ARES، نخستین ربات برونکوسکوپ تأییدشده توسط سازمان غذا و دارو

ربات برونکوسکوپی ARES

ربات‌ها در حال باز کردن راه خود در هر زمینه‌ای هستند و نسل آیندۀ آنها، ربات‌های جراحی خواهند بود که به کاهش فشار روی پزشکان کمک خواهند کرد. Auris Surgical یک شرکت نوپای فناوری در درۀ سیلیکون روی چنین ربات جراح موفقی به نام ARES کار می‌کند که توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تأیید شده است. ربات کنترل از راه دور ARES در ماه می توسط سازمان غذا و داور به عنوان یک برونکوسکوپ برای مشاهده و درمان بیماری‌های ریوی تأیید شده است.

ربات ARES، که راهی جدید برای تشخیص و درمان بیماران است، تحت آزمایش است. در مطالعۀ مقدماتی، ARES روی افرادی با جراحت در برونش یا مشکوک به سرطان ریه آزمایش شده است. در آزمون تشخیصی انجام شده روی ۱۵ بیمار، ربات قادر بود بدون هیچ عوارض جانبی در میان راه‌های هوایی حرکت کند. در تمام ۹ بیماری که مبتلاء به سرطان تشخیص داده شدند، ربات ARES قادر به برداشتن نمونۀ بافتی از ۸ بیمار شد.

شرکت Auris Surgical که توسط موسس شرکت Intuitive Surgical، سازندۀ ربات جراحی معروف da Vinci  هدایت می‌شود، حرفی در مورد زمان اعلام عمومی ربات ARES نزده است. با این حال، درخواست ثبت اختراعی که به تازگی توسط Aruis انجام شده است نشان می‌دهد این شرکت روی ربات‌های جراحی endolumenal (یا endoluminal) کار می‌کند. جراحان قادر خواهند بود این ربات منعطف را از طریق دهان وارد بدن کنند تا از شرایط گلو، ریه‌ها و دستگاه گوارش آگاه شوند و به احتمال زیاد ربات ARES بخشی از این ربات خواهد بود.

منبع: damngeeky


 

در همین زمینه بخوانید: نخستین ربات جراح خودکار دنیا با عملکردی بهتر از انسان
در همین زمینه بخوایند: این ربات جراح با بازخورد لمسی در طول جراحی کاملاً داخل بدن قرار می‌گیرد
در همین زمینه بخوانید: ربات جراحی «سینا» رونمایی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *