع دیگر به معنی حمایت از تلاش‌های شرکت برای گسترش هرچه بیشتر کاربردهای پزشکی چاپ سه‌بعدی است.

شرکت XILLOC کارهای بسیاری در زمینۀ بازسازی جمجه و جایگزینی استخوان‌های اصلی صورت با ایمپلنت‌های سفارشی‌ساز ساخته شده از تیتانیوم، PEEK، UHMWPE و PMMA انجام می‌دهد. از آنجا که هر ماده مزایا و معایب خود را دارد، جراح می‌تواند با توجه به نیازهای خاص هر بیمار تصمیم‌ بگیرد از کدامیک استفاده کند.

فرآیند ساخت شامل اجرای CT اسکن از بیمار می‌شود که برای مرور روی رایانۀ XILLOC بارگذاری می‌شود. شرکت مدل بدست آمده را پس می‌فرستد و هنگامی که تأیید شد. جراح با طراحان ایمپلنت بر روی جزئیات کوچک مهم کار می‌کند. پس از تأیید، فایل سه‌بعدی به چاپگر فرستاده می‌شود.

برای نشان دادن تأثیر پزشکی چاپ سه‌بعدی در عمل، Maikel بیماری به نام Marc را مثال می‌زند که جانش به خاطر ایمپلنت تیتانیومی نجات پیدا کرده است. مارک در یک تصادف دوچرخه سواری درگیر و دچار ضربه مغزی جدی شد. مغز او به قدری متورم شد که بخش بزرگی از جمجمه برای از بین بردن فشار داخل جمجمه برداشته شد. در این زمان، بخشی از استخوان که جدا شده بود در داخل شکافی درون شکم Marc نگه‌داری شد تا ماه‌ها بعد طی چندین جراحی در محلی که از آن جدا شده بود قرار داده شد. یکی از این جراحی‌ها شکست خورد و باعث مشکل‌های جدی شد و به او پیشنهاد شد تا یک ایمپلنت مختص بیمار بر اساس CT اسکن سرش دریافت کند.

Marc ایمپلنت‌های چاپ سه‌بعدی سفارشی برای بیماراناین قطعه طراحی و ساخته شد و در سر Marc قرار داده شد و از آنجا که از جنس تیتانیوم است، آلوده نمی‌شود. شکل درستی دارد، با بافت‌های اطراف سازگار بوده و بسیار قوی‌تر از استخوان اصلی است. با در نظر گرفتن نرخ بالای شکست کاشت دوبارۀ استخوان، ایمپلنت‌های چاپ سه‌بعدی کاربرد بسیاری خواهند داشت. در حال حاضر این ایمپلنت‌ها گران و تازه هستند و برای سازگاری با این پیشرفت زمان لازم است. ولی قطعاً ایمپلنت‌های چاپ سه‌بعدی سفارشی برای بیماران یکی از بزرگترین صنایع فناوری پزشکی آینده است که امروزه هنوز در مراحل ابتدایی است.

ایمپلنت‌های چاپ سه‌بعدی مختص بیمارمنبع: medgadget.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *