گوشی طبی دیجیتال Eko Core : پلی میان سنت و نوآوری

گوشی طبی از دیرباز نماد حرفه‌ی پزشکی بوده و هنوز نقش پررنگی در پزشکی امروز دارد. با این تفاوت که گوشی طبی به مرور زمان به روز شده و هم‌اکنون نسخه‌ی دیجیتال آن توسعه یافته است. در این مقاله مروری بر گوشی طبی دیجیتال Eko Core داریم. این گوشی به پزشک امکان می‌دهد پس از گوش دادن به صدای قلب و یا ریه نتایج آن را در عرض چند ثانیه به صورت دیجیتال داشته باشد. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

نویسنده : Bertalan Meskó

گوشی طبی دیجیتال Eko Core : پلی میان سنت و نوآوری

گوشی طبی به انگلیسی stethoscope گفته می‌شود. واژه‌ی یونانی «stetho» به معنی قفسه‌ی سینه است. زمانی‌که گوشی طبی توسط یک پزشک فرانسوی ابداع شد پزشکان دیگر تمایلی به استفاده از آن به عنوان ابزاری برای گوش دادن به صدای قلب نداشتند. مدت زیادی طول کشید تا جامعه‌ی پزشکی استفاده از گوشی طبی را پذیرفت.

هنگامی‌که درباره فناوری‌های دیجیتال حوزه‌ی سلامت صحبت می‌کنیم پزشکان امروزی نیز به راحتی این ابزارهای نوآورانه را نمی‌پذیرند. دلیل آن‌ها تفاوت چشمگیر فناوری‌های امروزی با روش‌های رایج پزشکی است. بنابراین می‌توان گوشی طبی دیجیتال Eko Core را پلی میان سنت و نوآوری بدانیم. پزشکان از گوشی طبی در طول تاریخ تا امروز استفاده می‌کردند و با آن آشنایی کامل دارند. Eko Core می‌تواند سلامت دیجیتال را به ابزار مورد قبول پزشکان یعنی گوشی طبی پیوند دهد. با این ابزار جدید تنها با فشار یک کلید، داده‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کنید و یا برعکس.

Eko Core تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا FDA و گواهی‌نامه CE اتحادیه اروپا (CE clearance) را دارد، بنابراین در آمریکا و اروپا در دسترس است. همچنین این گجت از استاندارد حفاظت از اطلاعات سلامتی شخصی بیماران (HIPAA) برخوردار است به این معنا که با اطلاعات بیمار طبق استانداردهای وضع شده در HIPAA رفتار می‌شود. گوشی طبی Eko Core قابل تا شدن است و پزشک می‌تواند آن را در جیب خود قرار دهد.

گوشی طبی دیجیتال Eko Core : پلی میان سنت و نوآوری

این گوشی اندازه‌گیری‌ها را به صورت هوشمند انجام می‌دهد. صدای قلب و یا ریه را ثبت می‌کند. در حالت دیجیتال، صدا را تا ۴۰ برابر تقویت و نویز آن را حذف می‌کند. سطح سیگنال در هفت حالت مختلف قابل تقویت کردن است. برنامه‌ی کاربردی این گوشی طبی صداهای S1 و S2 قلب را به صورت شکل موج نمایش می‌دهد. گوشی طبی به صورت بیسیم و از طریق ارتباط بلوتوث به برنامه‌ی کاربردی گوشی‌های هوشمند متصل می‌شود. اطلاعات برنامه را می‌توان با پزشکان دیگر به اشتراک گذاشت. این گوشی با باتری کار می‌کند که به ازای هر بار شارژ ۹ ساعت کار می‌کند. سه نسخه از این گوشی طبی موجود است. نسخه‎ی شخصی که شامل گوشی طبی و برنامه‌ی کاربردی رایگان است. نسخه‌ی برای کاربرد پزشکی از راه دور طراحی شده است. Eko Core می‌تواند برای پزشکی از راه دور یا ابزار آموزش پزشکی استفاده شود.

تصور کنید بیمار و پزشک در دو شهر متفاوت باشند. صدای قلب بیمار توسط گوشی طبی Eko Core ثبت می‌شود و به صورت همزمان پزشک صدای قلب بیمار را در شهر دیگر بشنود.


در زمینه‌ی گجت‌های پزشکی قلب بیشتر بخوانید:
>>بررسی دقت دستبندهای سنجش ضربان قلب
>>پیش‌بینی نارسایی قلبی با ارتقای نرم افزار ایمپلنت الکتروشوک


منبع: linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *