HAPO اسکلت بیرونی منفعل و کمکی کمر

شرکت فرانسوی ErgoSanté یک مقاله عمومی در مورد تاثیر استفاده از اسکلت بیرونی کمکی کمر خود، HAPO، را منتشر کرده است. پژوهش انجام شده توسط یک بخش مستقل از شرکت انجام شده است. شرکت کنندگان در آزمایش از سایر بخش‌های غیر مرتبط شرکت انتخاب شدند. در ادامه این مقاله از مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به معرفی HAPO می‌پردازیم.

عنوان کامل این مقاله عبارت است از: تاثیر اسکلت بیرونی منفعل کمکی کمر برای حمل بار و امور خم کننده بالا تنه.

این عنوان به انگلیسی عبارت است از: Effects of a passive back assistance exoskeleton for load carrying and trunk bending tasks. نویسندگان این مقاله T. Alboy، K. Lebel، B. Letellier هستند. هر سه نفر کارمندان ErgoSanté می‌باشند. داده‌های این مقاله با استفاده از EMG، یک سکوی نیرو، دستگاه‌های ثبت حرکت و پرسشنامه بدست آمده است.

آزمایش کارکرد HAPO

سکوی نیرو دستگاهی است که نیروی عکس‌العمل سطح ناشی از راه رفتن یا ایستادن فرد روی یک مکان مورد نظر را اندازه می‌گیرد. ۱۴ شرکت کننده شامل ۸ فرد مذکر و ۶ نفر مونث این نتایج را شکل داده‌اند. پژوهشگران اطلاعات دو نوع حرکت را حین راه رفتن شرکت کنندگان ثبت کردند. در نخستین حرکت شرکت کنندگان وزنه‌ای ۶ کیلوگرمی را بلند می‌کردند که در فاصله ۲۰ سانتیمتری آنان قرار داشت. در حرکت دوم شرکت کنندگان پاهای خود را صاف نگاه می‌داشتند و بدن را ۴۰ درجه خم می‌کردند. سپس این حالت را به مدت یک دقیقه حفظ می‌کردند.

عضلات ستون فقرات درگیر در

این پژوهش نشان می‌دهد که نسخه ۲۰۲۲  از اسکلت بیرونی HAPO قابلیت کاهش نیروی فعالسازی ماهیچه longissimus در ستون فقرات داراست. افزون بر این شرکت‌کنندگان کم شدن ناراحتی‌های کمر را گزارش کردند. کار کردن با این اسکلت بیرونی مشکلی را برای شرکت کنندگان ایجاد نکرد. تنها اثر آن افزایش فعالیت عضلات ماهیچه‌های مایل بیرونی شکم بود. نویسندگان نتیجه‌ گرفتند که دستگاه پوشیدنی پتانسیل کاهش دردهای کمری در محیط کار را داراست.

عضلات شکمی درگیر در کار Hapo ErgeSante اسکلت بیرونی منفعل کمر

این مقاله را می‌توان به صورت رایگان در صفحه محصولات HAPO در وبسایت این شرکت مشاهده کرد. لینک مقاله

پرسش و پاسخ با یکی از نویسندگان: دکتر Le Tellier

دکتر Berenger Le Tellier مدیر علمی ErgoSante به سوالاتی در مورد این اسکلت بیرونی پاسخ داده است:

پرسش نخست

لطفا در مورد افزایش فعالیت ماهیچه مایل بیرونی شکم توضیح دهید.

پاسخ: پژوهش ما افزایش فعالیت ماهیچه مایل شکمی را تنها برای حرکت بلند کردن بار مشاهده کرده است. به طور خاص، ما افزایش سیگنال EMG را تنها در فاز نخست حرکت، پایین رفتن، مشاهده کردیم. در این حرکت فرد باید نیرویی به فنرهای قسمت پشت در HAPO وارد کند. فرد امتیاز HAPO‌را در فاز دوم حرکت حس می‌کند. در این حرکت عضلات پشت به لطف انرژی ذخیره شده در فنرها، نیروی کمتری را حس می‌کنند. به هر شکل نتایج مربوط به عضلات مایل بیرونی شکم را باید کیفیت سنجی کرد. چراکه فعالیت این عضلات در هر دو حرکت بسیار اندک است. (۱۱درصد و ۱۴ درصد از ظرفیت بیشینه این عضلات در انسان با اسکلت بیرونی و بدون اسکلت بیرونی)

پرسش دوم

در مورد انجام پژوهش به صورت داخلی در ErgoSante توضیح دهید

پاسخ: ارزش‌گذاری علمی بخشی از فرآیند تحقیق و توسعه است. اسکلت بیرونی ما تحت یک فرآیند تکرار شونده توسعه می‌یابد.

تشخیص اهمیت- نمونه سازی- آزمایش نمونه- بازتولید نمونه-… – نسخه نهایی

به نظر من گروه ErgoSante تنها گروه توسعه دهنده‌ای است که این فرآیند تکرارپذیر را دنبال می‌کند. پژوهشگران معیارهای مختلفی را استفاده می‌کنند. مانند: کاربرد، ویژگی‌های فنی، ویژگی‌های مهم برای کاربر مانند وزن، ویژگی‌های بیوشیمیایی (شرکت آزمایشگاه ویژه خود با حسگرهای EMG، IMU، سکوی نیرو و پرسشنامه‌های خاص خود را دارد) ارزشیابی می‌کنند.بنابراین پژوهشگران منتظر بازخورد کاربر نمی‌مانند. مقاله حاضر نتایج مربوط به آخرین نمونه HAPO را به صورت شفاف بیان می‌کند. نه تنها این آزمایشگاه کاملا از تیم تحقیق و توسعه مستقل است، بلکه اعضای شرکت کننده در این پژوهش نیز در فرآیند توسعه دخیل هستند. در هر صورت حتی با مشارکت افراد داخل شرکت نیز نتایج مخدوش نخواهد شد.


حسگرهای جدید گرافینی بسترهای مغز-ماشین را ارتقا می دهند
بررسی وضعیت مالی و درآمد سالانه شرکت های اسکلت بیرونی
انجمن ها و جوامع اسکلت بیرونی از گذشته تا حال


منبع: exoskeletonreport

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *