راه رفتن یک معلول فلج کامل به کمک واسط مغز – رایانه و محرکهای ماهیچه

UCI-paralyzed-man-wallks-using-bci-muscle-stimulation

یک فرد معلول پایین تنه در کالیفرنیا توانست نخستین گامها را روی پای خود بردارد. برای نخستین بار در جهان پژوهشگران در دانشگاه کالیفرنیا در Irvine خبر از راه رفتن یک مرد فلج کامل به کمک یک واسط مغز – رایانۀ متصل به محرکهای ماهیچه های پا دادند. این فناوری می‌تواند به خوبی عصبهای آسیب دیده را دور بزند و مهمتر از همه آنکه این کار را بدون نیاز به روشهای تهاجمی مانند جراحی و تنها با electroencephalography (به اختصار EEG) و الکترودهای معمولی چسبیدنی انجام دهد.

این مرد معلول پنج سال پیش به خاطر حادثه‌ای دچار قطع کامل نخاع شد اما همچنان توانایی تولید امواج مغزی را برای تحریک محرکهای ماهیچه ای دارد. دستیابی به این توانایی نیازمند تمرین ذهنی و روشهای ویژۀ توانبخشی است. با این حال او به کمک طنابهای نگهدارنده و عصا برای تحمل وزن خود توانست حدود چهار متر را در یک مسیر مستقیم طی کند.

این دستاورد بزرگی است که می‌تواند معلولان فلج نخاعی را به درمان امیدوار کند. افزون بر این باید در نظر داشت که این دستاورد نتیجۀ برداشتن نخستین گامها برای استفاده از این فناوری در درمان فلج نخاعی است و این فناوری پتانسیل زیادی برای اثر بخشی بیشتر از آنچه تا کنون به دست آمده دارد.

در اینجا می‌توانید ویدئوی نخستین گامهای این فرد معلول را ببینید.

نتایج این پژوهش در مجلۀ مهندسی اعصاب و توانبخشی چاپ شده است.

منبع: medgadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *