تماشا کنید: نبرد اراده‌ها در رقابت‌های پهپادهای کنترل‌شونده با مغز

رقابت‌های پهبادهای کنترل‌شونده با مغز

فناوری پهبادها در حال تبدیل شدن به بستر آزمایشی محبوب برای دانشمندان علوم اعصابی است که به دنبال کار روی رابط‌های مغز- رایانه هستند. در حال حاضر پروژه‌های پژوهشی متعددی ما را با کنترل پهبادها توسط قدرت فکر تحت تأثیر قرار داده‌اند ولی برای برخی صرفاً به پرواز در آوردن پهبادها از مد افتاده است. رقابت‌های Brain Drone Race به این فناوری هدف داده است. در این مسابقه، خلبانان طی یک رقابت پهبادهایشان را تنها با قدرت تفکرشان به سمت خط پایان هدایت خواهند کرد.

brain-drone-race-1

brain-drone-race-2brain-drone-race-3

brain-drone-race-4

brain-drone-race-7

 

 

توانایی ما برای شناسایی و تفسیر سیگنال‌های الکتریکی مغز دائماً در حال بهبود است و به تازگی موفقیت این پژوهش‌ها را در چندین داستان شنیده‌ایم. چندی قبل این فناوری یک مرد فلج را قادر ساخت نخاع را دور زده و اشیاء روزمره را با افکار خود در دست گیرد. و پیش از آن مردی معلول حرکت‌های ارادی پای خود را بازیافت.

ترکیب علوم اعصاب و رباتیک با یکی دیگر از انواع فناوری‌های سریع نتایجی امیدوار کننده به همراه دارد. با قرار دادن کلاه‌های EEG روی سر کاربر، پژوهشگران قادر بوده‌اند تا سیگنا‌ل‌های مغزی را به فرامین کنترلی برای انواع پهبادها ترجمه کنند. آنها امیدوارند با پیشرفت این فناوری، نه تنها کنترل ربات‌ها بلکه کنترل دستگاه‌هایی مانند صندلی‌های چرخدار و اندام مصنوعی نیز برای افراد معلول امکان‌پذیر شود.

رقابت‌های پهبادهای کنترل‌شونده با مغز

رقابت‌های پهبادهای کنترل‌شونده با مغز

مسابقۀ Brain Drone Race نسخه‌ای تغییر یافته از رقابت‌های پهباد‌های پرسرعت است ولی اگر در نظر بگیرید که شرکت‌ کننده‌ها به جای اهرمک و عینک‌های واقعیت مجازی تنها از مغز خود برای کنترل پهباد استفاده می‌کنند احتمالاً این رقابت‌ها بسیار چشمگیرتر خواهد بود.

در رقابت‌های Brain Drone Race که زاییدۀ افکار پژوهشگران دانشگاه فلوریدا است، شرکت کنندگانی که پیشتر با رابط‌های مغز-رایانه کار کرده‌اند روی یک شیء معلق در یک صفحۀ نمایش در جلوی انها متمرکز می‌شوند. به خلبانان گفته می‌شود حرکت رو به جلوی جسم را در ذهن خود تصور کنند، آنگاه برنامه یاد می‌گیرد که چگونه پهباد را بر اساس الگوی مغز آنها هدایت کند.

افتتاحیۀ مسابقۀ Brain Drone Race به تازگی در دانشگاه برگزار شد و شرکت‌کننده‌ها برای جوایزی همچون هدفون بی‌سیم Beats Studio، دوربین GoPro Hero4 و Apple Watch با یکدیگر به رقابت پرداختند. پژوهشگران با رفتن به سراغ مسابقۀ پهبادها که به سرعت در حال رشد است قصد دارند این تصور را ایجاد کنند که رابط‌های مغز- رایانه با توسعۀ بیشتر می‌توانند در زندگی روزمره بکار گرفته شوند.

منبع: gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *