شرکت Axial 3D و ارائۀ مدل‌های ارتوپدی چاپ سه بعدی به بازارهای جهانی

به تازگی یک شرکت نوپای «چاپ سه‌بعدی پزشکی» که به دست یک فارغ التحصیل مهندسی در ایرلند شمالی تأسیس شده، سرمایه‌ای ۳۰۰ هزار یورویی (تقریباً معادل با ۴۵۰ هزار دلار آمریکا) فراهم کرده است تا فعالیت خود را در زمینۀ صنایع پزشکی در اروپا و آمریکا گسترش دهد. شرکت Axial 3D با دریافت اسکن CT و MRI آسیب‌های ارتوپدی بیماران و با بکارگیری فناوری چاپ‌ سه‌بعدی، مدل‌های چاپ سه‌بعدی سفارشی را می‌سازد که می‌تواند پزشکان را در برنامه‌ریزی و تمرین فرآیند جراحی‌های پیچیده یاری داده و به طور چشمگیری نتایج درمان بیمار را بهبود دهد.

شرکت Axial 3D که در سال ۲۰۱۴ به دست Daniel Crawford فارغ التحصیل دانشگاه Ulster تأسیس شد، در حال حاضر موجی در بازار پزشکی انگلستان به راه انداخته است و در حال برنامه‌ریزی برای بکارگیری این افزایش توان مالی بزرگ، در گسترش خدمت‌های چاپ سه‌بعدی خود به اروپا با تمرکز بر اسکاندیناوی و آلمان و در نهایت آمریکا است.

axial-3d-450k-3d-printed-medical-models-global-market

این سرمایه‌گذاری ۳۰۰ هزار یورویی توسط شرکت انتقال دانش و فناوری دانشگاه Ulster به نام Innovation Ulster در همکاری با TechStart NI و چندین سرمایه‌گذار خصوصی از شبکۀ Halo تامین شده است.

همانطور که پیش از این و بارها با مدل‌های چاپ سه‌بعدی قلب یا حتی سامانۀ عروقی چاپ سه‌بعدی دیده‌ایم، فواید بکارگیری فناوری چاپ سه‌بعدی برای ساخت مدل پزشکی سه‌بعدی برای یک بیمار خاص، استثنایی است. این مدل‌های سه‌بعدی نه تنها به جراحان اجازه می‌دهد تا با برنامه‌ریزی و تمرین روش‌های پزشکی، در زمان و هزینه در اتاق عمل صرفه‌جویی شود بلکه احتمال خطاها و عوارض را کاهش می‌دهد، گردش تخت بیمارستان را افزایش داده و به بیمار این شانس را می‌دهد تا روش و نحوۀ تاثیرگذاری آن بر خود را بهتر درک کند.

axial-3d-450k-3d-printed-medical-models-global-market3

امروزه، مدل‌های ارتوپدی سه‌بعدی دقیق و سفارشی‌ساز شرکت Axia 3D که با داده‌های اسکن دوبعدی CT و MRI ساخته می‌شوند، توسط متخصصان برجستۀ مراقبت‌های بهداشتی انگلستان برای تسهیل درمان‌های پیچیدۀ ارتوپدی بکار گرفته می‌شوند. این فرآیند به آنها اجازه می‌دهد تا تصویر سه‌بعدی دیجیتال دقیقی از ساختار پیچیدۀ استخوان بسازند که می‌تواند به عنوان ابزاری برای تشخیص و برنامه‌ریزی پیش از عمل و همچنین به عنوان کپی فیزیکی دقیق ساخته شده با فناوری پیشرفته چاپ سه‌بعدی بکار رود.

افزون بر این، بنا بر گفتۀ دکتر Sandy McKinnon مدیر سرمایه‌گذاری Techstart NI بستر همکاری محور Axial 3D به راحتی می‌تواند با سامانۀ فناوری اطلاعات و شیوۀ کار فعلی خدمات بهداشت ملی انگلستان یکپارچه شود و دستیابی و بهره‌مندی از الگوهای پزشکی سه‌بعدی را برای پزشکان و بیماران آسان‌تر کند.

Crawford گفت:

«از یک سال پیش که این خدمات راه‌اندازی شد، Axial 3D روز به روز قوی‌تر شده است. مدرک مهندسی پزشکی من و سابقۀ کارم در دانشگاه Ulster در زمینۀ فناوری پزشکی سبب شد درک بالایی از نحوۀ رسیدن محصولات پزشکی از آزمایشگاه پژوهشی به بازار داشته باشم.

با بودجه تحت فشار فزایندۀ مراقبت‌های پزشکی، Axial 3D می‌تواند به جراحان در کمینه کردن زمان جراحی کمک کند. همچنین می‌تواند خطر عوارض و مدت زمان ماندن بیمار در بیمارستان را کاهش دهد و در مراقبت‌های پس از عمل، برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌‎های بهداشتی تا ۵۰۰۰ یورو برای هر بیمار صرفه‌جویی کند.»

او افزود که این سرمایه‌گذاری قابل توجه در راستای توسعۀ راهبرد صادرات وی و همچنین گسترش مدل‌سازی سه‌بعدی و خدمات چاپ سه‌بعدی شرکت به دیگر حوزه‌های پزشکی بکار گرفته خواهد شد.

با اینکه این سرمایه‌گذاری قابل توجه است ولی نیاز به برنامه‌ریزی و تمرین دقیق جراحی که به لطف فناوری چاپ سه‌بعدی می‌تواند بسیار بهبود یابد بدون شک این سرمایه‌گذاری را توجیه می‌کند. هرچند Axial 3D در حال حاضر بر روی ساخت مدل‌های چاپ سه‌بعدی برای جراحان ارتوپدی متمرکز است اما برای ایجاد خدمات پزشکی جدید برنامه‌ریزی می‌کند.

منبع: ۳ders.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *