ExoHeal برنده چالش جهانی Microsoft

مسابقه جهانی Microsoft با نام Imagine Cup محل رقابت ایده‌های نو برای آغاز استارت‌آپ‌های آینده است. در سال ۲۰۲۲ برنده مسابقه V Bionic بود که یک دستکش رباتیک برای بهبود بیماران مبتلا به آسیب عصبی طراحی کرده بود. هزینه این دستکش نسبت به سایر گزینه‌ها کمتر است. در ادامه این مقاله از مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به معرفی این دستگاه می‌پردازیم.

ExoHeal برنده چالش جهانی Microsoft

این گروه از کشور عربستان توسط Zain Samdani هدایت سرپرستی می‌شد. وی دانشجویی است که سال‌هاست روی اختراعات رباتیک کار می‌کند. مابقی اعضای گروه نیز مانند وی در نقطه آغاز حرفه خود در این صنعت هستند.

دستکش توانخشی عصبی ExoHeal

دستکش ExoHeal یک اسکلت بیرونی مکانیکی است که افراد دارای مشکلات عصبی آن را می‌پوشند. در طی سال‌ها تلاش‌های مشابهی از دل استارت‌آپ‌های مختلف بیرون آمده است. ایده عمومی در این موارد این است که کار یک فیزیوتراپ شبیه سازی شود. در واقع پیگیری حرکات بیمار و ایجاد تمرینات مناسب برای بازگردانی توانایی از دست رفته کار فیزیوتراپ است. در مورد آسیب به اعضا معمولا تاندون‌ها و ماهیچه‌ها هستند که نیاز به توانبخشی دارند. اما در مورد آسیب عصبی باید مطمئن شد که مغز سیگنال‌های صحیح را هم ارسال کند.

گروه تمرکز خود را روی ساخت دستکش قابل حمل و به صرفه گذاشت. در واقع دستکش‌های مشابه این مورد معمولا از محرک‌های پنوماتیک یا هیدرولیک بهره می‌برند که کند و حجیم هستند.

ساختار سفید رنگ داخل تصویر در واقع یک اسکلت بیرونی است که با چاپگر سه بعدی ساخته شده است. قسمت سیاه رنگ یا کوله‌پشتی در واقع محل حسگرها،‌ موتورها و سایر اجزای الکترونیکی است.

حرکات هدایت شده توسط اتصالات عضله مانند به این دستگاه امکان می‌دهد که قسمت‌های مختلف انگشت را به طور مجزا حرکت دهد. خود دستگاه هم قابل حمل است. در حال حاضر گروه نمونه کار خود را با یک طراحی ماژولار برای تولید انبود آماده کرده است. این طراحی ماژولار امکان شخصی سازی حرکت را برای اندازه مختلف دست افراد فراهم می‌کند.

ExoHeal با ساختاری سبک و قابل حمل

در آزمایش‌های نخست گروه از زبان بیماران شنیدند که دستکش به بهبود سریع‌تر بیمار کمک کرده است. البته برای یک فناوری پزشکی مانند این دستکش هنوز راه زیادی در پیش است. گروه در حال انجام آزمایش‌های نهایی کلینیکی است تا میزان بهبودی برای کاربران مختلف را بهتر درک کند و بتواند مجوزهای لازم را کسب کند. نخستین بازار این گروه هند است. چراکه قوانین هند سختگیری کمتری دارند.

جایزه ۱۰۰ هزار دلاری این مسابقه به همراه ۵۰ هزار دلار اعتبار Aure و جلسات آموزشی از طرف مدیر عامل شرکت Satya Nadella  تماما به این گروه تعلق گرفته است. لحظه شور انگیز دریافت خبر را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

تصویر منتشر شده توسط Microsoft

حرکت دادن انگشتان یک پروتز به صورت مجزا با فکر کردن به آن
چه میزان مساعدت در توانبخشی رباتیک زیاد است؟


منبع: techcrunch

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *