آیا Neuralink میتواند ذهن را بخواند و افکار را آشکار کند؟

به تازگی ایلان ماسک، بنیانگذار Neuralink ویدئویی از آزمایش نخستین تراشه مغزی روی یک پستاندار را به اشتراک گذاشت. در این ویدیو تراشه مغزی ایلان ماسک یک میمون را قادر می‌سازد به تنهایی و با افکار خود Pong بازی کند.

این آزمایش شک و تردید دانشمندان و دوستداران فن را به دنبال داشت، با این استدلال که فناوری او جدید نیست. نسخه‌ی نمایشی مشابهی در سال ۲۰۰۲ منتشر شد. در آن زمان گروهی از پژوهشگران به یک میمون از طریق رمزگشایی فعالیت سلول‌های عصبی قشر حرکتی کمک کردند تا مکان‌نمای رایانه را حرکت دهد. این تفاوت بسیاری با ویدیوی Neuralink ایلان ماسک ندارد. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

آیا Neuralink میتواند ذهن را بخواند و افکار را آشکار کند؟

با نگرانی‌های بسیاری که در مورد نظارت بر رسانه‌های اجتماعی و فروش اطلاعات شخصی وجود دارد، برخی نگران هستند فناوری Neuralink بتواند به حریم خصوصی کاربران، مالکیت داده‌ها و اخلاق زیست پزشکی تجاوز کند. و این اطلاعات به هر کسی فروخته شود. اما آیا واقعا علوم اعصاب و رابط‌های مغز و رایانه با سرعتی که Neuralink نشان می‌دهد، حرکت می‌کنند؟

Neuralink نگرانی دانشمندان و علاقه مندان به فناوری را به خود جلب کرد

پروفسور Anna Wexler، فعال در زمینه اخلاق پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: «من شک دارم که در آینده نزدیک دستگاه‌های دقیق ذهن خوان به دست مصرف کننده برسد. علوم اعصاب از درک ذهن ما فاصله دارد و حتی توانایی رمزگشایی کامل آن را ندارد».

با این حال، انکار پیشرفت‌های چشمگیر Neuralink که روی میز آورده دشوار است. Wexler افزود: «در اصل، فکر کنترل مکان‌نمای رایانه توسط یک میمون (یا یک انسان)، جدید نیست. اما به نظر می‌رسد نسخه‌ی نمایشی Neuralink پیشرفت‌های فنی قابل توجهی را نشان می‌دهد، به ویژه از نظر سامانه بی‌سیم و تعداد الکترودهایی که به نظر می‌رسد با موفقیت کاشته شده‌اند». با برآورده شدن انتظارات پژوهشگران از آزمایش‌ها، ماسک معتقد است تراشه‌های مغزی می‌تواند به افراد دچار اختلالات عصبی جدی کمک کند و زندگی آنها را بهبود بخشد. حتی ممکن است هوش انسان و ماشین را با هم ادغام کرده و سایبورگ جدیدی به دنیا بیاورد.

خطر رایانه‌های ذهن‌خوان

Wexler افزود: «آنچه در کوتاه مدت من را نگران می‌کند ادعاهای نادرست است. دانشمندان و مهندسان Neuralink در حال توسعه یک دستگاه قانونی برای اهداف پزشکی هستند. با این حال، بنیانگذار این شرکت علاقه‌مند است ادعاهای بزرگی در مورد پتانسیل همان فناوری برای درمان همه بیماری‌ها و ادغام انسان و هوش مصنوعی مطرح کند».

حتی اگر Neuralink ایلان ماسک به پیشرفت بزرگی در فناوری دست یابد، باز هم باید با مفاهیم پیچیده‌ی اجتماعی دستگاهی که قادر به خواندن ذهن است مقابله کنیم. روانشناس و فیلسوف شناختی، Susan Schneider می‌گوید: «در حالی که من از کاربردهای درمانی تراشه‌های مغزی برای کسانی که دچار مشکلات حرکتی و حافظه هستند بسیار هیجان زده‌ام، اما نگران استفاده گسترده از تراشه‌های مغزی در آینده هستم. بدون مقررات مناسب، درونی‌ترین افکار و داده‌های بیومتریک شما به بالاترین پیشنهاد به فروش می‌رسد. ممکن است افراد برای ادامه زندگی در آینده‌ای که هوش مصنوعی ما را از محیط کاری خارج می‌کند، مجبور شوند از تراشه‌های مغزی استفاده کنند».

Schneider گفت دیدگاه ایلان ماسک در مورد ادغام مغز انسان و رایانه‌ها به معنای «خودکشی ذهن انسان» است. افزون بر این، آزمایش فناوری تهاجمی مانند Neuralink بر روی حیوانات، انتقادات شدید گروه‌های زیست محیطی مانند PETA را به دنبال داشته است. به هر حال با پیشرفت‌های قابل توجه از زمان آزمایش نخستین رابط مغز و رایانه روی میمون‌ها در دهه‌های پیش، این دور از ذهن نیست که در آینده مفهومی مانند Neuralink به پتانسیل وعده داده شده خود برسد.


بیشتر بخوانیم:

>> میمونی که با کمک تراشه مغزی شرکت ایلان ماسک با ذهنش پینگ پنگ بازی میکند

>> فناوری های عصبی با خواندن ذهن و آموزش مغز موجب بهبود عملکرد انسان میشوند


منبع:  interestingengineering.com

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *