Fitbit و تخمین اکسیژن خون

شرکت fitbit، قابلیت تخمین میزان اکسیژن خون (SpO2) را به پنج فناوری پوشیدنی خود افزود. اینک یک کمیت دیگر برای ردیابی نیز دردسترس است. برای آشنایی بیشتر با این قابلیت با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

Fitbit و تخمین اکسیژن خون


سال‌هاست که برخی از محبوب‌ترین محصولات شرکت fitbit از قابلیتی برخوردارند که اکثرا از دید کاربران پنهان بوده است، اما هم‌اکنون این شرکت تصمیم دارد که این قابلیت را برای پنج محصول خود فعال کند.

قابلیت تخمین میزان اکسیژن خون (SpO2) پس از یک آزمایش کوتاه به محصولاتی شامل Charge 3، lonic، Versa، Versa 2 و Versa Lite طی یک ماه گذشته افزوده شده است.
در نمونه‌های جدید از این محصولات پوشیدنی، حسگرهای مادون قرمز که در پشت آن‌ها قرار دارد، میزان اکسیژن خون تخمین می‌زند.

در ظاهر این طور به نظر می‌رسد که اندازه‌گیری میزان اکسیژن خون را یک فرد متخصص باید انجام دهد. اما این موضوعی است که همه ی افراد باید قادر به انجام آن باشند و بدانند که میزان اشباع اکسیژن خون برای یک فرد سالم در حدود ۹۵% تا ۱۰۰% است. حال در صورتی که میزان اندازه‌گیری اکسیژن پایین‌تر از سطح استاندارد قرار گیرد، ممکن است تنفس فرد قطع و یا اختلالاتی در دستگاه تنفسی او ایجاد شده باشد که در این صورت از قابلیت‌های حرفه‌ای پزشکی بهره‌مند خواهد شد.

Fitbit و تخمین اکسیژن خون

عملکرد آپنه خواب

تغییرات در میزان اکسیژن خون، در حالت عادی خیلی چشمگیر نیست. بیشترین سطح تغییرات هنگام خواب اتفاق می‌افتد که ممکن است ناشی از آپنه باشد. این عارضه باعث می‌شود که هیچ حرکتی در عضلات استنشاق صورت نگیرد و حجم ریه‌ها هیچ گونه تغییری نکند.

شرکت fitbit تغییرات در سطح اکسیژن خون را این گونه بیان می‌کند: به طور معمول سطح اشباع اکسیژن خون در حال نوسان است، اما تغییرات چشمگیر می‌تواند نشان دهنده‌ی بروز یک عارضه‌ی تنفسی باشد. حال اندازه‌گیری و نشان دادن تخمینی از این تغییرات، تا حدودی گویای نوسانات میزان اکسیژن خون است.

هر چند که این محصولات در رابطه با سلامتی بدن هستند، اما شرکت fitbit مراقب است که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار نگیرند و از جمله کاربردهای غیر پزشکی این محصولات این است که که کاربر را قادر می‌سازد میزان سازگاری خود با محیط را زمانی که در ارتفاعات تمرین می‌کند، تحت نظر داشته باشد.

اگر چه این ویژگی اخیرا به محصولات fitbit افزوده شده است اما این شرکت در مورد پتانسیل این فناوری در سال‌های گذشته اطلاعاتی ارائه داده بود.

البته شرکت fitbit تنها شرکتی نیست که فناوری تجزیه و تحلیل SpO2 را ارائه می‌دهد. این فناوری در محصولات پوشیدنی شرکت Garmin از جمله Vivosmart 4 و Forerunner 245 نیز تعبیه شده است و حتی کاربران در صورت خریداری محصولی مانند Honor Band 5، می‌توانند چنین امکانی را خیلی ارزان‌تر در اختیار داشته باشند.


بیشتر بخوانید
تشخیص آپنه خواب به کمک هوش مصنوعی
تشخیص شیوع بیماری آنفولانزا با اطلاعات کاربران Fitbit


منبع:expertviews
«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *