اسکلتهای خارجی تجاری از نگاه یک فیزیوتراپیست

:: نوشته Bobby Marinov

Anna_Moriarty_Exoskeleton_Presentation-620x264

Anna Moriarty در حال سخنرانی دربارۀ ویژگیهای توانبخشی اسکلتهای بیرونی

اسکلتهای بیرونی از دید یک متخصص توانبخشی چگونه به نظر می‌رسند؟ آن‌ها چه اطلاعاتی در این زمینه دارند و در اسکلتهای بیرونی برقی به دنبال چه می‌گردند؟ ما دربارۀ ایده‌های نو و انگیزه‌های پژوهشگران و کارآفرینان حوزۀ رباتهای پوشیدنی زیاد نوشته‌ایم. همچنین تلاش کرده‌ایم تا حس عموم مردم را نسبت به این بازار در حال گسترش دریابیم. اما دربارۀ کسانی که در میانۀ این دو گروه قرار دارند چیزی نگفته‌ایم. فیزیوتراپیستها کسانی هستند که باید شیوۀ کار با اسکلتهای بیرونی را فراگیرند و بتوانند مشکلات آن‌ها را در محل برطرف سازند و همچنین با بیماران خود نیز تعامل داشته باشند. آنان کسانی هستند که دربارۀ ابزارهای توانبخشی موجود در بازار تحقیق می‌کنند و ابزارهای خوب را به بیمارستانها و مراکز توانبخشی پیشنهاد می‌دهند.

در ویدئوی زیر، Anna Moriarty، کارشناس ارشد عصب‌شناسی و فیزیوتراپی در یک سمینار ۳۰ دقیقه‌ای دربارۀ ویژگیهای پنج ربات اسکلت بیرونی تجاری قابل حمل که در سال ۲۰۱۵ در دسترس بوده‌اند صحبت می‌کند. این رباتها عبارتند از: HAL3 ساختۀ CYBERDYNE، اسکلت بیرونی REX ساختۀ Rex Bionics، اسکلت بیرونی ReWalk ساختۀ ReWalk Robotics، اسکلت بیرونی Ekso ساختۀ Ekso Bionics و Indego ساختۀ Parker Hannifin.

اگر شما در زمینۀ اسکلتهای بیرونی کار می‌کنید و می‌خواهید با شیوۀ نگاه متخصصات پزشکی به فناوری آشنا شوید و یا می‌خواهید با تفاوتهای این پنج محصول آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم حتماً این ویدئو را تماشا کنید.

چیزهایی که من دربارۀ متخصصان فیزیوتراپی دریافتم:

  • – آن‌ها تحت تأثیر ویدئوهای تبلیغاتی قرار نمی‌گیرند.
  • – آن‌ها به دانستن اعداد دقیق علاقه دارند: زمان تمرین چقدر خواهد بود؟ کاربر چند پله را می‌تواند بالا برود و دقیقاً در چند دقیقه؟ …
  • – آن‌ها آزمونهای درمانگاهی بیشتر و با نتایج کامل و با دسترسی آسان را خواهانند.
  • – همۀ آن‌ها به اطلاعات زیادی برای انتخاب اسکلت بیرونی مناسب برای هر بیمار نیاز دارند. مثلاً فرد فلج پایین تنه‌ای که هیچ گونه توانایی حرکتی ندارد و می‌خواهد به شکل ایستاده با یک ماشین صنعتی کار کند بهتر است از اسکلت بیرونی Rex استفاده کند یا مثلاً کسی که کمی توانایی حرکتی دارد و می‌خواهد برای کارهای شخصی و طولانی مدت (مثلاً بیش از چهار سال) از اسکلت بیرونی استفاده کند بهتر است ReWalk را انتخاب کند.

سخنرانی Anna Moriarty پنجره‌ای تازه به روی ما می‌گشاید تا بتوانیم نوع نگاه یک متخصص فیزیوتراپی را به اسکلتهای بیرونی تجاری دریابیم.

منبع: Exoskeleton Report

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *