Blue Abyss بزرگ ترین استخر پژوهشی خصوصی جهان

بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین استخر جهان توسط Blue Abyss در Cornwall ساخته می‌شود. این استخر قرار است ۴۲۰۰۰ مترمکعب آب، یا ۱۶۸ میلیون فنجان چایی پر، را در خود جای دهد. این استخر عمیق برای آزمایش‌های پیشرفته رباتیک در زیر آب و آموزش فضانوردان برای شرایط بی‌وزنی به کار خواهد رفت. در واقع این استخر نخستین استخر خصوصی برای آموزش فضانوردان خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این تاسیسات با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

نمایی از طرح کامل شده Blue Abyss پس از تکمیل
نمایی فرضی از طرح کامل شده Blue Abyss در حال کار

استخر برای آزمایش فناوری‌های دریایی، آموزش غواصان یا آموزش شرایط بی‌وزنی مکان ایده‌آلی است. دانشمندان، مهندسان و مدرسان بسیاری از فناوری‌های قرن حاضر مانند فناوری‌های جدید زیردریایی‌ها را در شرایط کاملا کنترل شده استخر سنجیده‌اند.

چرا ساخت یک استخر عظیم لازم است؟

در قرن ۲۱ بسیاری از طرح‌ها بزرگ و جاه طلبانه هستند. برای آزمایش این طرح‌ها استخری همین‌قدر بزرگ نیاز است. به همین دلیل شرکت Blue Abyss با پشتوانه ۲۱۲ میلیون دلاری آمریکا اقدام به ساخت این سازه در Aerohub Enterprise Zone واقع در Cornwall Airport Newquay می‌کند. این استخر در حدود ۵۰ متر طول و ۴۰ متر عرض دارد و عمیق‌ترین بخش آن ۵۰ متر خواهد بود. به عبارتی حجم آن ۱۷ برابر استخرهای المپیک است.

نمایش عمق استخر و بخش های مختلف آن
نمایش عمق استخر و بخش های مختلف آن

دست اندرکاران طرح استخر Blue Abyss

این استخر توسط John Vickers، مشاور مدیریت و مدرس سابق غواصی، و فضانورد بریتانیایی Tim Peake ایجاد شده است. طراحی استخر Tim Peake است که برج Gherkin را در لاندن طراحی کرده است. این سازه شامل محوطه آموزش فضانوردان، مرکز کیفیت سنجی، محفظه‌های فشاربالا و کم فشار، سوئیت بی‌وزنی یا میکروجاذبه، محوطه آموزش با شش کلاس درس به همراه تجهیزات راحتی و استراحت است.

جلوه بیرونی تاسیسات Blue Abyss
جلوه بیرونی تاسیسات Blue Abyss

مشخصات تاسیسات عظیم زیر دریایی

این استخر به حد کافی برای جای دادن ماژول‌های ایستگاه فضایی بین المللی(ISS)  جا دارد. این‌جا مکان مناسبی برای آزمایش تجهیزات غارهای آبی است که از راه دور کنترل می‌شوند. تجهیزات پشتیبانی در این مجموعه یک سقف تاشو، جرثقیل ۳۰ تنی، تجهیزات لازم برای کنترل دمای آب، نور، شوری، و تجهزات لازم برای ایجاد جریان‌های آبی در عمق‌های مختلف است.

در صورت تائید مجوزهای لازم، کار ساخت این مکان ۱۸ ماه به طول می‌انجامد و در سال ۲۰۲۳ بازگشایی می‌شود.

به گفته Vickers شرکت در پی ساخت تاسیساتی بی‌رقیب در جهان است. به خصوص تاسیساتی که می‌تواند پایگاهی برای استفاده فناوری‌های مشهور در Cornwell و Southwest باشد. Blue Abyss کمک بزرگی علوم‌فضایی، پژوهش‌های ساحلی انرژی، رباتیک دریایی، فیزیولوژی انسان، صنایع زیردریا، پژوهش‌های آرام‌تنی و مکانی آموزشی برای دانشجویان و محققان است.منیع: blueAbyss

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *