کمربندی برای هدایت کاربران در مناطق ناآشنا

کمربند هوشمند برای هدایت کاربران در مناطق ناآشنا

هنگام تردد در مکان‌های ناآشنا، نرم افزارهای مسیریابی گوشی‌های هوشمند می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای یافتن مسیر درست باشند ولی بکارگیری این روش نیازمند اجرای پیوستۀ نرم‌افزار و نگاه کردن مکرر به صفحۀ نمایش گوشی است. هنگامی که هر دو دست کاربر مشغول باشد و یا کاربر نخواهد مانند یک گردشگر به نظر برسد این روش مناسب نخواهد بود. ساعت‌های هوشمند یک روش جایگزین پیشنهادی برای برطرف کردن این مشکل است ولی به تازگی یک شرکت نوپای آلمانی به نام feelSpace کمربند مسیریابی را توسعه داده است که مسیریابی مبتنی بر هشدار لمسی و بدون نیاز به دست را برای کاربر فراهم می‌کند. این کمربند که رو یا زیر لباس پوشیده می‌شود با ایجاد لرزش‌های خفیف از طریق محرک‌های داخلی خود کاربر را هدایت می‌کند.

ایدۀ اولیۀ کمربند هوشمند feelSpace یک پروژۀ پژوهشی در دانشگاه اوسنابروک است که در سال ۲۰۰۵ آغاز شد. این پژوهش انجام شد تا مشخص کند آیا افراد تحت آزمایش می‌توانند از ابتدا تا انتهای مسیر به درستی سمت شمال را تشخیص دهند؟ این افراد به کمربند‌هایی مجهز شدند که به صورت مداوم سمت شمال را با ایجاد لرزش نشان می‌داد.

در نسخۀ تجاری از این کمربند هوشمند، کاربران می‌توانند استفاده از حالت قطب‌نما را انتخاب کنند. در این حالت دستگاه به سادگی تنها جهت شمال را مشخص می‌کند و برای این کار نیازی به جفت شدن با گوشی‌های هوشمند ندارد.

برای بکارگیری حالت کاربردی‌تر مسیریابی، در ابتدا کاربران مقصد خود را بر روی یک نرم‌افزار روی گوشی هوشمند مشخص می‌کنند. سپس این کمربند با اتصال به گوشی از طریق بلوتوث داده‌ها را دریافت کرده و با ایجاد لرزش در جلو و یا نقاط گوناگون در سمت چپ و راست به کاربر اطلاع می‌دهد که از کدام مسیر برود. یک الگوی لرزش خاص کاربر را از رسیدن به مقصد آگاه می‌سازد که این ویژگی می‌تواند برای افراد مبتلاء به اختلال‌های بینایی سودمند باشد.

در نهایت این کمربند برای افرادی که به جای حرکت از نقطه مبدأ به مقصد، دوست دارند در طی مسیر به اطراف رفته و گشت و گذار کنند حالت خط مستقیم را ارائه می‌کند. این حالت به جای نمایش دقیق مسیر به صورت گردش به گردش تنها جهت مقصد نهایی را مشخص می‌کند.

این دستگاه تقریباً ۴۵۰ گرم وزن داشته و باتری آن با یک بار شارژ احتمالاً جوابگوی یک روز استفادۀ کامل خواهد بود.

با اینکه نسخۀ مصرف‌کنندۀ این کمربند هوشمند سال گذشته رونمایی شد، شرکت feelSpace یک کمپین جمع‌سپاری روی تارنمای Indiegogo برای تأمین سرمایه محصولش راه انداخته است. اگر علاقه‌مند به خرید آن هستید، خود را برای پرداخت ۸۹۹ دلار آمریکا آماده کنید. در صورتی که همه چیز مطابق با برنامه پیش رود، ارسال محصول‌ از ماه دسامبر آغاز خواهد شد.

برای کسب آگاهی بیشتر در مورد این کمربند هوشمند می‌توانید فیلم زیر را تماشا کنید:

منبع: gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *