بریس ستون فقرات به صورت اسکلت بیرونی برای درمان اسکولیوز

یک اسکلت خارجی پویا با امکان جمع آوری داده از ستون فقرات انسان می‌تواند راهکارهایی را برای درمان موثر بیماری اسکولیوز (Scoliosis) فراهم کند.

بریس ستون فقرات به صورت اسکلت بیرونی برای درمان اسکولیوزمتأسفانه سه درصد از کودکان به اسکولیوز (Scoliosis)، بیماری مسبب انحنای غیرطبیعی در ستون فقرات، مبتلا می‌شوند. درمان سنتی برای این کودکان به معنی گذراندن سال‌ها در بریس‌های اصلاح‌کنندۀ پلاستیکی سفت و سخت است.

ولی پژوهشگران در دانشکدۀ مهندسی دانشگاه کلمبیا امیدوارند این قالب‌های با فناوری پایین را با یک اسکلت بیرونی هوشمند جایگزین کنند. پیش‌نمونۀ آنها همراه بدن بیمار خم شده و حرکت می‌کند در حالی که همچنان نیرو‌های مورد نظر را به مناطق آسیب‌دیده از ستون فقرات اعمال می‌کند. این ویژگی بهره‌گیری بیمار از فواید بریس را حتی در زمان خم‌شدن، پیچ و تاب خوردن و شرکت در فعالیت‌های گوناگون ممکن می‌سازد.

این اسکلت بیرونی هوشمند جایگزین کنند. همراه بدن بیمار خم شده و حرکت می‌کند در حالی که همچنان نیرو‌های مورد نظر را به مناطق آسیب‌دیده از ستون فقرات اعمال می‌کند.

این اسکلت بیرونی هوشمند همراه بدن بیمار خم شده و حرکت می‌کند در حالی که همچنان نیرو‌های مورد نظر را به مناطق آسیب‌دیده از ستون فقرات اعمال می‌کند.

یک اسکلت خارجی پویا با امکان جمع آوری داده از ستون فقرات انسان می‌تواند راهکارهایی را برای درمان موثر بیماری اسکولیوز (Scoliosis) فراهم کند.

بریس‌های اصلاح‌کنندۀ پلاستیکی سفت و سخت که به طور معمول بکار گرفته می‌شوند.

بریس‌های اصلاح‌کنندۀ پلاستیکی سفت و سخت که به طور معمول بکار گرفته می‌شوند.

این بریس مزیت بزرگ دیگری را نیز همراه دارد که همان جمع‌آوری داده‌ است. بریس‌های سنتی، بدون اشعۀ ایکس از لحاظ کارایی مانند جعبه‌های سیاهی هستند که واقعاً راهی برای اطلاع از آنچه برای ستون ففرات رخ می‌دهد وجود ندارد. ولی در عوض این بریس پویا، به حسگرهایی مجهز است که مقدار نیروی مورد نیاز برای تراز نگه داشتن بدن را اندازه‌گیری می‌کنند. این داده‌ها سرنخ‌هایی را در مورد نحوۀ پاسخ‌دهی ستون فقرات به یک درمان خاص فراهم می‌کند و به پزشکان بینشی برای تصمیم‌گیری در مورد مراحل بعدی درمان می‌دهد.

در این ویدئو می‌توانید این بریس را در عمل مشاهده کنید. همچنین مقالۀ مرتبط با این پژوهش را از اینجا ببینید.

منبع: spectrum.ieee.org

4 comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *