تبدیل لباس به ابزارهای نظارت بر بدن با حسگرهای چاپ‌‌شدۀ یکپارچه

حسگرهای چاپ‌‌شدۀ یکپارچه

حسگرهای چاپ‌‌شدۀ یکپارچه پژوهشگران موسسۀ Fraunhofer در آلمان حسگرهای جدید قابل چاپی را توسعه‌ داده‌اند که می‌توانند با یکپارچه شدن در لباس، فعالیت‌های فیزیکی و دیگر شاخص‌های سلامتی را ردیابی کنند. نخستین دسته از این دستگاه‌ها قادر خواهد بود تا دنبالۀ حرکت‌های قسمت‌های گوناگون بدن را ثبت کند. در واقع شبیه به داشتن دسته‌ای از ردیاب‌های فعالیت که به بدن شما متصل شده و همه آنها همگام‌سازی شده و با هم حرکت‌های بدن را ثبت کنند.

این حسگرها از چسپ‌های چاپ پلیمری پیزوالکتریکی که با بکارگیری چاپ روی صفحۀ سنتی درون لباس جاسازی می‌شوند ساخته شده‌اند. هنگامی که این چسب‌ها مطابق با الگوی مورد نظر چاپ شدند، یک میدان الکتریکی برای هم راستا کردن پلیمرهای پیزوالکتریکی درون چسب بکار گرفته می‌شود. پس از همراستا شدن، فشار روی ماده باعث تولید مقدار کمی جریان الکتریکی خواهد شد. جمع‌آوری این سیگنال‌ها از دسته‌ای از حسگرها درون لباس تصویری دقیق از نحوۀ حرکت‌های بدن فراهم کرده و به طور بالقوه شرایطی را که منجر به بد راه رفتن، زمان‌بندی ضعیف و دیگر رفتارهای فیزیکی بد می‌شود آشکار می‌کند.

این حسگرها در نهایت پس از یکپارچه شدن درون لباس تقریباً نامرئی بوده و منعطف باقی می‌مانند. بنابراین احتمالاً بسیار مورد استقبال تولیدکنندگان لباس قرار خواهد گرفت. هنوز نیاز است روی این حسگرها کار شود و این فناوری باید کارایی و دوام خود را ثابت کند. تا پیش از به بازار آمدن این فناوری آزمایش‎هایی نیاز است تا انجام شود.

منبع: medgadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *