اسکلت بیرونی VariLeg با تغییر امپدانس از زانوی انسان تقلید می‌کند

دانشجویان مهندسی مکانیک موسسۀ فناوری فدرال سوئیس (ETH Zurich) یک اسکلت بیرونی برقی را توسعه می‌دهند که امیدوارند با فراهم کردن آزادی بیشتر هنگام راه رفتن نسبت به دستگاه‌های کمکی موجود برای بیماران دارای معلولیت پاراپلژیک، زندگی آنها را بهبود بخشد.

اسکلت بیرونی VariLeg

اسکلت بیرونی VariLeg

بکارگیری اسکلت‌های بیرونی فلزی که روی بدن پوشیده شده و برای حرکت اندام انرژی تولید می‌کنند، برای کمک به راه رفتن مجدد بازماندگان سکته‌های مغزی، آسیب‌های نخاعی و دیگر ضعف‌های اندام تحتانی در حال فراگیر شدن است. ولی یکی از محدودیت‌های اصلی اسکلت‌های بیرونی موجود، سازوکار محدود مفصل است که راه رفتن به جز در خط مستقیم را دشوار می‌کند.

گروه VariLeg از زوریخ باور دارند به ایدۀ نوین نرمی قابل تنظیم در زانوها دست یافته‌اند که می‌تواند اسکلت‌ بیرونی آنها را به اولین مدلی بدل سازد که روی زمین‌های ناهموار با مشکل روبرو نخواهد شد. این اسکلت بیرونی به لطف محرک‌های امپدانس متغیر داخلی که به صورت پیوسته سفتی زانو را برای تطبیق با سطوح ناهموار و موانع تغییر می‌دهد، رفتار طبیعی زانو هنگام گام برداشتن را با دقت تقلید می‌کند. Patrick Pfreundschuh دانشجوی مهندسی مکانیک گفت:

«ما امپدانس متغیر مکانیکی را در اسکلت بیرونی VariLeg پیاده‌سازی کردیم که کاری خاص بوده و در حال حاضر در هیچ اسکلت بیرونی دیگری بکار گرفته نشده است. برتری این کار توانایی تقلید از سفتی انطبا‌ق‌پذیر زانوی انسان است که به ما اجازه می‌دهد با موانع غیرمنتظره منطبق شویم چرا که می‌توانیم بگوییم زانو چقدر سفت باشد.»

نخستین پیش‌نمونۀ اسکلت بیرونی VariLeg که امپدانس مکانیکی متغیر را بکار می‌گیرد بسیار حجیم است. ولی این گروه در حال کار با بیماران دارای معلولیت پاراپلژیک به منظور ارتقاء طراحی است.  Pfreundschuh توضیح داد که آنها سرگرم ساخت اسکلت بیرونی بسیار ساده‌تر Varileg2 هستند. او افزود که کاربران هنوز نیازمند بکارگیری عصا با Verileg هستند ولی این عصاها به عنوان کنترل‌کننده برای تنظیم دستگاه‌ برای موقعیت‌های گوناگون عمل می‌کنند. Pfreundschuh گفت:

«روی عصاها چندین دکمه وجود دارد و کاربر می‌تواند با استفاده از این دکمه‌ها تصمیم بگیرد که به کجا می‌رود و همچنین حالت‌ها را تغییر دهد. ما حالت‌های راه رفتن مستقیم، حالت پله‌ها و حالت نشستن را خواهیم داشت. بنابراین او می‌تواند حالت‌ها را تغییر داده و به دستگاه بگوید چه باید انجام دهد.»

توسعه‌دهندگان اسکلت بیرونی VariLeg یکی از چندین گروهی خواهند بود که در رقابت‌های سالانه Cybathlon که در اکتبر ۲۰۱۶ برگزار خواهد شد شرکت خواهند کرد.

منبع: reuters

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *