Elon Musk و پیشگویی آینده

Elon Musk در طی سال‌ها تصویری از آینده ترسیم کرده است. مجموعه‌ی پیشگویی‌های وی در کنار یکدیگر بسیار جالب است. در این نوشته از مجله‌ی فناوری‌های پوشیدنی و توان‌افزا به مرور پیشگویی‌های وی برای سی سال آینده خواهیم پرداخت.

سال ۲۰۱۸ و کنار گذاشتن موشک‌های یکبار مصرف

Falcon-Heavy-SpaceX

Falcon-Heavy-SpaceX

این پیشگویی در سال ۲۰۱۵ و در مصاحبه‌ای با برنامه‌ی The Late Show بیان شد. Elon Musk‌ عنوان کرد که پر هزینه بودن پرتاب موشک‌های یکبار مصرف سفرهای فضایی را گران می‌کند. چندین بار استفاده از یک موشک می‌تواند هزینه‌ی پرتاب به خارج از جو را تا حد پروازهای درون جو کاهش دهد. در مقاله‌ا‌ی از RS زمان تحقق این پیشگویی سال ۲۰۱۸ ذکر شده است.

سال ۲۰۲۴ و هوش مصنوعی

هوش مصنوعی، استتوسکوپ قرن بیست و یکم

به نقل از چندین سایت خبری مانند Business Insider، برای چند دقیقه در سال ۲۰۱۴، Elon Musk‌ پستی روی سایت Edge.org قرار داد که در مورد هوش مصنوعی و آینده‌ی آن سخن می‌گفت. بر اساس این پست، هوش مصنوعی با سرعتی شگرف در حال پیشرفت است. رشد AI با تقریب خوبی نمایی است. اگر فردی با منابع دست اول هوش مصنوعی ارتباط نداشته باشد، تصور تغییر و تحول این علم بسیار مشکل خواهد بود. این نابغه قرن حاضر سپس ذکر کرد که احتمال وقوع حادثه‌ای مرتبط با هوش مصنوعی در پنج و یا حداکثر ده سال آینده وجود دارد. این پست چند دقیقه بعد حذف شد.

سال ۲۰۲۵

طبق مصاحبه و اخبار منتشر شده در Recode در سال ۲۰۱۶ شرکت رقیب Tesla در حمل و نقل الکترونیک شرکت Apple‌ است.Elon Musk عنوان داشت که عملکرد شرکت گوگل در آشکار کردن توانایی بالقوه‌ی حمل و نقل الکتروینک بسیار عالی بود اما گوگل یک شرکت حمل و نقل نیست. پیش از این نیز این نابغه اعلام کرده بود که تا سال ۲۰۲۵ شرکت Tesla ارزشی برابر شرکت Apple، هفتصد بیلیون دلار، خواهد داشت.

به نقل از national geographic پیشگویی دیگر این نابغه مربوط به سفر به مریخ است. هر چند تعیین دقیق زمان فرود به مریخ دشوار است، به گفته‌ی وی، این سفر در نیمه‌ی دهه‌ی سوم قرن بیستم ممکن خواهد بود. جزئیات بیشتر در این مورد در این مقاله وجود دارد.

سال ۲۰۲۷ و حمل و نقل الکتریکی

به گفته‌ی Elon Musk مشکلات تکنیکی مربوط به حمل و نقل الکتریکی حل شده. عاملی که اکنون می‌تواند در گسترش این فناوری نقش آفرین باشد قانونی است که استفاده از این ماشین‌ها را پشتیبانی نماید. به نقل از RS با گذشت ده سال می‌توان توقع داشت که نیمی از اتومبیل‌های تولید شده در ایالات متحده الکتریکی و تمام خودکار باشند.

سال ۲۰۳۳ و انرژی خورشیدی

صفحات باتری خورشیدی

به عنوان ریاست SolarCity گسترش فناوری‌های پاک بخصوص انرژی خورشیدی برای Elon Musk بسیار مهم است. وی در سال ۲۰۱۳ عنوان داشت که تا سال ۲۰۳۳ می‌توان انرژی‌های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی را جایگزین گاز نمود؛ در غیر این صورت خطری حتمی جامعه بشری را تحدید می کند. می‌توان گفت که تصور آیندگان از موتور‌های گاز سوز و بنزینی امروز به تصوری که ما اکنون در مورد موتورهای بخار داریم، شبیه است.

سال ۲۰۳۷ و اتومبیل‌های بدون فرمان

در صورت فراگیر شدن اتومبیل‌های تمام خودکار، نیاز به هدایت دستی ماشین‌ها برطرف می‌شود. لذا می‌توان توقع داشت که تا سال ۲۰۳۷ استفاده از ماشین‌های بدون فرمان رایج شده باشد، چرا که دیگر ابزار فیزیکی هدایت وسیله‌ی نقیله کاربردی نخواهد داشت.

سال ۲۰۴۰

پس از چند مرحله حمل بار به مریخ، این سیاره می‌تواند میزبان تعدادی از فضا نوردان و سپس ساکنین بیشتری باشد. با توجه به موفقیت‌های اخیر شرکت SpaceX‌ و رشد این شرکت می‌توان توقع داشت که تا سال ۲۰۴۰ شهری روی کره مریخ میزبان زمینی‌ها باشد. اگر رشد سریع هوش مصنوعی به صورت نمایی انجام شود،‌ می‌توان این را هم  گفت که در این سال هوش مصنوعی توانایی بهتری در انجام کلیه‌ی کارها، نسبت به انسان، خواهد داشت.


بیشتر بخوانید:

خودروی خودران شرکت فورد، گامی رو به جلو در رانندگی خودکار

آماده سازی ربات Valkyrie برای سفر به مریخ


منبع: UK_RS-ONLINE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *