13 نمونه فناوری‌ پوشیدنی در مراقبت‌های بهداشتی و تجهیزات پزشکی پوشیدنی(بخش دوم)

فناوری پوشیدنی در مراقبت‌های بهداشتی به دستگاه‌هایی اطلاق می‌شود که بیماران برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به سلامت و تناسب اندام به بدن خود متصل می‌کنند و ممکن است آن‌ها را در اختیار پزشکان، ارائه‌دهندگان بهداشت، بیمه‌کنندگان و سایر اشخاص مرتبط قرار دهند. به عنوان مثال می‌توان به ردیاب‌های تناسب اندام، مانیتور فشار خون و حسگرهای زیستی اشاره کرد.

در ادامه‌ی این مقاله پیرو مقاله‌ی قبلی با هشت مورد دیگر از تجهیزات پزشکی پوشیدنی مورد استفاده در روزمره آشنا می‌شویم. در ابتدا دو محصول از فناوری پوشیدنی برای مانتیورینگ قلب را می‌بینیم.

Apple

علاوه بر موارد استفاده دیگر، اپل واچ دارای ویژگی‌های ردیابی سلامت مختلفی است، مانند اعلان‌های ضربان قلب در مورد ریتم‌های نامنظم و ضربان قلب بسیار بالا یا بسیار پایین. این ساعت حتی دارای یک برنامه ECG و تشخیص سقوط خودکار فعال برای کاربران بالای 65 سال است. با استفاده از ارتباط اپل‌واچ با ‌ iPhone health features کاربران می‌توانند سلامت قلب خود را کنترل کنند و اطلاعات مهم پزشکی را که به سرعت در دسترس است، ذخیره کنند.

AliveCor

KardiaMobile محصولی است که توسط AliveCor، یک شرکت تجهیزات پزشکی و هوش مصنوعی ساخته شده است. این شرکت در حال توسعه محصولاتی برای غربالگری، تشخیص و درمان است. KardiaMobile یک نوار قلب است که به پشت تلفن همراه مانند آیفون و اندروید متصل می‌شود. این دستگاه فعالیت قلب را ردیابی می کند و آن ‌را از طریق حسگرهای قفسه سینه و انگشتان به یک برنامه در تلفن همراه منتقل می‌کند.

حال با یک نمونه از فناوری پوشیدنی در رابطه با ردیابی سلامت زنان آشنا می‌شویم.

Ava Women

دستبند آوا یک پوشیدنی مخصوص شب است که به زنان کمک می‌کند تا به طور طبیعی چرخه‌های خود را پیگیری کنند تا درباره باروری، بارداری و سلامت کلی خود بیشتر بدانند. علاوه بر علائم ساده، تخمک‌گذاری و ردیابی قاعدگی، این پوشیدنی همچنین خواب، سطح استرس و ضربان قلب در حالت استراحت، همگی را در اپلیکیشن Ava ردیابی و ضبط می‌کند.

Fitbit

فیت‌بیت ردیابی‌ای بیش از شمارش تعداد قدم‌ها‌ انجام می‌دهد، بلکه یک پلتفرم کامل مربی سلامت را ارائه می‌دهد که شامل راه‌حل‌هایی برای سلامتی شرکت‌ها، سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی و محققان ارائه می‌دهد. ساعت‌های هوشمند فیت‌بیت با اپلیکیشن فیت‌بیت کار می‌کنند که قابل سرویس دهی بر روی گوشی‌های اپل و اندروید است. کاربران همچنین می‌توانند از توانایی برنامه برای ردیابی چرخه‌های قاعدگی و اطلاعات باروری استفاده کنند.

و در ادامه دو نمونه پوشیدنی که در مراقبت‌های بهداشتی برای مانیتورینگ کلی سلامت افراد به کار می‌روند، آورده شده است.

PatientPoint

محصولات PatientPoint برای مشارکت بیمار شامل فناوری نظارت از راه دور بیمار است که توسط شرکت مراقبت از راه دور Optimize Health ارائه می‌شود. PatientPoint می‌گوید که با روش‌های پزشکی بررسی می‌کند که کدام بیماران واجد شرایط هستند و سپس تدارکات را برای ارسال دستگاه‌هایی برای بیماران انجام می‌دهد تا آن‌ها را وارد سیستم کنند. این شرکت می‌گوید برنامه‌های نظارتی آن به کارکنان پزشکی این امکان را می‌دهد تا در میان معیارهای کلیدی بیمار روندهایی را شناسایی کنند تا بتوانند تنظیمات مناسبی را در برنامه‌های درمانی خود قرار دهند. برای مثال برای بیمارانی که به مراقبت‌های پیشگیرانه قلبی نیاز دارند، برنامه‌های کاربردی تنظیم کرده و انجام دهند.

Owlet

Owlet پوشیدنی‌ها و دوربین‌هایی را برای نوزادان و کودکان ایجاد می‌کند که ضربان قلب و سطح اکسیژن را ردیابی می‌کند، خواب را اندازه‌گیری می‌کند و قابلیت پخش صدا و تصویر را به هدف نظارت بر نوزاد دارد. محصولات Owlet از طریق برنامه تلفن همراه ردیابی می‌شوند و مراحل رشد کودک را به صورت هفتگی ارائه می‌دهند.

و در انتهای این مقاله با دو نمونه حسگر زیستی یا بایوسنسور پوشیدنی آشنا می‌شویم.

Abbott

ابوت طیف وسیعی از خدمات را به مصرف‌کنندگان مراقبت‌های بهداشتی و متخصصان ارائه می‌دهد. از جمله خدماتی در زمینه‌های حرکت فیزیکی، دیابت و قلب. این شرکت همچنین گام‌های قابل توجهی در توسعه بایوسنسورهای ورزشی گلوکز برداشته است. این حسگر زیستی که با نام Libre Sense شناخته می‌شود، به پشت بازو متصل می‌شود و داده‌های مربوط به سطح گلوکز را در ورزشکاران 16 سال به بالا جمع‌آوری می‌کند. Libre Sense بدون نسخه‌ی پزشک نیز ارائه می‌شود و برای دسترسی به داده‌های خود به برنامه‌های تلفن همراه متصل می‌شود.

L’Oreal

My Skin Track UV که توسط برند L’Oreal La Roche-Posay ساخته شده است، یک حسگر پوشیدنی است که با یک اپلیکیشن موبایل جفت می‌شود تا قرار گرفتن کاربر در معرض اشعه ماوراء بنفش، گرده، رطوبت و آلودگی را ردیابی کند. همچنین اقداماتی را که می‌توانند برای مقابله با هر گونه اثرات مضر انجام دهند، در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این حسگر کوچک نیازی به باتری ندارد و در اپ استور موجود است.


13 نمونه فناوری‌ پوشیدنی در مراقبت‌های بهداشتی و تجهیزات پزشکی پوشیدنی(بخش اول)


منبع: builtin.com

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *