اسکلت بیرونی رباتیک برای بیماران مبتلا به ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یکی از علل اصلی ناتوانی است که بیش از یک میلیون نفر را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار داده است. هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد، اما درمان‌هایی هستند که به کند کردن پیشرفت این بیماری کمک می‌کنند. اسکلت‌های بیرونی راهکار توانبخشی پیشرفته‌تر و بهتری را برای بیماران مبتلا به ام‌اس ارائه می‌کنند تا مهارت‌های حرکتی خود را بازیابی کنند. با تأیید اخیر سازمان غذا وداروی آمریکا، اسکلت بیرونی ممکن است به یک روش توانبخشی یکپارچه در مراکز توانبخشی تبدیل شود. این مقاله به بررسی بیماری مولتیپل اسکلروزیس، علل، علائم و کاربرد اسکلت‌های بیرونی در درمان ام اس می‌پردازد. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

اسکلت بیرونی رباتیک برای بیماران مبتلا به ام اس

مولتیپل اسکلروزیس چیست؟

مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری عصبی التهابی است که سیستم عصبی مرکزی – اعصاب بینایی، نخاع و مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد. معمولاً در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال تشخیص داده می‌شود. هیچ علت شناخته شده‌ای برای ام اس وجود ندارد، اما پژوهش‌ها نشان داده است که برخی عوامل موجب تحریک سیستم ایمنی برای حمله به سیستم عصبی مرکزی می‌شود. این حمله میلین (پوشش عصب‌ها) را از بین می‌برد و به تار عصبی زیرین آسیب می‌رساند. این امر انتقال سیگنال‌های ارتباطی را از مغز و به مغز مختل می‌کند و علائمی مانند مشکلات حافظه، خستگی، فلجی، بی‌حسی، کوری، درد و غیره را ایجاد می‌کند. علائم ام‌اس در هر بیمار متفاوت است و ممکن است موقت یا طولانی ‌مدت باشند. در حالی که هیچ درمانی وجود ندارد، می‌توان از دارو و فیزیوتراپی برای مدیریت اثرات آن استفاده کرد.

چه چیزی موجب مولتیپل اسکلروزیس می‌شود؟

اسکلت بیرونی رباتیک برای بیماران مبتلا به ام اس

در حالی که هنوز علت بیماری ام‌اس مشخص نشده است، پژوهشگران معتقدند عوامل مختلفی موجب ایجاد آن می‌شوند. برخی از عوامل تحت پژوهش عبارتند از:

عوامل ایمنی: پاسخ ایمنی غیرطبیعی موجب آسیب به سیستم عصبی مرکزی می‌شود. سلول‌های T و سلول‌های B برجسته‌ترین سلول‌های درگیر در پاسخ ایمنی غیر طبیعی هستند.

عوامل محیطی: بر اساس پژوهش‌های انجام شده ام‌اس بیشتر در مناطقی رخ می‌دهد که از خط استوا دورتر هستند. شواهد نشان می‌دهد ویتامین D نقش مهمی دارد و سطوح پایین ویتامین D یک عامل خطر در ایجاد این بیماری است. برخی از دانشمندان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای توضیح توزیع شمالی جنوبی بیماری ام اس استفاده می‌کنند و می‌گویند افراد نزدیک به استوا بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، بنابراین شیوع ام اس در آنها کمتر است. با این حال، اپیدمیولوژیست‌ها در حال مطالعه الگوهای بیشتری برای ایجاد یک رابطه واضح هستند.

پژوهشگران بر این باورند که سیگار کشیدن نیز نقش مهمی در بیماری ام‌اس دارد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد سیگار کشیدن خطر ابتلا به ام‌اس را افزایش می‌دهد و به علائم شدید و پیشرفت سریع‌تر بیماری کمک می‌کند.

عوامل عفونی: ام‌اس با بسیاری از باکتری‌ها و ویروس‌ها مرتبط است. برخی از باکتری‌ها و ویروس‌های تحت بررسی در پیشرفت ام اس عبارتند از: دیستمپر سگ، کلامیدیا پنومونیه، هرپس ویروس انسانی نوع ۶ (HHV-6)، سرخک و ویروس اپشتین بار (EBV). به تازگی یک مطالعه نشان داد عفونت با EBV شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ام اس قرار می‌دهد.

عوامل ژنتیکی: ام‌اس از نسلی به نسل دیگر منتقل نمی‌شود. با این حال، پژوهشگران در حال بررسی خطر ژنتیکی وراثت هستند. خطر ابتلا به ام اس در یک نمونه از جمعیت عمومی حدود یک در هفتصد و پنجاه است، اما این خطر زمانی افزایش می‌یابد که بستگان درجه اول مانند والدین و خواهر و برادر مبتلا به ام اس باشند.

علائم مولتیپل اسکلروزیس چیست؟

اسکلت بیرونی رباتیک برای بیماران مبتلا به ام اس

علائم مولتیپل اسکلروزیس در هر فردی متفاوت است و می‌تواند در طول زمان تغییر کند. برخی از افراد تنها یک علامت را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر علائم متعددی را تجربه می‌کنند. برخی از علائمی که به طور معمول در افراد مبتلا به ام اس مشاهده می‌شود عبارتند از:

آغوش ام‌اس یا Dysesthesia: این احساس فشرده شدن تنه است. می‌توان آن را به کاف فشار خون سفت در اطراف بازو تشبیه کرد و شایع‌ترین علامت است.

خستگی: در ۸۰ درصد بیماران رخ می‌دهد و در عملکرد کاری و تعامل در خانه اختلال ایجاد می‌کند.

بی حسی یا سوزن سوزن شدن: افراد مبتلا به ام اس به طور معمول بی‌حسی بدن، بازوها، صورت و پاها را تجربه می‌کنند.

مشکلات بینایی: این نخستین علامت رایج در بسیاری از افراد است و می‌تواند شامل مشکلات چشمی مانند نورومیلیت اپتیکا، کنتراست ضعیف، تاری دید و درد هنگام حرکت چشم‌ها باشد.

تغییرات شناختی: تغییرات شناختی می‌تواند بر توانایی یادگیری، یادآوری، حل مشکلات، توجه، تمرکز و پردازش اطلاعات تأثیر بگذارد. این بیش از ۵۰ درصد افراد مبتلا به ام اس را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تغییرات عاطفی: تغییرات عاطفی ناشی از تغییرات عصبی است، اما گاهی اوقات می‌تواند نتیجه استرس زندگی با این بیماری باشد. این تغییرات می‌تواند به صورت تحریک پذیری، اضطراب، نوسانات خلقی و خنده یا گریه غیرقابل کنترل باشد.

مشکلات راه رفتن: این اختلالات حرکتی ناشی از عواملی مانند خستگی، اسپاستیسیته و ضعف عضلانی هستند، اما داروها، فیزیوتراپی یا وسایل کمکی مانند اسکلت بیرونی می‌توانند آنها را برطرف کنند.

اسپاستیسیتی: این وضعیتی است که در آن سفتی و تون عضلانی افزایش می‌یابد که بر حرکت تأثیر می‌گذارد. همچنین ممکن است با ناراحتی و درد همراه باشد.

اسکلت بیرونی برای مولتیپل اسکلروزیس

اسکلت بیرونی رباتیک برای بیماران مبتلا به ام اس

اسکلت بیرونی وسیله‌ای پوشیدنی است که بیمار برای افزایش استقامت و حمایت از تحرک خود استفاده می‌کند. می‌تواند برقی یا مکانیکی باشد. برای کمک به استفاده کننده در ایستادن، راه رفتن، نشستن و حرکت دادن پاها استفاده می‌شود. اسکلت‌های بیرونی که با باتری کار می‌کنند، به مفاصل زانو و ران برای آغاز حرکت کمک می‌کنند، در حالی که کاربر با استفاده از اندام‌های فوقانی خود از تعادل پشتیبانی می‌کند. کاربر می‌تواند اسکلت بیرونی را به تنهایی یا با کمک یک فیزیوتراپیست روشن و تنظیم کند. اسکلت‌های بیرونی برای توانبخشی عالی هستند زیرا می‌توانند با نیازها و توانایی‌های ویژه بیمار سازگار شوند.

EksoNR نخستین و تنها اسکلت بیرونی است که برای توانبخشی افراد مبتلا به ام اس تأییدیه سازمان غذا و دارو را کسب کرده است. همچنین می‌تواند توسط بیماران پس از سکته مغزی، آسیب نخاعی یا آسیب اکتسابی مغزی استفاده شود. EksoNR به طور منحصر به فردی با سایر اسکلت‌های بیرونی متفاوت است، زیرا تنها یک وسیله کمکی نیست که تمام قدرت مورد نیاز بیمار برای راه رفتن را فراهم کند. در عوض، تمرکز اصلی آن این است که به بیماران کمک کند از دستگاه خارج شوند و به جوامع خود بازگردند.

EksoNR با حرکات ویژه‌ای که بیماران در طول توانبخشی به آن نیاز دارند، برنامه‌ریزی شده است، مانند راه رفتن، تغییر وزن، چمباتمه زدن و قدم زدن. همچنین دارای تنظیمات قابل برنامه‌ریزی توسط درمانگر است که می‌تواند به تعیین میزان کمک بر اساس نیازهای بیمار کمک کند. افزون بر این، داشبورد مبتنی بر ابر دارد که داده‌های هر جلسه (سرعت، زمان پیاده‌روی و مسافت) را در لحظه ثبت می‌کند. EksoNR یک تغییر دهنده بازی در توانبخشی است و می‌تواند به بیماران کمک کند تا تعادل، هماهنگی، استقامت، کیفیت راه رفتن و کیفیت زندگی بهتری داشته باشند.

فواید اسکلت بیرونی

استفاده از اسکلت بیرونی در فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود کیفیت راه رفتن، قدرت عضلانی و توانایی شناختی کمک کند.

بهبود کیفیت راه رفتن

در یک مطالعه شامل ده بیمار مبتلا به ام‌اس، که توسط بنیاد کسلر انجام شد، بیماران با استفاده از اسکلت بیرونی Ekso Bionics توانبخشی شدند و سرعت بهبودی آنها با شرکت کنندگانی که از روش‌های مرسوم تمرین راه رفتن استفاده می‌کردند، مقایسه شد. نتایج مورد مطالعه، استقامت راه رفتن، تحرک عملکردی، اتصالات مغزی و سرعت پردازش شناختی بود. پس از چهار هفته، بیمارانی که از اسکلت بیرونی استفاده می‌کردند، عملکرد بهتری نسبت به بیمارانی داشتند که از روش‌های مرسوم استفاده می‌کردند. این نتایج با اسکن مغزی MRI نیز تأیید شد.

در یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده در سال ۲۰۲۱ که بررسی کرد چگونه اسکلت‌های بیرونی بر سرعت راه رفتن و تحرک عملکردی در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) تأثیر می‌گذارد، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند اسکلت های بیرونی می‌توانند به حفظ سرعت راه رفتن و بهبود تحرک عملکردی کمک کنند.

افزایش شدت تمرین

تلاش بیش از حد یک نگرانی بزرگ برای افراد مبتلا به ام‌اس است زیرا به پیشرفت بیماری کمک می‌کند. سپس این پرسش پیش می‌آید که چگونه بیماران می‌توانند بدون اعمال فشار بیش از حد تمرین کنند؟ بخش دیگری از این پازل رسیدگی به بیمارانی است که ممکن است نتوانند به شدت مورد نیاز در برنامه تمرینی خود دست یابند.

اسکلت‌های بیرونی راه‌کاری برای این دو مورد ارائه می‌دهند، زیرا می‌توانند به بیماران کمک کنند تا بدون اعمال فشار بیش از حد تمرین کنند. آنها همچنین می‌توانند به بیماران مبتلا به ناتوانی‌های حرکتی شدید کمک کنند تا با شدت مورد نیاز برای پیشرفت خود تمرین کنند. یک اسکلت بیرونی مانند EksoNR به فیزیوتراپیست‌ها اجازه می دهد تا مراحل را در هر جلسه سفارشی کنند و در نتیجه احتمال اعمال بیش از حد را کاهش دهند.

بهبود قدرت عضلانی

اسکلت‌های بیرونی بسیار مفید هستند و می‌توانند به بیماران با درجات مختلف آسیب کمک کنند تا قدرت عضلانی خود را افزایش دهند. آنها همچنین می‌توانند به بیماران مبتلا به ضعف پا در ایستادن، راه رفتن، چمباتمه زدن و انجام سایر حرکات کمک کنند.

بهبود وضعیت شناختی و عاطفی

مزایای اسکلت بیرونی فراتر از پیشرفت‌های فیزیکی است. آنها همچنین بر توانایی‌های ذهنی بیمار تأثیر می‌گذارند. دخالت مستقیم بیماران در طول دوره توانبخشی می‌تواند یک اثر روانی ایجاد کند. برخی از اسکلت‌های بیرونی مانند EksoNR پیشرفت بیمار را پیگیری می‌کنند و نشان دادن گزارش‌های پیشرفت مثبت به بیماران می‌تواند به بهبود امید و تقویت روحیه آنها کمک کند.

یک نمونه

اسکلت بیرونی رباتیک برای بیماران مبتلا به ام اس

Kathy Miska بیش از ۲۰ سال پیش به ام اس مبتلا شد. در چند سال گذشته، علائم Kathy بدتر شده و بر توانایی او در راه رفتن تأثیر گذاشته است. اما به لطف اسکلت‌های بیرونی، او اکنون می‌تواند مهارت‌های حرکتی خود را تمرین کرده و بهبود بخشد. او یکی از بیماران مبتلا به ام اس در مرکز Mellen کلینیک کلیولند برای مولتیپل اسکلروزیس است که در یک مطالعه تحقیقاتی برای بررسی اثربخشی اسکلت بیرونی در توانبخشی ام اس شرکت کرده است.

Kathy گزارش می‌دهد: «سرعت راه رفتن من افزایش یافته است، استقامت من بهبود یافته و راه رفتن من نیز عادی‌تر شده است. احساس می‌کنم واقعاً پیشرفت کرده‌ام. وضعیت من بهتر به نظر می‌رسد و راه رفتنم بهتر شده است. امیدوارم این من را قوی‌تر کند».

معرفی فناوری پیشرفته در مرکز توانبخشی به بیماران کمک می‌کند تا به نتایج درمانی بهتری دست یابند و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. توجه داشته باشد اسکلت بیرونی برای انجام کار برای بیمار نیست، بلکه برای تحریک “حافظه عصبی” است تا ماهیچه‌ها فعال شوند.


>> پتانسیل اسکلت بیرونی برای کمک به بیماران مبتلا به ام اس

>> تأیید اسکلت بیرونی Ekso Bionics برای استفاده بیماران ام اس


منبع: eksobionics.com

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *