چاپ ارزان‌قیمت اندامهای انسانی

چاپ ارزان‌قیمت اندامهای انسانی

دستاورد یک پژوهش بسیار مهم در دانشگاه Carnegie Mellon می‌تواند ما را بسیار به چاپ اندامهای انسانی نزدیک کند. و جالب آنکه پژوهشگران توانسته اند این کار را با استفاده از یک چاپگر ارزان‌قیمت انجام دهند.

چیزی که دربارۀ دستاورد دانشگاه Carnegie Mellon بسیار جالب توجه است آن است که آنان توانسته اند به کمک یک چاپگر سه بعدی دم دستی ۱۰۰۰ دلاری بافتهای زنده را چاپ کنند. آنان افزون بر این به روشی برای حذف قابهای سخت نگهدارنده وزن اندام چاپ شده دست یافته‌اند. نتایج پژوهش آن‌ها در مجلۀ Science Advances منتشر شده است. دکتر آدام فاینبرگ، دانشیار علم مواد و مهندسی پزشکی دانشگاه Carnegie Mellon و سرپرست این گروه پژوهشی گفت:

«ما توانستیم تصاویر MRI رگهای اصلی و تصاویر سه بعدی قلبهایی که در مرحله رویانی هستند را بگیریم و آن‌ها را با دقت و کیفیت بسیار بالا به صورت زیستی و با مواد بسیار نرمی مانند کلاژن، آلژینیت و فیبرین چاپ کنیم.»

پژوهشگران با استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای متن باز (open-source) تغییراتی بر روی تعدادی از چاپگرهای سه بعدی ارزان‌قیمت اعمال کردند. دکتر فاینبرگ ادامه داد:

«افزون بر قیمت پایین چاپگر، ویژگی متن باز بودن نرم‌افزار آن به ما امکان داد تا بتوانیم پارامترهای چاپگر را برای کار خود به خوبی تنظیم کنیم و کیفیت چاپ را بیشینه نماییم. این ویژگی کمک بسیار بزرگی برای تسریع پژوهش ما و توسعۀ مواد جدید و نوآوری در این حوزه بود. ما نیز به نوبۀ خود تلاش کردیم تا با منتشر کردن طرح چاپگر سه بعدی خود تحت اجازۀ نامۀ متن باز دین خود را به این جنبش ادا کنیم.»

منبع: Open Electronics

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *