برترین صندلی چرخدار در بالا رفتن از پله‌ها

نه نفر از دانشجویان دانشگاه ETH و دانشگاه هنر زوریخ در حال آماده‌سازی صندلی چرخدار «Scewo» برای شرکت در Cybathlon و رقابت با توسعه‌دهندگان از دانشگاه‌ها و تولیدکنندگان مشهور سراسر جهان هستند. آنها آرزوهای بزرگی دارند.

برترین صندلی چرخدار در بالا رفتن از پله‌ها

محوطه Balgrist پذیرای پژوهشگران و فعالیت آنها است. پس از گذشت ده ماه و تغییرات فنی بیشمار، صندلی چرخدار گروه Scewo برای اولین آزمایش آماده است. Pascal Buholzer با توجه به مقررات مسابقه کاربر صندلی چرخدار، Josep Ballester را در عبور از موانع همراهی می‌کند. در حالی که صندلی چرخدار بدون زحمت از پله ها عبور می‌کند، قدرت مانور آن در هنگام باز کردن در و ثبات آن در زمین ناهموار نیز باید مطلوب باشد.

این دقیقاً هدف رقابت Cybathlon است؛ این که مخترعان از دانشگاه‌ها و شرکت‌های تجاری گوناگون با ابزارهای نوآورانه‌ای که زندگی روزمره را برای معلولان جسمی راحت‌تر می‌کنند، در برابر یکدیگر قرار بگیرند.

گروه Scewo، متشکل از دانشجویان موسسه فناوری فدرال (ETH) و دانشگاه هنر زوریخ (ZHdK) در ماه اکتبر در رقابت‌های Cybathlon به رقابت می‌پردازند. در اصل این پروژه، یک پروژه دانشجویی بوده که باید مدت‌ها پیش به اتمام می‌رسید. این پروژه با عنوان «Scalevo» در پاییز سال ۲۰۱۴، زمانی که ۱۰دانشجوی کارشناسی یک صندلی چرخدار پله نورد را می‌ساختند آغاز شد. پروژه همانطور که برنامه‌ریزی شده بود در تابستان سال ۲۰۱۵ به اتمام نرسید اما چهار نفر از آنها همچنان به کار روی آن ادامه دادند. Pascal Buholzer می‌گوید: «ما می‌دانستیم که برای نخستین بار رقابت Cybathlon در اکتبر ۲۰۱۶ برگزار می‌شود و ما قصد داشتیم با اختراع خود در این رقابت‌ شرکت کنیم».

در ابتدا مخترعان جوان (سه دانشجوی مهندسی مکانیک در ETH زوریخ و یک طراح از دانشگاه هنر زوریخ) امیدوار بودند بتوانند صندلی چرخدار خود را در یک مدت کوتاه حداکثر دو ماهه برای Cybathlon آماده کنند. اما خیلی زود متوجه شدند در مقابل فناوری دانشگاه‌های دیگر و تولیدکنندگان بین المللی هیچ شانسی ندارند و به همین دلیل ناچار شدند طرح اصلی صندلی چرخدار را اصلاح کنند.

اصلاح فناوری، نام جدید

صندلی چرخدار الکتریکی آنها در ابتدا تنها برای پله ها طراحی شده بود. اما در رقابت‌های Cybathlon موانعی همچون زمین ناهموار با تنه درخت و سطوح شیب دار نیز وجود دارد. این چالش‌های فنی کاملاً متفاوت از پله‌ها است. صندلی چرخدار دانشجویان در حال حاضر با حرکت چرخ‌های زنجیری به خوبی از پس پله‌ها برمی‌آید. آنها برخلاف میلشان و به دلیل مسائل تجاری مجبور بودند نام دیگری به آن بدهند. برای به انجام رساندن همه این کارها (همه چیز از تجدید نظر فنی و کار برنامه نویسی در نرم افزار تا اعلام یک نام تجاری جدید)، گروه به دنبال دانشجویان دیگری برای مشارکت در این پروژه بود. تعداد اعضای گروه به نه نفر از دانشجویان ETH زوریخ و ZHdK افزایش یافت، که همه‌ی آنها مسئولیت‌پذیر و به دنبال راهکار برای مشکلات منحصر به فرد هستند.

کاربر جدید، مسئول بازاریابی

گروه Scewo از فوریه سال ۲۰۱۶ کاربر جدیدی برای آزمایش‌ها داشته است؛ Josep Ballester پس از اتمام دورۀ کارشناسی خود در رشته مهندسی مکانیک در بارسلونا، برای دریافت کارشناسی ارشد در رشته مدیریت، فناوری و اقتصاد در ETH به زوریخ آمد. او پس از یک تصادف، از زیر مهره چهارم کمر فلج شد. گروه از طریق یک درخواست به دفتر مشاوره ناتوانی ETH با Ballester آشنا شد. اما نقش کاربر در مسابقه به تنهایی برای او کافی نبود به همین دلیل وظیفه بازاریابی صندلی چرخدار را نیز به عهده گرفته است. انتخاب قیمت مناسب صندلی چرخدار برای فروش بسیار مهم خواهد بود، نه تنها قیمت باید هزینه‌ها را پوشش دهد بلکه باید مقرون به صرفه نیز باشد. به هر حال با توجه به اینکه هر کشوری شرایط پرداخت و بیمه خاصی دارد، این وظیفه، وظیفۀ ساده‌ای نیست. یکی دیگر از مسئولیت‌های او، حفظ ارتباط با حامیان مالی (تاکنون ۳۷ حامی مالی) است.

گروه با اعتماد به نفس است

صندلی چرخدار تجدید نظر شده Scewo، که در Cybathlon استفاده خواهد شد هنوز هم کلیات اصلی خود را حفظ کرده است، اما برخی از قطعات ساده‌تر شده‌اند تا دستگاه قابل اعتمادتر و برای سرهم بندی راحت‌تر باشد. همه‌ی قطعات الکترونیکی و رایانه کنترل کننده جایگزین شدند و در حال حاضر از قطعات صنعتی مقرون به صرفه استفاده شده است که یک گام مهم برای آینده تجاری است. مکانیزم کنترل چرخ زنجیری نیز به طور قابل توجهی تغییر کرده است. دو چرخ به طور جداگانه کنترل می‌شود، اما Bernhard Winter توضیح می‌دهد: «آنها همیشه روان و هموار حرکت نمی‌کنند، به همین دلیل است که در حال حاضر یک موتور قدرت هر دو چرخ را فراهم می‌کند»

به زودی خواهیم دید که آیا این تغییرات برای برنده شدن در رقابت Cybathlon کافی بوده است یا نه، اما به نظر می‌رسد گروه در طول آزمایش اعتماد به نفس کافی را دارد. مخترع آن، Bernhard Winter با افتخار می‌گوید: «صندلی‌های چرخدار دیگر، هرگز مانند Scewo از پله‌ها عبور نخواهند کرد». در حال حاضر صندلی چرخدار و کاربر آن تنها باید خود را در چهار چالش دیگر در عبور از موانع بهبود دهند.

برترین صندلی چرخدار در بالا رفتن از پله‌هابرترین صندلی چرخدار در بالا رفتن از پله‌هابرترین صندلی چرخدار در بالا رفتن از پله‌ها

منبع: ETH Zurich

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *