سامانه پوشیدنی برای کاهش صدمه مغزی ورزشکاران

سامانه پوشیدنی برای کاهش صدمه مغزی ورزشکاران

برتو گارسیا «Berto Garcia» در نمایشگاه پروژه‌‌های علمی دبیرستانی «SFP»، برای کمک به کاهش صدمات مغزی میان بازیکنان فوتبال ایدۀ تحسین برانگیزی پیشنهاد کرد. اکنون، او دانشجوی دانشگاه فناوری تگزاس «Texas Tech» و دارای حق ثبت اختراع موقت برای این طرح برگزیده و تاثیرگذار است.

سامانه کلاه ایمنی و کتف‌بند، شامل یک برد آردوینو متصل به چهار حسگر در جلو و داخل کلاه‌ ایمنی است. این سامانه به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که بلافاصله پس از اصابت ضربه، ثابت می‌شود. موقعی‌که تثبیت‌کننده‌های سامانه، فعال نیستند، بازیکنان حرکت کامل و آزادانه دارند. وقتی به بازیکن پوشنده لباس بیشتر از یک سطح آستانه معین ضربه وارد شود، برد آردوینو تثبیت‌کننده‌ها را فعال کرده و کلاه ایمنی را در محل خود ثابت و محکم می‌کند تا جابجایی مهره‌های گردن را کاهش دهد. این سامانه، ضربه اولیه به سر را متوقف نمی‌کند ولی پس از برخورد، از حرکت ناگهانی سر در کلاه ایمنی جلوگیری می‌کند.

سامانه پوشیدنی برای کاهش صدمه مغزی ورزشکاران

هم‌چنین حسگرهای کلاه ایمنی، می‌توانند مقدار نیروی وارد شده در اثر ضربه بر ورزشکار را اندازه‌گیری کنند و اطلاعات را به صورت بی‌سیم به مربی کنار زمین، ارسال کنند. آگاهی از این اطلاعات می‌تواند به متخصصان مراقبت‌های پزشکی کمک ‌کند که ضربه‌های وارد شده به سر ورزشکار را با دقت بیشتر تشخیص دهند. با توجه به رویدادهای اخیر پیرامون ضربه‌ به سر و آسیب‌های مغزی ناشی از آن، ایده گارسیا قطعا می‌تواند نقشی اساسی در آینده ورزش‌ها‌ ایفا کند.

جزییات بیشتر در مورد این پروژه کارشناسی دانشگاه فناوری تگزاس را در اینجا بخوانید.

منبع: Arduino.cc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *