Neuralink تأییدیه آزمایش های انسانی را گرفت

پس از گذشت چندین سال از بازه زمانی که ایلان ماسک پیش‌بینی کرده بود؛ Neuralink اعلام کرد تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را برای نخستین آزمایش انسانی رابط مغز و رایانه خود دریافت کرد. اما شایان ذکر است که شرکت دیگری تاکنون بیش از 50 کاشت انجام داده و بسیار جلوتر است. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

Neuralink تأیید آزمایش انسانی را گرفت
ایمپلنت N1 متعلق به Neuralink اکنون مورد تأیید FDA برای آزمایش‌های انسانی است

نخستین درخواست Neuralink برای FDA در سال 2022 به دلیل نگرانی‌های ایمنی رد شد. نگرانی‌هایی در مورد باتری لیتیومی، احتمال حرکت سیم‌های ریز آن در مغز. و عدم اطمینان در مورد اینکه آیا و در واقع چگونه Neuralink ممکن است بتواند به طور ایمن حذف شود. بنابر گفته کارمندان ناشناس فعلی و سابق که اوایل امسال با رویترز صحبت کردند، ایمپلنت بدون آسیب به بافت مغز حذف شد.

به نظر می‌رسد این شرکت توانسته با موفقیت به این نگرانی‌ها رسیدگی کند. در حالی که این شرکت هنوز به دنبال داوطلب برای نخستین آزمایش‌ها نیست، درهای نظارتی اکنون باز است.

روش کار ایمپلنت مغزی Neuralink

ایمپلنت Neuralink N1، به گونه‌ای طراحی شده است که به طور کامل زیر پوست قرار گیرد و جایگزین تکه‌ای از جمجمه گیرنده شود. با 64 کاوشگر سوزنی منعطف کوچک که در نقاط دقیق وارد بافت مغز می‌شود، 1024 کانال ارتباطی دو طرفه بین مغز و یک تراشه کامپیوتری فراهم می‌شود.

سپس ایمپلنت می‌تواند به‌صورت بی‌سیم با دستگاه‌های خارجی ارتباط برقرار کند. در این مرحله بیمار تنها با استفاده از ذهن خود می‌تواند با گوشی‌های هوشمند، رایانه‌ها و موارد مشابه ارتباط برقرار کند. این کار کمی به آموزش نیاز دارد، اما همانطور که توسط میمون‌های تحت آزمایش نشان داده شد، به اندازه‌ای خوب کار می‌کند که به آنها اجازه داد پنگ بازی کنند و با صفحه کلید کار کنند. همچنین این تراشه به صورت بی‌سیم شارژ می‌شود.

کاربرد تراشه مغزی

برنامه این است که ابتدا از این ایمپلنت‌ها در بیماران کوادری‌پلژی استفاده شود تا به آنها توانایی کار با رایانه و کنترل دستگاه‌ها را بدهد. در نهایت ایلان ماسک می‌خواهد این رابط‌های مغز و رایانه را به یک محصول مصرفی برای خرید هر کسی تبدیل کند. با این باور که ارتباط بسیار سریع‌تری را بین انسان و رایانه نسبت به استاندارد فعلی صفحه کلید و ماوس ایجاد می‌کند.

می‌توان حدس زد که این ایمپلنت چیزی بیشتر از یک رابط تایپی کنترل شونده توسط ذهن است. از نظر تئوری می‌توانید از نسخه‌های آینده برای کنترل اندام‌های بیونیک اضافی، وسایل نقلیه یا مینیون‌های رباتیک، با بازخورد حسی استفاده کنید. شما می‌توانید بدون نیاز به بلندگو یا نمایشگر، تصاویر یا صدا را به طور مستقیم به سامانه‌های بینایی یا شنوایی خود منتقل کنید، و به شما این امکان را می‌دهد که چشم‌ها و گوش‌های اضافی را در هر نقطه از بدن یا در واقع در هر نقطه از زمین تنظیم کنید.

می‌توانید به پیام‌ها فکر کنید و آنها را به طور مستقیم به ایمپلنت عصبی شخص دیگری از طریق یک اتصال تله‌پاتیک با فناوری پیشرفته بفرستید. شما به طور بالقوه می‌توانید فعالیت مغز را در طول رؤیاهای خود ثبت کنید و آنها را در ساعات بیداری دوباره تجربه کنید. شما همچنین ممکن است به طور بالقوه هک شوید.

ربات های جراح

کاشت و جراحی این دستگاه‌ها با دست فوق‌العاده دشوار خواهد بود. در نتیجه، این شرکت ربات جراحی خود به نام R1 را توسعه داد. که با پیشرفت‌هایی در طراحی سوزن‌های کوچک و تصویربرداری زیر سطحی کامل شده است. و به ایمپلنت اجازه می‌دهد بدون برداشتن لایه‌ی محافظ مغز در جای خود قرار گیرد. حتی ممکن است یک دستگاه برش خودکار برای برداشتن تکه‌ای از جمجمه با دقت رباتیک ایجاد شود. مشخص نیست که آیا این فرآیندی است که در نخستین آزمایش‌های بالینی انسان استفاده می‌شود یا خیر.

شرکت های دیگر بسیار جلوتر هستند

شرکت دیگری به نام Blackrock Neurotech در سالت لیک سیتی، یوتا، پیش از این تراشه Neuroport Array  خود را روی بیماران انسانی آزمایش کرد. این دستگاه از پوست بیرون می‌زند، که ایمنی آن کم است. اما حدود 96 سوزن آرایه‌ای را در مغز قرار می‌دهد و 600 کانال ارتباطی را باز می‌کند. در واقع، بنابر گفته‌های شرکت Blackrock، تراشه Neuroport  در سال 2004 آزمایش‌های انسانی را آغاز کرد. و تا به حال بیش از 50 بار کاشته شده است.

شما می‌توانید یک بیمار کوادری‌پلژی را در ویدیوی زیر مشاهده کنید که از آن برای ایجاد هنر دیجیتال در فتوشاپ استفاده می‌کند. کاری که به کنترل بسیار چشمگیری نیاز دارد.

برنامه های آینده

Blackrock در حال آماده‌سازی Neuroport Array به عنوان یک دستگاه پزشکی است. همچنین اکنون روی یک پیوند مغزی با پهنای باند بسیار بالاتر کار می‌کند: یک رابط با 10000 کانال به نام Neuralace، که قصد دارد تا سال 2024 در دسترس پژوهشگران قرار دهد. این شبکه منعطف که نازک‌تر از مژه است، به گونه‌ای طراحی شده است که با شکل پیچیده مغز مطابقت دارد. و شکل متخلخل آن به مایعات سلولی و مولکول های زیستی اجازه عبور از آن را می‌دهد که شرکت امیدوار است پاسخ‌های ایمنی و التهاب را کاهش دهد.

Florian Solzbacher، یکی از بنیانگذاران و رئیس Blackrock، گفت: «اگر BCI ما امروز می‌تواند به مردم کمک کند تا تنها با ششصد کانال حرکت کنند و دوباره احساس کنند، تصور کنید که ما با ده هزار یا بیشتر چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. ما به طور فعال در حال تصور درمان‌های جدیدی برای اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات عصبی هستیم که این فناوری قادر به انجام آن خواهد بود. این نگاهی اجمالی به آنچه است که در آینده BCI ممکن می‌سازد».

در ویدیوی زیر می توانید نگاهی اجمالی به Neuralace داشته باشید.


>> آیا Neuralink میتواند ذهن را بخواند و افکار را آشکار کند؟

>> ایلان ماسک قصد دارد مغز انسان را با رایانه ترکیب کند


منبع: newatlas.com

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *