تماشا کنید: تحقق رویای راندن دوچرخۀ BMX برای کودک معلول

یادگیری دوچرخه‌ سواری مترادف با کودکی بسیاری از افراد است ولی تصور کنید قرار بود چنین کاری را در حالی انجام دهید که بدون دست چپ به دنیا آمده بودید. این حال و روز Jimmy Wilson هشت سالۀ نترس است که نه تنها عاشق دوچرخه‌ سواری است بلکه رویای اجرای حرکت‌های دیوانه‌وار، پرش‌ها و چرخش‌های ۳۶۰ درجه روی دوچرخۀ BMX خود را در سر دارد. برای تحقق رویای او، Peter Binkley از اعضای بنیاد e-NABLE به همراه Intel و Jeremiah Smith ورزشکار حرفه‌ای BMX گروهی را تشکیل دادند تا یک دست مصنوعی چاپ سه‌بعدی سفارشی را طراحی کنند که به Jimmy اجازه دهد دستۀ دوچرخۀ خود را بگیرد و روی حرکت‌های جسورانۀ خود روی BMX کار کند.

تحقق رویای راندن دوچرخۀ BMX برای کودک معلول

در گذشته مطالب بسیاری دربارۀ e-NABLE نوشته‌ایم. انجمنی جهانی، نوآور و الهام‌بخش که بازوهای مصنوعی چاپ‌سه‌بعدی متن‌باز و سفارشی‌ساز را طراحی کرده و می‌سازد و آنها را کاملاً رایگان در اختیار خانواده‌ها و کودکان نیازمند می‌گذارد. افزون بر این، داوطلبان e-Nable اغلب از این فراتر رفته و برای اینکه تجربۀ کودکان از دریافت اندام مصنوعی چاپ سه‌بعدیشان را به یادماندنی کنند از ابرقهرمان‌ها و افراد مشهور که کودکان آنها را دوست دارند دعوت می‌کنند تا این پیام را به آنها برسانند که مهم نیست تا به حال با چه محدودیت‌ها و موانعی روبرو بودید، از این پس می‌توانید هرکاری که بخواهید انجام دهید.

برای Jimmy نیز انجمن e-NABLE استثناء قائل نشد. همه چیز توسط Binkley شروع شد که پسر خودش نیز بدون انگشتان به دنیا آمده بود و این انگیزه‌ای شده بود تا چند سال پیش دربارۀ اندام مصنوعی چاپ سه‌بعدی که جایگزینی بسیار ارزان‌تر برای اندام مصنوعی سنتی بوده و همچنین کاملاً مطابق با نیازهای کاربر ساخته می‌شود یاد بگیرد. او با Intel  و Jeremiah Smith ورزشکار حرفه‌ای BMX همکاری کرد. دید ارزشمند Jeremiah از نحوۀ کار BMX باعث می‌شد تا بتواند تشخیص دهد که این بازوی مصنوعی باید چگونه ساخته شود تا Jimmy بتواند ایمن و کارا دوچرخه سواری کند.

تحقق رویای راندن دوچرخۀ BMX برای کودک معلول

مشخص شد یکی از ویژگی‌های کلیدی طراحی نحوۀ دست گرفتن محکم دستۀ دوچرخه است. بسیاری از دست‌های مصنوعی چاپ سه‌بعدی طوری طراحی شده‌اند که با چهار انگشت و یک شصت بیشتر شبیه دست انسان باشند ولی سازوکار این دست‌های مصنوعی معمولاً اجازه نمی‌دهد دسته را محکم در دست گرفت. به جای آن، Binkley طرح سوکت-توپ را انتخاب کرد که به Jimmy اجازه می‌دهد بدون از دست دادن تماس با فرمان گردش کند.

تحقق رویای راندن دوچرخۀ BMX برای کودک معلول

او دستگاه ساختۀ Intel را برای طراحی مدل سه‌بعدی متناسب با آناتومی منحصربفرد Jimmy بکار گرفت و سپس مدل‌های سه بعدی را برای چاپ به چاپگر سه‌بعدی انتقال داد.

در نهایت زمان آزمایش فرا رسید. در فیلمی با دو قسمت (که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید) ساختۀ Intel، نه تنها Jimmy را سوار بر دوچرخۀ BMX می‌بینیم بلکه از چندین شیب بالا و پایین می‌رود و از روی لبه‌ای می‌پرد. و از همه مهمتر او بالاخره Smith یکی از الگوهای خود در BMX را ملاقات می‌کند.

تحقق رویای راندن دوچرخۀ BMX برای کودک معلول

تحقق رویای راندن دوچرخۀ BMX برای کودک معلول
تحقق رویای راندن دوچرخۀ BMX برای کودک معلول

این دست مصنوعی سه‌بعدی یک پیش‌نمونه است بدین معنی که با رشد Jimmy و آزمایش این دست مصنوعی، می‌توانند تغییرات مورد نیاز برای بهبود دست مصنوعی را اعمال کرده و این طراحی را با دیگر کودکان نیازمند به اشتراک بگذارند. این داستان الهام‌بخش نشان می‌دهد شما چه علاقه‌مند به ورزش هیجان‌انگیز موتورسواری و چه علاقه‌مند به راندن یک دوچرخۀ معمولی باشید هیچ مانعی به ویژه با وجود فناوری چاپ سه‌بعدی و انجمن‌هایی همچون e-NABLE آنقدر بزرگ نیست که نتوان از آن عبور کرد.

منبع: ۳ders.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *