هشت شرکت سازنده ربات جراح که کمتر شناخته شده است

در بخش ربات جراح نام‌هایی مانند Intuitive، Medtronic و … شناخته شده هستند. رقابت تنگاتنگ بخش رباتیک اما سبب ­افزوده شدن شرکت‌های دیگر به این فهرست شرکت‌های شناخته شده می‌شود. شرکت‌هایی مانند CMR Surgical که نوآوری‌هایی را به عرصه ربات‌های جراح وارد کرده‌اند. در ادامه این مقاله از مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به مرور شرکت‌هایی می‌پردازیم که کمتر شناخته شده ‌اند اما فناوری‌های نوین را به کار گرفته‌اند.

CMR Surgical Versius

CMR Surgical

CMR Surgical واقع انگلستان در سال ۲۰۲۱ با کسب بودجه جهشی بزرگ داشته است.

سامانه رباتیک Versius توسط جراحان در سراسر اروپا، خاورمیانه،‌ آسیا،‌ استرالیا و آمریکای لاتیم به کار گرفته می‌شود. CMR تا سال ۲۰۲۲ تعداد پنج هزار دستگاه ربات جراحی را عرضه کرده است.

در سایت این شرکت نوشته شده است:« Versius طراحی شده است تا جراحان جراحی‌های با کمترین دسترسی را اجرا کنند و به این واسطه بیماران بیشتری به مراقبت‌های جراحی با کیفیت دست یابند.»

بستر این ربات جراح آزادی زیادی در جایگذاری سری جراحی فراهم می‌کند. به این شکل جراحی با محاسن جراحی رباتیک به شکل قبل انجام می‌شود. این ربات سبک، ماژولار و قابل حمل است.

ربات Versius برای اجرای انواع جراحی بهینه شده است. بازوهای ربات را می‌توان برای دسترسی به نقاط مختلف بدن بهینه کرد. این سامانه دستگاه‌هایی بهینه شده برای مچ دست دارد که با دید ۳بعدی و HD در کنار هم به خوبی کار می‌کنند.

در کل سامانه Versius به جراحان دقت بالای کار برای دسترسی به قسمت‌های آسیب دیده دور از دسترس بدن را هدیه می‌دهد.

ربات جراحMedical Microinstruments Symani

Medical Microinstruments

Microinstruments واقع در پیزا در ایتالیا، رباتی با نام Symani‌ دارد که برای microsurgery یا جراحی ریز به کمک میکروسکوپ و ابزار دقیق طراحی شده است. ابزار Nano Wrist برای دسترسی و بخیه زدن به نواحی حساس و ظریف بدن مانند رگ‌ها، شریان، اعصاب و لنف‌ها با قطر زیر ۰٫۳ میلیمتر طراحی شده است. مقیاس‌بندی حرکت و کاهش لرزش امکان حرکت‌های ریز میکرومتری را فراهم می‌کند.

پس ار دریافت گواهی CE در سال ۲۰۱۹ اینک این شرکت قصد فروش محصول خود را در ایالات متحده و ناحیه آسیا-اقیانوسیه دارد.  همچنین قصد انجام آزمایش‌های بالینی از طریق FDA را دارد.

جدید‌ترین ابزار Nano Wrist این ربات جراح در تابستان ۲۰۲۲ عرضه شده است. این دستگاه با نگهدارنده سوزنی میکرومتری و dilator در اروپا با موفقیت آزمایش شده است.

ربات جراحی Levita Magnetics

ربات جراح MARS ساخت Levita Magnetics

Levita ربات مغناطیسی MARS را برای جراحی‌های شکمی طراحی کرده است تا تعداد پرسنل مورد نیاز جراحی و تعداد برش‌های جراحی کاهش یابد. این شرکت در Melo Park کالیفرنیا واقع شده است. جراحی به کمک MARS با درد کمتر، دوره استراحت کوتاه‌تر و تعداد کمتر اسکار پوستی همراه است. با این فناوری یک ابزارهای جراحی به کمک آهنربا در بدن حرکت می‌کنند. این حرکت بر پایه سامانه اهنربایی Levita طراحی شده است که در سال ۲۰۱۵ مجوز FDA را دریافت کرد. با توجه به اینکه آهنربا خارج بدن بیمار است و قسمت‌های کنترل شونده داخل بدن هستند، جراحی با این دستگاه به جای دو شکاف، به یک شکاف نیاز دارد.

Levita سامانه رباتیک جراحی با کمک دید بهبود یافته است که کنترل دستگاه و ابزار جراحی را ساده می‌کند. در عین حال تعداد کارمندان داخل اتاق عمل کاهش می‌یابد. همچنین جراحی نواحی وسیع و بزرگ به کمک آن به شکلی انجام می‌شود که بیمار همان روز ترخیص می‌شود. در ماه آگوست بودجه این شرکت ۲۶ میلیون دلار افزایش داشته است.

Virtuoso Surgical

Virtuoso ادعا می‌کند که فناوری‌اش سرعت کار دستی برای جراحی‌های آندوسکوپیک را بهبود می‌بخشد. این جراحی‌ها شامل جراحی‌های اورولوژیک، جراحی زنان، جراحی عصبی، جراحی مداخله‌گرایانه پالمونولوژی، ارتوپدی، جراحی قفسه سینه، گوش و حلق و بینی و … است.

رباتیک جراحی Virtuoso Surgical

به ادعای این شرکت ربات جراح آن جراحی حیوانات، تشریح و جراحی با مدل پوستی را با موفقیت پشت سر گذاشته است. جراحی‌های انجام شده شامل سرطان مثانه، فیبروم رحم، پروستات، برداشتن مسدود کننده مجاری تنفسی و جراحی عصبی بوده است.

امتیاز این فناوری که در John Hopkins و Vanderbilt توسعه یافته به نام این شرکت ثبت شده است. در تابستان ۲۰۲۲ این شرکت سهام ۲۰ میلیون دلاری خود را عرضه کرد. Virtuoso این فناوری را تا انتهای سال ۲۰۲۲ تکمیل برای آزمایش‌های نهایی در سال ۲۰۲۳ آماده خواهد کرد.

رباتیک جراحی Virtuoso Surgical

eCential Robotics

شرکت فرانسوی eCential Robotics با دریافت تائیده FDA برای Surgivisio گام مهمی برداشت. ربات Sugivisio یک ربات با پنج محور به همراه اشعه x بهینه در دو بعد است که با تصویرسازی سه بعدی ادغام می‌شود. به این شکل ناوبری سه بعدی برای ربات امکان پذیر شده است. سامانه eCential نیازی به تنظیمات خسته کننده لازم برای ناوبری را ندارد، انجام کار را ساده می‌کند کلیه مراحل انجام کار در آن خودکار است.

ربات جراح eCential Robotics

ربات جراحی eCential یک بستر تک کاربری دارد. این سامانه برای کاشت ایمپلنت هم به کار می‌رود. در حال حاضر از این بستر برای اپلیکیشن‌های جراحی ستون فقرات استفاده می‌شود. شرکت سازنده قصد دارد استفاده از این سامانه را برای جراحی استخوان نیز گسترش دهد.

شرکت قصد دارد محصولات خود را در آمریکا به فروش رساند. شرکت‌های فعال در زمینه ایمپلنت در این زمینه با eCential همکاری دارند. در اروپا تعداد ده سامانه از این شرکت به فروش رفته است که بیش از ۲هزار جراحی به کمک آن‌ها انجام شده است.

Globus Medical

Globus Medical رباتی برای افزایش ایمنی و کارایی جراحی ساخته است. سامانه Excelsius GPS در این ربات یک بازوی رباتیک سخت با امکانات ناوبری است که تمام توانایی‌های آن در یک بستر دقیق قرار دارد. این ربات برای جراحی دقیق ستون فقرات به کار می‌رود.

Globus Medical

در ماه می، شرکت Globus اعلام کرد که نخستین جراحی این ربات انجام شده است. ادغام Excelsius GPS با آن امکان ناوبری با کمک تصویر را برای افزایش دقت کاشت ایمپلنت فراهم می‌کند. به این شکل میزان اشعه که افراد در معرض آن قرار می‌گیرند و همچنین طول جراحی کاهش می‌یابد. در حال حاضر این ربات در آمریکا به فروش می‌رسد.

Distalmotion و ربات جراح Dexter

شرکت Distalmotion واقع لوزان سوئیس ربات جراح Dexter را طراحی کرده است که برای جراحی‌های لاپاروسکوپیک، جراحی‌های زنان و جراحی مغز و اعصاب به کار می‌رود. شرکت سازنده ادعا دارد که ربات جراحی Dexter راه حلی ارزان برای جراحی‌های لاپاروسکوپیک است که در عین همه کاره بودن کل فرآیند را ساده می‌سازد. در حال حاضر بیمارستان‌های شناخته شده در اروپا به عنوان نخستین کاربران Dexter، نیروهای خود را برای استفاده از این ربات آموزش می‌دهند. Dexter تائیدیه اتحادیه اروپا را در دسامبر ۲۰۲۰ کسب کرد.

Distalmotion Dexter

در ماه ژانویه این شرکت با کسب بودجه ۹۰ میلیون دلاری موفق شد کمک هزینه لازم برای تجاری سازی جهانی Dexter را کسب کند.

Quantum Surgical

شرکت Quantum Surgical واقع در Montpellier‌ در فرانسه ربات جراح کمکی Epione را برای جراحی تومور ساخته است. این ربات برای جراحی غیرتهاجمی در سرطان کبد به کار رفته است. به ادعای شرکت ربات Epione به پزشکان امکان انجام جراحی ایمن percutaneous tumor ablations یا جراحی تومور با وارد کردن یک سوزن را فراهم می‌کند تا بیمارانی که با سرطان کبد مبارزه می‌کنند انتخاب‌های بیشتری داشته باشند. این بستر در ماه مارس تائیدیه FDA را دریافت کرد.

Quantum Surgical

با تائیدیه FDA امکان عرضه ربات برای انواع جراحی‌های آنکولوژیک در آمریکا فراهم است. Quantum Surgical قصد دارد استفاده از ربات را برای جراحی سایر قسمت‌های بدن نیز توسعه دهد. همچنین شرکت قصد دارد امکانات تصمیم‌گیری برپایه هوش مصنوعی را به این ربات بیفزاید.


GRACE و عضلات مصنوعی پنوماتیک
ربات کمکی MRBA برای تشخیص و جلوگیری از سقوط
فناوری های مهم رباتیک در آینده


منبع: massdevice

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *