استفاده از بیومارکرهای خون برای تشخیص دیابت پیش از بروز علائم

سال‌ها طول می‌کشد تا در بدن شرایط دیابت نوع دوم ایجاد شود. اگر بتوان دیابت را زود تشخیص داد، یک بیماری کاملا درمان‌پذیر است. یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که استفاده از بیومارکرهای خون می‌تواند به تشخیص دیابت در حال توسعه در بدن پیش از بروز علائم آن منجر شود. این ترکیب ۱,۵-anhydroglucitol نام دارد و اخبار مربوط به آن توسط دانشگاه ژنو منتشر شده است. از شما دعوت می‌شود با مطالعه مقاله حاضر از مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی در این مورد اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

diabetes test

در حال حاضر پزشکان با انجام آزمایش‌های معمول می‌توانند قند خون را بسنجند. زمانی‌که قند خون زیر حد آستانه برای دیابت نوع دوم باشد، برای شخص شرایطی با نام پیش-دیابت یا prediabetes تشخیص داده می‌شود.

اما همه بیماران دارای شرایط پیش-دیابت به دیابت نوع دوم مبتلا نمی‌شوند. در واقع تنها در حدود پنجاه درصد این بیماران شرایط پیش‌رونده بیماری و تبدیل آن به دیابت را طی ده سال پس از تشخیص پیش-دیابت تجربه می‌کنند. اینک سوال این است که فرای ردیابی قند خون، چگونه می‌توان بیمارانی که به شرایط پزشکی دیابت نوع دوم نزدیکند را شناسایی کرد؟

یکی از ویژگی‌های آسیب‌شناختی دیابت تولید معیوب انسولین از سلول‌های بتا در پانکراس است. با دیابت نوع دوم این سلول‌ها به شکل فزاینده آسیب می‌بینند. بطوریکه در زمان بروز علائم دیابت بیمار در حدود نیمی از سلول‌های بتا را از دست داده است.

تشخیص زمان گذار از پیش-دیابت به دیابت پیچیده است، زیرا شرایط سلو‌ل‌های بتا را به شکل کمی بدون روش تهاجمی سنجید. این سلول‌ها درست وسط پانکراس زیر کبد قرار دارند.  به عقیده دکتر Pierre Maechler، سرپرست این پژوهش، این امر انگیزه اصلی گروه برای جست‌وجوی راهی جایگزین بود. هدف آنان یافتن مولکول‌هایی بود که میزان آن‌ها در خون به کارکرد سلول‌های بتا مربوط است تا بتوان مستقیما تغییر در این سلول‌ها را در شرایط پیش‌-دیابت و پیش از بروز علائم دیابت شناسایی کرد.

بیومارکری مربوط به کارکرد سلول های بتای پانکراس با نام ۱,۵-anhydroglucitol

بنابراین به جای ردیابی شرایط پیش‌دیابت این گروه به یافتن بیومارکرهای نشان‌دهنده آسیب در سلول‌های بتا مشغول شدند. بررسی هزاران بیومارکر مولکولی در مدل‌های مربوط به دیابت موش‌ها ترکیبی قندی با نام ۱,۵-anhydroglucitol را معرفی کرد.

در این پژوهش تازه به چاپ رسیده دانشمندان گزارش کردند که ترکیب شناسایی شده قطعا به دیابت در انسان مربوط است. با انجام تحلیل‌های متنوع نشان داده شد که درصد کم ۱,۵-anhydroglucitol نشان‌دهنده آسیب به سلول‌های بتای پانکراس است.

در ابتدا نشان داده شد که در بیماران مبتلا به دیابت میزان ۱,۵-anhydroglucitol نسبت به افراد دیگر کم است. اما جالب‌ترین نتیجه این پژوهش تائید ارتباط ۱,۵-anhydroglucitol و سلول‌های بتا است که با مطالعه تغییرات این ترکیب در بیماران مبتلا (به طور خاص بیمارانی که برای برداشتن بخش‌هایی از پانکراس تحت عمل جراحی قرار گرفتند)انجام شد.

به گفته Maechler در بیماری دیابت بسیاری از تغییرات مربوط به سوخت و ساز بدن موازی انجام می‌شود. بنابراین آزمایش ارتباط این بیومارکر در افرادی که دفعتا سلول‌های بتا را از دست می دهند، اما ناهنجاری‌های سوخت و ساز را ندارند، مساله‌ای مهم است. با مطالعه میزان ۱,۵-anhydroglucitol در افرادی که نیمی از پانکراس با جراحی تهاجمی خارج شده اثبات شد که ترکیب مذبور نشان‌دهنده کیفیت کارکرد سلول‌های بتا در پانکراس است.

این یافته‌های نخستین امیدبخش هستند. اما پیش از اینکه بتوان انجام این آزمایش را به پزشکان توصیه کرد باید مطالعات بیشتری انجام شود. این گروه در حال آماده سازی برای مطالعه ۱,۵-anhydroglucitol روی طیفی بزرگ‌تر از بیماران در مراحل مختلف بیماری هستند.

هنوز مشخص نیست که که آیا این بیومارکر دقیقا بیماری را تشخیص می‌دهد یا تنها پارامتری است که باید در بیماران دارای ریسک بالا در طول زمان رصد شود. به هر صورت این آزمایش برای پزشکان و بیماران ارزشمند است، اگر یک آزمایش خون بتواند با آن به پیشگیری از دیابت نوع دوم کمک کند.


یک داروی جدید آسیب سکته مغزی به حافظه و حرکت را ترمیم میکند
اسکلت بیرونی سبک وزن MAE با کاربردهای بسیار


منبع: University of Geneva

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *