صندلی چرخدار کنترل‌ شونده با حالات صورت، چشم و فرمان‌های صوتی

صندلی چرخدار کنترل‌ شونده با حالات صورت

صندلی‌های چرخدار از زمانی که با دست کنترل می‌شدند راه طولانی را پیموده‌اند و اکنون می‌توانند توسط مغز کنترل شده و یا توسط یک موتور توان حرکتی خود را تأمین می‌کنند. حال گروهی از پژوهشگران برزیلی در حال نهایی کردن پیش‌نمونۀ یک صندلی چرخدار هستند که با شناسایی حالات صورت کار می‌کند. همچنین این صندلی چرخدار که Wheeli نام دارد افزون بر حالات صورت می‌تواند با حرکت‌های سر، صحبت کردن و یا چشم‌ها کنترل شود. Wheeli که  توسط HOO.BOX توسعه داده شده است می‌خواهد برای افرادی که در حال بازیابی از سکتۀ مغزی بوده و یا از فلج مغزی و بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) رنج می‌برند راهکاری بدون نیاز به دست‌ها فراهم کند.

صندلی چرخدار Wheeli طراحی شده است تا از فناوری Realsense اینتل که حالت‌های صورت و یا فرمان‌های صوتی کاربر را می‌فهمد استفاده کرده و این فرامین را برای صندلی چرخدار ترجمه کند. این صندلی چرخدار رباتیک به یک دوربین سه‌بعدی که بر اساس فناوری Realsense اینتل کار می‌کند مجهز است که روی یک رایانه یا لپتاپ نصب می‌شود. Realsense تا ۸۰ نقطه را روی صورت ردیابی می‌کند. این حالت‌های صورت با دقت شناسایی شده و به عنوان فرمان برای هدایت صندلی چرخدار بکار می‌روند.

صندلی چرخدار Wheeli حالت‌های صورت مانند لبخند (نیمه و کامل)، بالا بردن ابرو، جمع کردن لب، بیرون آوردن زبان و لپ‌های باد شده را به فرمان‌هایی برای هدایت صندلی چرخدار در جهت‌های گوناگون مرتبط می‌سازد.

صندلی چرخدار کنترل‌ شونده با حالات صورت

بیماران پس از سکتۀ مغزی و یا برخی بیماری‌های دیگر ممکن است در کنترل ماهیچه‌های صورت خود دچار مشکل باشند. همچنین افراد گوناگون می‌توانند حالت‌های صورت متفاوتی داشته باشند. برای این کاربران صندلی چرخدار، Wheeli می‌تواند با حرکت‌های سر یا ردیابی چشم نیز کنترل شود.

همچنین تعامل صوتی نیز با Wheeli امکان‌پذیر است. این صندلی چرخدار بسیار با دقت فرمان‌های صوتی برای هدایت در جهت خواسته شده را دریافت می‌کند. شما می‌توانید فرمان‌های حرکت به جلو، چرخش به راست و چپ و ایستادن را به صندلی چرخدار بدهید. در حال حاضر این صندلی چرخدار فرمان‌های صوتی را تنها به دو زبان انگلیسی و پرتغالی دریافت می‌کند.

صندلی چرخدار Wheeli می‌تواند فرامین را با ردیابی چشم نیز دریافت کند. برای افرادی که در ایجاد حالت‌های صورت یا حرکت سر دچار مشکل هستند، حرکت چشم می‌تواند روشی ایده‌آل برای کنترل صندلی چرخدار باشد. با نگاه کردن به گوشه‌ای خاص از صفحه نمایش رایانه، صندلی چرخدار می‌تواند در جهت مطلوب کنترل شود.

توسعه‌دهندگان Wheeli سرمایه‌ای را برای ارتقاء این پروژه دریافت کرده‌اند. بنا بر گفتۀ Hoo.Box عرضۀ این صندلی چرخدار در بازار برای سال ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی شده است.

صندلی چرخدار کنترل‌ شونده با حالات صورت

منبع: damngeeky

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *