آزمایش بالینی اسکلت خارجی Ekso Bionics در اروپا

آزمایش بالینی اسکلت خارجی Ekso GTشرکت هلدینگ Ekso Bionics که یک شرکت پیشروی جهانی در زمینۀ اسکلت‌ بیرونی رباتیک است اعلام کرد یک آزمایش بالینی قیاسی تصادفی جدید در اروپا در حال انجام است. این آزمایش بالینی اسکلت خارجی The MOST Study نام دارد که مخفف عبارت بهبود حرکت پس از سکته مغزی با استفاده از دستگاه رباتیک در مقایسه با فیزیوتراپی است. این آزمایش توسط دکتر فارسین حمزه‌ای پزشک ارشد گروه توانبخشی عصبی در Moritz Klinik آغاز شده است. این مطالعه تاثیر آموزش راه رفتن با ربات اسکلت خارجی Ekso GT™ در استقلال عملکرد هشتاد بیمار مبتلا به اختلال حرکتی ناشی از سکتۀ مغزی را در مقایسه فیزیوتراپی معمولی بررسی می‌کند. دکتر حمزه‌ای گفت:

«بر اساس مشاهده‌های اولیۀ ما، به نظر می رسد که در زمینۀ بهبود توانبخشی بیماران سکته مغزی، آموزش راه رفتن با Ekso GT روشی برتر نسبت به فیزیوتراپی معمولی است. سکتۀ مغزی یکی از شایع‌ترین علل ناتوانی مزمن است و می‌تواند اثرهای ناتوان‌کنندۀ دراز مدتی داشته باشد. مداخلۀ زودهنگام و منظم با دستگاه های کمکی پیشرفته مانند EKSO GT ممکن است تاثیر مثبت قابل توجهی بر روی بهبود حرکتی کلی بیماران سکتۀ مغزی داشته باشد و به آنها در بازیابی یا حفظ استقلالشان کمک کند. فرضیۀ ما در این مطالعۀ تصادفی کنترل‌شده در حال انجام است.»

مشاهده‌های اولیه از بکارگیری بالینی Ekso GT برای توانبخشی بیماران سکتۀ مغزی در Moritz Klinik به توسعۀ پژوهش آزمایش بالینی اسکلت خارجی The MOST Study منجر شد. در این پژوهش دستگاه Ekso GT به صورت روزانه برای گروهی از بیماران بکارگرفته خواهد شد، در حالی که گروه دیگری از بیماران طی یک برنامه آموزشی روزانه فقط با فیزیوتراپی معمولی برای سه هفته درمان خواهند شد. پس از آن سطح تحرک عملکردی بین دو گروه مقایسه خواهد شد. طبق برنامه‌ریزی‌ها این پژوهش در اواسط ۲۰۱۷ پایان خواهد یافت. Thomas Looby مدیر ارشد تجاری شرکت Ekso bionics گفت:

«پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهد، Ekso GT همراه با نرم‌افزار هوشمند Variable Assist ما، می تواند با ارائۀ یک فرصت بی‌نظیر برای تحرک زودهنگام و درمان راه رفتن با شدت بالا به بیماران برای دستیابی به نتایج بهتر کمک کند. دیدن اینکه این یافته‌های اولیه شکل‌دهندۀ پژوهشی مهم‌تر باشد هیجان‌انگیز است. ما خوشحالیم که آزمایش بالینی اسکلت خارجی در جریان است و مشتاق دیدن نتایج هستیم.»

دربارۀ Ekso bionics

Ekso GT یک اسکلت بیرونی پوشیدنی است که افراد با هر مقدار از ضعف اندام تحتانی را قادر به ایستادن و راه رفتن می‌کند. این دستگاه به بیماران کمک می‌کند الگوهای گام برداشتن و جابجا کردن وزن را با بکارگیری یک بستر کاربردی دوباره یاد بگیرند. جابجایی وزن کاربر، حسگرهای دستگاه را فعال می‌کند که باعث آغاز گام برداشتن می‌شود. سپس موتورهای تغذیه شده توسط باتری پاها را به حرکت در می‌آورد و در صورت نیاز از کاربران برای حفظ تعادل و حرکت کمک می‌گیرد.

شرکت Ekso bionics از سال ۲۰۰۵ در زمینۀ تولید اسکلت‌های بیرونی رباتیک یا ربات‌های پوشیدنی برای تقویت قدرت، استقامت و تحرک انسان پیشگام بوده است. مقر این شرکت در ریچموند کالیفرنیا است و سهام آن با نماد Ekso در بورس ارائه می‌شود. اطلاعات بیشتر را از اینجا بخوانید.

منبع: nasdaq

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *