اسکلت بیرونی Canine به سگ‌های نیمه فلج اجازه راه رفتن می‌دهد

اسکلت بیرونی مخصوص سگهایک اسکلت بیرونی مخصوص سگ، ساخته شده توسط مهندسان دانشگاه ایالتی کلورادو (CSU) مسیری جدید در توانبخشی سگ‌های آسیب‌دیده ایجاد می‌کند. پروفسور Anura Jayasumana، استاد دانشکدۀ مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه CSU، رهبری گروهی از دانشجویان را در این پروژه طولانی مدت که امکان حرکت را برای سگ‌های نیمه‌ فلج فراهم می‌کند بر عهده دارد. به جای جایگزینی پروتز به جای اندام از دست رفته، این اسکلت بیرونی امکان حرکت را برای سگ‌هایی با اندام ضعیف یا از کار افتاده فراهم می‌کند. تا همین اواخر، فناوری مورد نیاز برای پردازش سریع برای ثبت و تقلید حرکات وجود نداشت بنابراین احتمالاً این پروژه در نوع خود جزء اولین‌ها باشد.

برای ساخت یک اسکلت بیرونی کارا، ابتداء باید داده‌هایی در مورد نحوۀ حرکت سگ‌ها ثبت شود. بریس‌های جمع‌آوری داده توسط یک سگ سالم پوشیده می‌شود. این بریس، حرکات سگ را هنگام راه رفتن، دویدن، نشستن، بالا رفتن از پله و حتی هنگام غلت زدن در برف ثبت می‌کند.

هنگامی که این داده‌ها ثبت شد، یک کنترل‌کننده هوشمند ورودی‌‌های مناسب را به بریس‌های موتوردار پوشیده شده توسط یک سگ نیمه فلج اعمال می‌کند. حسگرهای داخلی بریس‌ها، برای پیش‌بینی نیت حیوان بکار رفته و باعث می‌شود حرکات بریس برنامه‌ریزی شده، حرکات پاها و ماهیچه‌های پاهای عقبی سگ را شبیه‌سازی کند.

اسکلت‌بیرونی مخصوص سگهاگام بعدی برای این دستگاه، جذب کمک‌های مالی برای بکارگیری قطعات جدید مانند موتورهای کوچکتر برای رسیدن به وزن کمتر و پاسخ‌دهی سریع‌تر است.

مشکلات نخاعی دلیل اصلی برای نیاز سگ‌ها به این نوع توانبخشی است. برخی از نژادها نسبت به بقیه برای ابتلاء به این مشکلات مستعدتر هستند که می‌تواند بر اثر پیری یا جراحت ایجاد شود.

در جوامعی که نگهداری از سگ‌ها مرسوم است، این اسکلت‌ بیرونی می‌تواند عمر سگ‌ها را افزایش دهد. این روش توانبخشی می‌تواند مشکلات نگهداری از سگ‌‌های نیمه فلج را برای صاحبانشان کاهش دهد. به خصوص سگ‌های درشت جثه که باید به اطراف حمل شوند.

منبع: source.colostate.edu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *