تماشا کنید: داشتن دست سوم با انگشتان رباتیک کنترل شونده با ذهن

انگشتان رباتیک کنترل شونده با ذهن

پژوهشگران موسسۀ فناوری ماساچوست یک دست رباتیک کنترل شونده با ذهن پیشرفته را توسعه داده‌اند که می‌تواند دور مچ یا هر قسمت دیگری از بازوی کاربر بسته شود. این دست شامل دو انگشت منعطف با قابلیت حرکت ۱۸۰ درجه است. همچنین کاربر قادر است برای انجام کارهای خاص آن را با حرکات اشارۀ دست کنترل کند. ساختار کلی این دست از ۱۱ موتور استفاده می‌کند تا به عنوان یک سامانۀ چندمنظوره با قابلیت اجرای طیف گسترده‌ای از وظایف مانند گرفتن اشیاء تا (یک کیلوگرم) بکار رود.

کمک به بلند کردن سطل و یا نگه داشتن قلم هنگامی که دستان کاربر درگیر کار دیگری است و کارهای دیگر جز کاربردهای این دست رباتیک است.

این گروه از فناوری الکترومایوگرافی (EMG) برای کنترل مفاصل استفاده کرده است. سیگنال‌های EMG توسط بازوبند MYO از ماهیچه‌های اطراف آرنج جمع‌آوری شده و فرامین را برای انگشتان رباتیک فراهم می‌کند.

انگشتان رباتیک کنترل شونده با ذهن

این انگشتان رباتیک با استفاده از قطعه‌های LEGO و با در نظر داشتن عوامل و کاربردهای گوناگون طراحی شده است. کل ساختار به نحوی طراحی شده است تا از تداخل با توانایی‌های طبیعی کاربر جلوگیری شود. این دستگاه می‌تواند در مواقعی که به آن نیازی نیست به راحتی جدا شده و در مواقع لزوم نیز همانند یک مچبند دور بازو یا مچ کاربر بسته شود.

انگشتان رباتیک کنترل شونده با ذهن

این انگشتان می‌توانند برای اجرای مجموعه‌ای گوناگون از کاربردها بکار گرفته شوند و قادر هستند بین دو حالت استفاده و عدم استفاده تغییر حالت دهند. این پژوهشگران امیدوارند با فراهم کردن انگشتان اضافی که همانند انگشتان طبیعی انسان عمل می‌کنند کارایی انسان را بهبود بخشند.


در همین زمینه بخوانید:
>> ساخت دست مصنوعی که می‌تواند احساس کند
>> ساخت دست مصنوعی که می‌تواند احساس کندتماشاکنید: بازوی مصنوعی رباتیک کنترل‌شونده با ذهن برای معلولان
>> لذت ساختن پروتز برای کودکان با قطعات Lego
>> اتصال مستقیم دست مصنوعی به مغز به کمک آرایه‌های مغزی و بازگشت حس لامسه


منبع: damngeeky

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *