بریس ستون فقرات به صورت اسکلت بیرونی برای درمان اسکولیوز

یک اسکلت خارجی پویا با امکان جمع آوری داده از ستون فقرات انسان می‌تواند راهکارهایی را برای درمان موثر بیماری اسکولیوز (Scoliosis) فراهم کند.

بریس ستون فقرات به صورت اسکلت بیرونی برای درمان اسکولیوزمتأسفانه سه درصد از کودکان به اسکولیوز (Scoliosis)، بیماری مسبب انحنای غیرطبیعی در ستون فقرات، مبتلا می‌شوند. درمان سنتی برای این کودکان به معنی گذراندن سال‌ها در بریس‌های اصلاح‌کنندۀ پلاستیکی سفت و سخت است.

ولی پژوهشگران در دانشکدۀ مهندسی دانشگاه کلمبیا امیدوارند این قالب‌های با فناوری پایین را با یک اسکلت بیرونی هوشمند جایگزین کنند. پیش‌نمونۀ آنها همراه بدن بیمار خم شده و حرکت می‌کند در حالی که همچنان نیرو‌های مورد نظر را به مناطق آسیب‌دیده از ستون فقرات اعمال می‌کند. این ویژگی بهره‌گیری بیمار از فواید بریس را حتی در زمان خم‌شدن، پیچ و تاب خوردن و شرکت در فعالیت‌های گوناگون ممکن می‌سازد.

این اسکلت بیرونی هوشمند جایگزین کنند. همراه بدن بیمار خم شده و حرکت می‌کند در حالی که همچنان نیرو‌های مورد نظر را به مناطق آسیب‌دیده از ستون فقرات اعمال می‌کند.

این اسکلت بیرونی هوشمند همراه بدن بیمار خم شده و حرکت می‌کند در حالی که همچنان نیرو‌های مورد نظر را به مناطق آسیب‌دیده از ستون فقرات اعمال می‌کند.

یک اسکلت خارجی پویا با امکان جمع آوری داده از ستون فقرات انسان می‌تواند راهکارهایی را برای درمان موثر بیماری اسکولیوز (Scoliosis) فراهم کند.

بریس‌های اصلاح‌کنندۀ پلاستیکی سفت و سخت که به طور معمول بکار گرفته می‌شوند.

بریس‌های اصلاح‌کنندۀ پلاستیکی سفت و سخت که به طور معمول بکار گرفته می‌شوند.

این بریس مزیت بزرگ دیگری را نیز همراه دارد که همان جمع‌آوری داده‌ است. بریس‌های سنتی، بدون اشعۀ ایکس از لحاظ کارایی مانند جعبه‌های سیاهی هستند که واقعاً راهی برای اطلاع از آنچه برای ستون ففرات رخ می‌دهد وجود ندارد. ولی در عوض این بریس پویا، به حسگرهایی مجهز است که مقدار نیروی مورد نیاز برای تراز نگه داشتن بدن را اندازه‌گیری می‌کنند. این داده‌ها سرنخ‌هایی را در مورد نحوۀ پاسخ‌دهی ستون فقرات به یک درمان خاص فراهم می‌کند و به پزشکان بینشی برای تصمیم‌گیری در مورد مراحل بعدی درمان می‌دهد.

در این ویدئو می‌توانید این بریس را در عمل مشاهده کنید. همچنین مقالۀ مرتبط با این پژوهش را از اینجا ببینید.

منبع: spectrum.ieee.org

4 comments

 1. محمد

  با سلام
  متاسفانه من نتوانسنم از بخش تماس با ما پیام خودم رو به شما انتقال بدم. به خاطر همین مجبورم اینجا پیامم رو درج کنم.
  من علاقمند به همکاری با مرکز تحقیقاتی شما هستم. چطور میتوانم رزومه خود را برایتان ارسال کنم؟

  • دوست عزیز سلام
   از اینکه با تأخیر زیاد به شما پاسخ می‌دهم عذرخواهی می‌کنم. شما می‌توانید درخواست خود را به رایانامۀ contact at exos dot ir بفرستید. دوستان به شما پاسخ خواهند داد.
   با سپاس

 2. فرهاد

  با سلام واحترام
  سوالی داشتم در زمینه انواع بریس ها در ایران.
  آیا بریس های رباتیک در ایران برای درمان استفاده میشه؟ و آیا بریس های رباتیک در دنیا به تولید انبوه رسیده یا صرفا در مرحله تحقیقاتی هست.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  با تشکر

  • سلام. بریسهای رباتیک در ایران عمدتاً در مرحله تحقیقاتی هستند و استفاده گسترده‌ای ندارند اگرچه برخی از شرکتهای دانش بنیان در چند سال اخیر مشغول توسعۀ محصولاتی از این دست بوده‌اند اما اکثراً هنوز تا تجاری شدن فاصله دارند. در دنیا نیز شرکتهایی به شکل محدود در قالب ساخت اسکلتهای بیرونی پایین تنه و بریسهای زانو در حال فعالیت هستند و خدماتی را ارائه می‌کنند. به دلیل قیمت بالای ساخت و عرضۀ این نوع تجهیزات، استفاده از آنها هنوز برای بسیاری از بیماران چندان اقتصادی نیست. فهرستی از سازندگان اسکلتهای بیرونی و بریسهای رباتیک در لینک بالای صفحه موجود است. برای اطلاعات بیشتر بهتر است به سایت هر یک از شرکتها مراجعه فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *