شگفتی پسر بچۀ ایرلندی از دست مصنوعی چاپ سه بعدی خود

irish-schoolboy-3dp-hand

یک پسر بچۀ ده سالۀ ایرلندی که به طور مادرزادی به دلیل سندروم Amniotic Band فاقد دست راست است، یک دست مصنوعی چاپ سه بعدی به عنوان هدیه دریافت کرده است. این دست باعث افزایش توانمندی و اعتماد به نفس او شده است. Josh McKenna اهل Co Laois نخستین دریافت کنندۀ دست مصنوعی چاپ سه بعدی در ایرلند است.
سال گذشته مادر Josh با بنیاد خیریۀ Enable که دستهای مصنوعی برای کودکان نیازمند می‌سازد آشنا شد. وی پس از ارائۀ گزارشی از وضعیت فرزندش به Stephen Dignam مدرس IT Tallaght و مهندس Robert O’connor از همکاران داوطلب بنیاد معرفی شد.
مادر Josh می‌گوید:

«حدود ماه اکتبر سال گذشته داشتم ماجرای پسری را می‌خواندم که وضعیتی مشابه Josh داشت. آن مقاله دربارۀ واکنش آن کودک به دریافت دست جدیدش بود. یک ویدئو هم در youtube دربارۀ آن دیدم. در پایان مقاله به بنیاد Enable اشاره شده بود. من هم فرم این بنیاد را پر کردم و برای آن‌ها فرستادم. اما گمان نمی‌کردم پاسخی از آن‌ها دریافت کنم. پس از مدتی یک رایانامه از Stephen Dignam دریافت کردم که نوشته بود از طرف بنیاد به عنوان مسئول کار با ما انتخاب شده است. از آن پس ارتباط ما آغاز شد.»

Stephen که یک طراح است با انجام اندازه‌گیریهای لازم و دیدن عکسهایی که مادر Josh فرستاده بود دست به کار طراحی و ساخت یک دست مکانیکی شد.

Stephen گفت: «من یک طراح هستم و یک چاپگر سه بعدی دارم. هنگامی که در بنیاد Enable نام نویسی کردم و ویژگیها و تواناییهای خود را برای آنان فرستادم، مرا به Josh و مادرش ارجاع دادند.»

irish-schoolboy-3dp-hand

«برای من تعدادی عکس از وضعیت دست Josh فرستاده شد که با توجه به آن تصمیم گرفتیم از چه مدل دست مصنوعی برای وی استفاده کنیم. سپس با آن‌ها تماس گرفتیم و کار طراحی را با نرم‌افزار آغاز کردیم.»

مادر Josh بیان داشت که این دست مصنوعی اعتماد به نفس فرزندش را بالا برده و همه در مدرسه دست او را دوست دارند.

«او خیلی دوست داشت رنگ دستش را خودش انتخاب کند. دست قبلی او مشکلی، زرد و قرمز بود. دست فعلی او همان چیزی است که او می خواست. او رنگ دستش را با رنگ دوچرخه‌اش هماهنگ کرده! این دست اعتماد به نفس او را نیز افزایش داده. در مدرسه نیز کودکان به دست او خیلی علاقه‌مندند. مدیر مدرسه وقتی نخستین بار دست او را دید شگفت زده شد.»

Stephen می‌گوید:

«با اینکه طراحی این دست از روز نخست برای استفادۀ کودکان بوده اما بزرگسالان بیش از آن‌ها خواهان استفاده از آن هستند. برای آن‌ها ویژگیهای این دست جذاب است. هم‌اکنون من در حال کار بر روی یک دست مصنوعی برای یک فرد ۵۲ ساله در منچستر هستم.»

وی همچنین گفت: «احساسی که از کمک کردن به Josh داشتم برایم وصف نشدنی بود.»

منبع: belfast telegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *