فناوری ماوس معلولان و امکان انجام بازی‌های ویدیویی با دهان

Ken Worrall در حال بازی با کمک ماوس معلولان Jouse

Ken Worral یک مرد کانادایی است که طی حادثه‌ای که بیست سال پیش رخ داد دچار معلولیت شد و هیچگاه نتوانست دست‌ها و پاهایش را به طور مستقل دوباره بکار گیرد. آنگونه که خود Ken می‌گوید پس از حادثه در ابتدا او فقط از طریق پلک زدن می‌توانست با دیگران ارتباط برقرار کند. ولی در نهایت قابلیت تکلم، تنفس بدون کمک و نشستن مستقل را دوباره بدست آورد.

سال‌ها همراه با جلسه‌های فیزیوتراپی سپری شد و در همین جلسه‌ها بود که یک فناوری کمکی موفق به نام Jouse به او معرفی شد. این فناوری که به عنوان جایگزین صفحه‌کلید و اهرمک (Mouse) کار می‌کند و به نوعی ماوس معلولان است، به او اجازه می‌دهد با قطعه‌ای که در دهانش قرار می‌گیرد بازی‌های ویدئویی محبوب را بازی کند.

«خانمی به نام G.G.Strong در مرکز توانبخشی آمد و گفت: Ken، من چیزی دارم که ممکن است دوست داشته باشی. این بازی جدید Diablo نام دارد. و من گفتم: این عالی است. من جادو و شمشیرها و این چیزها را دوست دارم. چطور می‌توانم آن را بازی کنم؟»

قسمت اهرمک ماوس را کنترل می‌کند و مانند قلم‌های هوشمند می‌چرخد و حرکت می‌کند. کاربران Jouse از دو حرکت sip و puff روی دهانی Jouse استفاده می‌کنند. و از دندان‌ها و زبان برای کنترل دستگاه بهره می‌برند. یک مکش مختصر هوا به داخل یا sip به معنی کلیک چپ و یک بازدم شدید یا puff به معنی کلیک راست خواهد بود.

از آن زمان Worral به یکی از بازیکنان اصلی بازی‌های آنلاین با نام کاربری NoHandsKen تبدیل شد.

Worrall گفت: «آن روز زمانی که آن خانم مرا با آن بازی‌ها آشنا کرد واقعاً زندگی من را تغییر داد و فکر می‌کنم به من اعتماد به نفس داد تا با مشکلم کنار بیایم و کسی باشم که امروز هستم.»

ماوس معلولان Jouse

این دستگاه در سال ۱۹۹۵ ابداع شد و شرکت کانادایی Compusult در سال ۲۰۰۲ آن را بازطراحی و مجدداً وارد بازار کرد. دستگاه ماوس معلولان جدید که Jouse2 نامیده شد به امکانات جدیدی همچون صفحه کلید نمایشی و رابط USB مجهز و با قیمت کمتری عرضه شد. نسخۀ به روزتر Jouse3 نیز با افزودن کلیدهای خارجی برای کسانی که قادر به دم و بازدم نیستند ارائه شده است. این دستگاه با قیمت تقریبی ۱۶۰۰ دلار به فروش می‌رسد.

فیلم زیر نحوۀ عملکرد دستگاه ماوس معلولان را نشان می‌دهد:

منبع: techinsider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *