دستکش اسکلت بیرونی چاپ سه‌بعدی برای تشخیص فلج مغزی کودکان

ساخت دستکش اسکلت بیرونی رباتیک با چاپ سه‌بعدی برای کمک به تشخیص فلج مغزی در کودکان

فلج مغزی اختلالی است که تقریباً یک نفر از هر ۵۰۰ نوزاد زنده به دنیا آمده را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به دلیل رشد غیرطبیعی یا آسیب دیدن قسمتی از مغز که حرکات، تعادل و وضعیت بدن را کنترل می‌کند به وجود می‌آید. با اینکه درمانی برای این اختلال وجود ندارد، ولی بسیاری روش‌های پزشکی وجود دارد که به کنار آمدن با این بیماری کمک می‌کند.

درست مانند هر مشکل پزشکی دیگری، تشخیص زودهنگام عاملی مهم در فراهم کردن روش‌هایی است تا نوزاد تا حد امکان سالم رشد کند. حال به لطف پژوهشگران دانشگاه ویرجینیا تک، بیمارستان ملی کودکان در اوهایو و فناوری چاپ سه‌بعدی، یک دستکش حساس لمسی برای تشخیص زودهنگام این بیماری توسعه داده شده است.

ساخت دستکش اسکلت بیرونی رباتیک با چاپ سه‌بعدی برای کمک به تشخیص فلج مغزی در کودکان

در حال حاضر این دستکش در حال آزمایش روی بزرگسالان است تا در نهایت در مقیاس مناسب برای کودکان تولید شود. این دستکش از طریق ترکیب حسگرهایی در دستکش و رابط‌های EEG بازخوردهای لمسی را فراهم می‌کند که بی‌نظمی امواج مغزی در مغز بیمار را تشخیص می‌دهد.

پینهاس بن تزوی، استادیار مهندسی مکانیک، پس از سالها کار با اسکلت‌های بیرونی رباتیک برای بررسی امکان تغییر یک دستکش اسکلت بیرونی مجهز به بازخورد نیرویی که پیشتر توسعه داده شده بود برای کمک به تشخیص زودهنگام فلج مغزی در کودکان فراخوانده شد. به طور خلاصه، هنگامی که حسگرهای دستکش برای تولید واکنش بیمار فعال می‌شوند، حسگرهای مغز سیگنال‌های مهمی را تولید خواهند کرد که علائم هشداردهنده را برای تشخیص ابتلاء فرد به این بیماری فراهم خواهد کرد.

این دستکش در حالت فعلی، چیزی است که بیشتر یک سایبورگ با پوشیدن آن احساس راحتی خواهد کرد نه یک کودک و گروه پژوهشی متوجه است که این دستگاه برای بکارگیری روی کودکان ۱۲ تا ۳۶ ماهه نیازمند تغییرات است. با گذشت زمان، در مرحلۀ دوم با هدف قرار دادن کودکان نوپا، توسط سیگنال‌های EEG، تفاوت‌ فعالیت‌های بخش حرکتی مغز در کودکان با رشد سالم و کودکان مبتلاء به فلج مغزی مقایسه خواهد شد.

در مراحل توسعه، بکارگیری فناوری چاپ سه‌بعدی مهم است چرا که تغییرات سریع در طراحی نیاز است. همچنین اندازه دست یک فرد ۱۲ ساله با یک کودک ۳۶ ماهه بسیار متفاوت است بنابراین راهی مقرون به صرفه برای تولید دستکش برای اندازه‌های متفاوت نیاز است.

منبع: ۳ders

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *