تأیید اسکلت بیرونی Indego برای کاربری کلینیکی و شخصی

تأیید اسکلت بیرونی Indego برای کاربری بیمارستانی و شخصی

اسکلت بیرونی Indego توسط سازمان غذا و دارو برای هر دو کاربری کلینیکی و شخصی در ایالات متحدۀ آمریکا تأیید شده است. هدف اسکلت بیرونی Indego در درجۀ اول افراد مبتلاء به آسیب نخاعی است. آخرین پژوهش روی اسکلت‌های بیرونی پایین‌تنه به وضوح مزایای بکارگیری ربات‌های پوشیدنی را در بهبود پس از سکتۀ مغزی نشان داده است، بنابراین می‌توان انتظار داشت اسکلت بیرونی Indego برای گسترۀ وسیعی از بیماری‌ها بکار رود. این شرکت انتظار دارد که در ماه‌های آینده این اسکلت بیرونی را در شمال آمریکا به صورت تجاری عرضه کند.

اسکلت بیرونی Indego

اسکلت بیرونی Indego

تأیید اسکلت بیرونی Indego برای استفادۀ کلینیکی نباید باعث شگفتی شود چرا که چندین نسخه از آن در آزمایش‌های بالینی و به صورت قرضی در سرتاسر جهان بکار گرفته شده‌اند. حتی یک واحد آزمایشی از آن در دانشگاه برکلی موجود است که به صورت سنتی سنگر شرکت‌های Ekso Bionics و SuitX است.

Parker Hannifin پیش از این مقدار نامشخصی پول روی این اسکلت بیرونی هزینه کرده بود و تنها موضوع زمان برای رسیدن به نقطّۀ عطف تأیید شدن توسط سازمان غذا و دارو مطرح بود. در حال حاضر، Indego از سال ۲۰۱۵ به صورت تجاری در اروپا عرضه می‌شود.

تأیید اسکلت بیرونی Indego برای استفادۀ شخصی افزون بر استفادۀ کلینیکی شگفت‌انگیز است. این کار قطعا قواعد بازی در صنعت اسکلت بیرونی را تغییر خواهد داد. تا به حال تنها دو نوع شرکت با لباس‌های توانبخشی در آمریکا موجود بوده است. شرکت ReWalk Robotics که تأیید سازمان غذا و دارو را دریافت کرده است و دیگر شرکت‌ها که شکایت دارند که ReWalk برای دریافت تأییدیه عجله کرده است و باعث شده است تا سازمان غذا و دارو اسکلت‌های بیرونی را به جای دستگاه‌های کلاس یک به عنوان دستگاه‌های کلاس دو طبقه‌بندی کند. حال بالاخره شرکت ReWalk Robotics رقیبی در بازار آمریکا خواهد داشت. و همچنین دیگر شرکت‌های تولید‌کننده را وادار خواهد کرد که تلاش خود را بیشتر کنند. کانون توجه‌ها روی شرکت‌های Ekso Bionics و Bionik Labs خواهد بود تا به ضرب الاجل پیش‌بینی شدۀ خود برای دریافت تأییدیۀ سازمان غذا و دارو دست یابند. و در نهایت شرکت‌های نوظهور کوچکتر که آرزوی ورود به بازار توانبخشی را دارند تلاش‌های خود را روی کاربران توانمند جسمی معطوف خواهند کرد.

اسکلت بیرونی Indego

اسکلت بیرونی Indego

همچنین ورود Indego به بازار توانبخشی، روی دیگر اسکلت‌های بیرونی نیز تأثیر خواهد گذاشت. تا به حال، مصرف‌کنندگان آمریکایی هیچگاه امکان انتخاب بین دو اسکلت بیرونی را که دقیقاً یک کار انجام دهند نداشتند. ولی سرمایه‌داری باعث رشد رقابت خواهد شد. وجود دو یا چند محصول که دلارهای یک مصرف‌کنندۀ یکسان را هدف‌گیری کرده‌اند رقابت را افزایش خواهد داد. در آینده هر دو شرکت ReWalk Robotics و Parker Hannifin در تلاش برای ترویج محصول خود، باید در مورد توانایی‌ها و نقاط ضعف این اسکلت‌های بیرونی به مشتریان بالقوۀ خود توضیح دهند. این کار تبلیغی جدید برای کل صنعت اسکلت بیرونی به وجود می‌آورد و مصرف‌کننده‌ها را وادار خواهد کرد تمام نوآوری‌های این حوزه را جدی‌تر بگیرند.

در ایالات متحده و اروپا اکثر قریب به اتفاق شرکت‌های اسکلت بیرونی، استارت‌آپ‌های کوچکی هستند که از آزمایشگاه‌های دانشگاهی جدا شده‌اند که تقریباً در تضاد با تمام شرکت‌های آسیایی است که توسط غول‌های صنایع الکترونیک و خودروسازی حمایت می‌شوند.  Parker Hannifin یک شرکت بزرگ آمریکایی یک استثناء است که از توسعۀ اسکلت‌های بیرونی حمایت کرده‌است. این مورد سوالی را به وجود می‌آورد: رویکرد بالا به پایین (پشتیبانی شرکت‌های بزرگ از توسعه) در توسعۀ اسکلت‌های بیرونی موثرتر است یا رویکرد پایین به بالا (راه‌اندازی شرکت‌های کوچک)؟ تا آنجا که مربوط به سازمان غذا و دارو می‌شود نتیجۀ این رقابت تا به حال تساوی یک-یک است.

و در آخر، شرکت Parker Hannifin نفوذ عمیقی در انواع صنایع دارد. با عبور از اتاقک هر مهندسی در ایالات متحده حتماً حداقل یک کاتالوگ مربوط به Parker خواهید یافت. تصور اینکه این شرکت در صورت موفقیت دستگاه توانبخشی خود، نخواهد اسکلت‌های بیرونی را به صنایع و محیط‌های کاری گسترش دهد دشوار است.

منبع: exoskeletonreport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *