تماشا کنید: مچ‌بندی برای جلوگیری از عادت‌های بد

مچ‌بند Liv برای جلوگیری از عادت‌های بد

تا به حال مچ‌بند‌های سنجش حرکت اغلب برای شمارش گام‌ها و تشخیص خوابیدن کاربر استفاده می‌شدند. این ابزارها بسیاری از ما را وادار کرده‌اند بیشتر حرکت داشته باشیم یا با ایدۀ جمع‌آوری و بکارگیری داده‌ها دربارۀ بدنمان راحتی بیشتری برای ما فراهم کرده‌اند. هر چند واضح است که این ابزارها تنها نشان ‌دهندۀ نسل اول فناوری‌های ردیابی حرکت هستند.

مچ‌بند Liv Smart Bracelet  یکی از ابزارهای پوشیدنی نسل دوم است. مچ‌بند Liv که این هفته توسط   HabitAware  در شهر سانفرانسیسکو رونمایی شد به نحوی طراحی شده است تا عادت‌های بد کاربر را با ایجاد لرزش متوقف کند. افرادی که عادت‌هایی همچون جویدن ناخن، مکیدن انگشت یا کندن مو دارند و قصد دارند این عادت‌ها را ترک کنند می‌توانند از این ابزار استفاده کنند و این مچ‌بند هنگام انجام چنین اعمالی با ایجاد لرزش مانع کاربر می‌شود.

برای استفاده از دستگاه که با قیمت خرده فروشی ۱۴۹ دلار عرضه خواهد شد، کاربر ابتدا باید دستگاه را برای عادتی که قصد ترک آن را دارد کالیبره کند. به گفتۀ سمیر کومار موسس شرکت، این کالیبره کردن به اندازۀ کافی دقیق است تا با موفقیت حتی حرکت‌های بسیار مشابه را نیز از یکدیگر تشخیص دهد. سپس هر بار که کاربر آن حرکت را تکرار کند، مچ‌بند میلرزد و انجام آن کار را ثبت می‌کند. این داده‌ها می‌تواند به یک نرم‌افزار گوشی منتقل شود که پس از تحلیل داده‌ها، پیشنهادهایی پیشگیرانه ارائه می‌دهد. برای مثال، اگر عادت مدنظر در ساعات خاصی اتفاق می‌افتد، ممکن است این زمان‌ها برای انجام کاری مانند راه رفتن و دیگر کارهایی که توجه کاربر را منحرف می‌کند مناسب باشد.

کومار می‌گوید این ابزار را برای همسرش که سابقه‌ای طولانی در کندن ابرو و مژه‌هایش داشت، توسعه داد. این ابزار مشکل همسر او را برطرف کرد و برای اولین بار طی بیست سال گذشته ابروهایش مجدداً رشد کرده‌اند.

منبع: spectrum.ieee.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *