دستکش Ironhand در صنعت ریخته گری

کارخانه‌های Waupaca به عنوان صنایع فعال ریخته‌گری به پشتیبانی زیادی برای نیروی کار خود نیاز دارند. آنان باید از فناوری روز و آخرین امکانات ایمنی برای کارمندان خود استفاده کنند. بنابراین شرکت به استفاده از Ironhand برای کمک به کارمندان روی آورده است. در ادامه این مقاله از مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به مرور بیشتر جزئیات کار در کارخانه می‌پردازیم.

bioservo 's ironhand in faoundary of waupaca

آشنایی با Waupaca Foundry

Waupaca Foundry Inc یکی از توزیع کنندگان اصلی چدن در صنعت اتوماسیون، خودرو، کشاورزی، ساخت و ساز و صنعت است. این شرکت با استفاده از آخرین فناوری روز چدن خاکستری، چدن نشکن، چدن نشکن رده HNM مقاوم و چدن ADI را تولید می‌کند. این شرکت روزانه در حدود ۹۵۰۰ تن فلز ذوب می‌کند.

شعبه مرکزی Waupaca Foundary در Waupaca, WI قرار دارد و در شش شهر دیگر شعب ریخته گری آن مجموعا ۴۰۰۰ کارمند دارد. سنگ زنی، سایش و براده برداری چدن کاری فرساینده است. برای شرکت‌ها فرستادن پرسنل سر این کار دشوار یک چالش است. هرچه شرکت ریخته گری مواد نیازمند سنگ زنی تولید کند، خطر آسیب شدید به صورت فزاینده بالا می‌رود.

دستکش Ironhand در ریخته گری

ریخته گری Waupaca برای بهبود ارگونومی کار یک فناوری نوین را در بخش که سنگ زنی دستی به کار گرفته است. دستکش Ironhand نخستین دستکش اسکلت بیرونی نرم برای بهبود قوت مشت و کاهش خستگی کاربر است. این سامانه در دو شعبه Etowah و Marinette از این کارخانه آزمایش شده است.

Ironhand یک دستکش پنج انگشتی با یک کوله پشتی است. حسگرهای فشار داخل دستکش سرووموتورهای داخل واحد قدرت را فعال می‌کند و به این شکل قوای مشت کاربر را بیشتر می‌کند. پس تحمل کاربر برای کار دستی در کارخانه بیشتر می‌شود.

عضلات نرم Ironhand حاصل ترکیب فناوری مکاترونیک، رباتیک و علوم اعصاب است که مدت زمان کار بدون خستگی را افزایش می‌دهد. کاربر با حرکت دادن دست دستکش را فعال می‌کند و حسگرها محل انگشتان و کف دست را تشخیص می‌دهد. سپس یک سامانه هوشمند نحوه کار هر کاربر با دستگاه را یاد می‌گیرد و سامانه کنترل را با نیروی مناسب کاربر به کار می‌اندازد. این سامانه ۶ پوند یا ۲.۷ کیلوگرم سنگینی دارد و قابل ترکیب با تجهیزات ایمنی و لباس کار است.

فاز آزمایشی برای تطبیق Ironhand با نیازهای ریخته گری

ریخته گری Waupaca در سال ۲۰۲۲ تعداد ۳۰ دستگاه دستکش Ironhand برای آزمایش در دو کارخانه خود خریداری کرد. شرکت کنندگان در آزمایش کار با این دستگاه را راحت توصیف کردند. آنان تائید کردند که دستکش از دستان پشتیبانی می‌کند و حین کار با آن راحت بودند. کارمندان این دستگاه را در سنگ زنی و پرس استفاده می‌کنند. جایی که یک فعالیت به طور مداوم و به دفعات تکرار می‌شود.

شرکت در ماه فوریه سال ۲۰۲۳ تعداد ۳۰ دستگاه دیگر از این دستکش نیز برای سه کارخانه دیگر خود خریداری کرد. Waupaca تصمیم دارد استفاده از این دستگاه را در سایر کارخانه‌های خود و برای سایر قسمت‌های کارخانه‌ها مانند جوشکاری نیز رواج دهد. با توجه به اینکه برای برخی امور امکان اتوماسیون کامل هنوز وجود ندارد، فناوری Ironhand برای این شرکت بسیار مهم است.

دستکش IronHand برای در دست گرفتن تجهیزات سنگین برای مدت زمان بالا کمک بسیاری است. با توجه به اینکه این دستکش بخشی از کار را از دستان کاربر دور می‌کند و خود به دوش می‌کشد، تغییر قابل توجهی در کار کارمندان ایجاد شده است. با این گزارش‌ها باید کار این اسکلت بیرونی نرم را مثبت ارزیابی کرد. حتی باید نتیجه کار را در راستای خواست صاحبان کارخانه دانست.

Bioservo Ironhand

اشنایی با Ironhand و کارکرد آن

ویژگی اصلی ارگونومیک Ironhand افزودن نیرو به دستان و انگشتان و کاهش فشار روی این قسمت بدن هنگام کار است. کاهش نیروی وارده به عضلات و تاندون‌ها سبب کاهش احتمال آسیب می‌شود.

عضلات مصنوعی داخل دستکش Ironhand در کنار حسگرهای فشار سنج روی ناحیه کف دست و ناحیه وسط انگشتان حرکت انگشت را هنگام جمع شد دور اشیا تشخیص می‌دهد. سپس حسگر سرووموتور داخل کوله پشتی را به حرکت می‌اندازد. رایانه همراه این دستگاه میزان نیروی لازم برای کمک به کاربر محاسبه می‌کند. بنابراین دستکش مفاصل دست را می‌بندد و دست را با نیروی کمتری از سوی کاربر مشت می‌کند. هرچه کاربر مشت خود را محکم‌تر ببندد دستکش نیز نیروی بیشتری برای بستن انگشتان اعمال می‌کند. کارکرد هوشمند این دستگاه به این شکل با حرکات کاربر خو می‌گیرد و دستگاه مشخصات فیزیکی کاربر را ثبت می‌کند.

در گام بعدی دستکش Ironhand با ترجیحات کاربر و کار او همسو می‌شود. دستگاه ترکیب نیروهای با شدت مختلف، حساسیت، تعادل انگشتان و تمایل ثابت شدن آن‌ها را به عنوان تنظیمات کاربر ذخیره می‌کند. به این صورت کاربر می‌تواند تعدادی تنظیمات را در غالب چند پروفایل ذخیره کند و به سادگی خروجی دستگاه را کنترل کند. یک کنترل از راه دور روی قسمت قفسه سینه یا یک تلفن همراه به کاربر کمک می‌کند بین این پروفایل‌ها جابه‌جا شود.

ویژگی های دستکش Ironhand

کاربر به سادگی می‌تواد دستکش را بدست کند یا آن را درآورد. همچنین می‌تواند از بین سه اندازه برای هر دوست اندازه مورد نظر خود را انتخاب کند. شرکت طراح میزان پارچه روی نوک انگشتان را برای بهبود دستورزی کاربر کاهش داده است.

کارخانه‌داران به کمک یک اپلیکشن کمکی می‌توانند کلیه تجهزات Ironhand را رصد کنند، هر دستکش را به یک کاربر توصیه کنند، از تشخیص پزشکی اولیه هنگام نیاز مطلع شوند و گزارش ارگونومی کار و خطرات کار را ملاحظه کنند. Ironhand می‌تواند همیشه به شبکه متصل باشد. برای این کار شرکت یک سیم‌کارت داخلی 4G روی محصول سوار کرده است. کاربران می‌توانند از شبکه Wifi محلی نیز استفاده کنند. به این صورت دستکش اطلاعات لازم با دقت بالا را برای اطمینان از کارکرد درست سامانه و پیشگیری از خطرات ارسال می‌کند. دستگاه در نبود اتصال شبکه اطلاعات را داخل حافظه داخلی ذخیره می‌کند تا در زمان مناسب کاربر آن را بارگذاری کند.

شرکت‌ه می‌توانند از دستگاه Ironhand برای سوارکردن قطعات، عملیات پرس، سنگزنی، سایئدن و صاف کردن سطح، پودر کردن، دریل کاری، جوشکاری، چکش کاری و برای وصل اتصالات استفاده کنند.

Biosevro فناوری Ironhand را برای ریخته گری تطبیق می دهد

یک کارخانه ریخته گری چالش‌های خاص خود را دارد. به خصوص نفوذ براده آهن به دستکش و اتصالات مشکل مهمی است. به همین دلیل سازنده کابل‌های دستگاه را عایق بندی کرده و اتصالات را قوی‌تر و نفوذناپذیر ساخته است. شرکت همواره در حال بهبود طرح این دستکش است. لازم به ذکر است که شرکت‌های  هواپیما سازی، انبارداران، فروشگاه‌های ساخت و تولید در کنار این کارخانه ریخته گری اینک از Ironhand استفاده می‌کنند.

کارخانه Biosevo در حال حاضر یک فاز آزمایشی برای Ironhand در محل ریخته گری طراحی کرده است. پس از ان کارخانه به صورت وسیع‌تر از این فناوری استفاده می‌کند. هدف تطبیق دستکش برای طول عمر بیشتر در هنگام عملیات ریخته گری و مکانیک کاری است.

دستکش Carbonhand از Bioservo

شرکت Bioservo محصولی دیگر به نام Carbonhand نیز دارد. مانند Ironhand، این محصول نیز برای افزایش قدرت مشت است و از حسگرهای فشار روی انگشتان استفاده می‌کند. زمانیکه کاربر دست را برای مشت کردن دور چیزی حرکت می‌دهد Carbonhand این حرکت را تشخیص می‌دهد و وارد عمل می‌شود. Carbonhand در پنج اندازه مختلف برای دو دست عرضه می‌شود و برای هر انگشت تا ۲۰ نیوتون نیرو را پشتیبانی می‌کند.

دستکش Carbonhand از Bioservo

مخاطب Carbonhand افرادی هستند که توانایی دست را از دست داده‌اند و توانایی انجام امور روزمره از آنان صلب شده است. با این دستکش انجام کارخای خانه ممکن می‌شود. مشتریان با ارائه پروفایل‌های مناسب خود برای انجام کارهای مختلف منزل پشتیبانی متفاوتی از دستگاه دریافت می‌کنند.


خطرات استفاده از اسکلت بیرونی
جدیدترین اسکلت بیرونی German Bionic به دنبال ساده سازی وظایف پرستاران و متخصصان مرتبط


منبع: assemblymag
«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *