دانشمندان آلمانی به ربات‌ها یاد می‌دهند درد را احساس کنند

دانشمندان آلمانی به ربات‌ها یاد می‌دهند درد را احساس کنند.

درد مهم است چرا که مسبب واکنشی مناسب برای جلوگیری از آسیب بیشتر یا حتی نجات زندگی است. دو دانشمند آلمانی که چنین طرز تفکری دارند روی راهکاری کار می‌کنند تا ربات‌ها بتوانند احساس کنند یا به عبارت دقیق‌تر درد را تشخیص داده و نسبت به آن واکنش نشان دهند. با این کار، ربات‌ها می‌توانند از هرچیزی که به آنها آسیب وارد می‌کند فاصله بگیرند. در نتیجه طول عمر آنها افزایش یافته و از تعمیرات پرهزینه جلوگیری می‌شود.

پروفسور Sami Haddadin و Johannes Kuehn از دانشگاه Leibniz شهر هانوفر چندی پیش کار خود را در کنفرانس بین المللی IEEE در زمینۀ رباتیک و اتوماسیون در سوئد ارائه کردند. در فیلم زیر می‌توانید آنها را مشاهده کنید که مدل بافت عصبی ربات خود را که از ساختار پوست انسان الهام گرفته شده است روی یک بازوی رباتیک نمایش می‌دهند. این سامانۀ عصبی رباتیک درد را به صورت ضعیف، متوسط (مانند برخورد قوی) و شدید (هرچیزی که می‌تواند به ماشین آسیب وارد کند) طبقه‌بندی می‌کند. همانطور که آنها در این کنفرانس توضیح دادند هر نوع درد واکنشی مناسب را در پی خواهد داشت:

« در کلاس درد ضعیف تماس‌هایی رخ می‌دهد که ممکن است به ربات آسیب برساند و یا مانع انجام وظیفۀ آن شود. در این حالت ربات احساس ناراحتی می‌کند و باید به آرامی عقب رود تا تماس تمام شود پس از آن مجدداً بازگردد. برخوردهای قوی در کلاس درد متوسط قرار می‌گیرند. ربات در این حالت دردی متوسط را احساس می‌کند و باید سریعاً عقب رود و بیشتر دور شود تا تماس پایان یابد. سپس ممکن است دوباره باز گردد. کلاس درد شدید همۀ برخوردهایی را شامل می‌شود که ممکن است ربات آسیب ببیند و بنابراین به نوعی کمک نیاز دارد. برای جلوگیری از بدتر شدن آسیب، به حالت جبران جاذبه با نوسان‌های اضافی تغییر حالت می‌دهد و با رفتاری به شدت منفعل ایمنی ربات و محیط را بهبود می‌بخشد.»

در حالی که این پژوهش می‌تواند به ربات‌هایی با شباهت بیشتر به انسان منجر شود، می‌تواند برای دیگر انواع ماشین نیز سودمند باشد. برای مثال قابلیت احساس درد می‌تواند به حفاظت از دستگاه‌های صنعتی در کارخانه‌ها کمک کند.

منبع: engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *