تلاش فرد معلول برای شرکت و پیروزی در نخستین رقابت جهانی Cybathlon

تلاش فرد معلول برای شرکت و پیروزی در اولین رقابت جهانی Cybathlon

پروتزهای فعال، ربات‌های پوشیدنی و مسابقه رابط مغز و رایانه تنها برخی از حوزه‌‌هایی است که تیم‌ها در نخستین رقابت جهانی Cybathlon در ماه اکتبر در آن به مبارزه می‌پردازند.

در این رقابت که در زوریخ برگزار می‌شود، شاهد معلولان جسمی‌ای خواهید بود که با استفاده از فناوری‌هایی که هم گروهی‌هایشان طراحی کرده‌اند، در مسابقات شرکت می‌کنند.

تلاش فرد معلول برای شرکت و پیروزی در اولین رقابت جهانی Cybathlon

یکی از ورزشکارانی که در زوریخ رقابت می‌کند، Paul moore از پتربورو خواهد بود. او و گروه Berkelbike در حال آماده شدن برای رقابت در دسته تحریک الکتریکی کاربردی (FES) هستند.

پل ۳۶ سال پیش دراثر  تصادف با موتورسیکلت از زیر قفسه سینه فلج شد. وی اکنون با استفاده از فناوری FES می‌تواند پاهای خود را دوباره حرکت دهد. او با تحریک ماهیچه‌ها نقش مغز را حذف کرده است.

تلاش فرد معلول برای شرکت و پیروزی در اولین رقابت جهانی Cybathlon

وی با نصب کردن تعدادی الکترود به پاهای خود می تواند تحریک الکتریکی را به عضلات خود اعمال کند. پل باید مقدار تحریک الکتریکی را کنترل کند؛ اعمال مقدار بیشتر سبب افزایش سرعت پدال زدن می‌شود. پل بسته به مسیر مسابقه باید بین استقامت و سرعتش تعادل ایجاد کند.

تیم‌ها از سراسر جهان در شش حوزه مختلف در Cybathlon رقابت خواهند کرد:

– رابط مغز و رایانه

– تحریک الکتریکی کاربردی (FES)

– مسابقه پروتز فعال دست

– مسابقه پروتز فعال پا

– مسابقه اسکلت بیرونی فعال

– مسابقه ی صندلی چرخدار برقی

تیم‌ها در بخش‌های طراحی شده رقابت خواهند کرد تا شاهد آن باشیم که فناوری‌های ارائه شده چگونه در انجام کارهای روزمره مانند بالا رفتن از پله‌ها یا باز کردن درها به کاربران کمک می‌کنند.

تلاش فرد معلول برای شرکت و پیروزی در اولین رقابت جهانی Cybathlon

پل یکی از دو کاربری است که امیدوار است در رقابت‌های Cybathlon برای گروه Berkelbike پدال بزند. پل می‌گوید: «انجام دادن کاری که در آن چهار اندام همزمان فعال باشند، مانند دویدن برای مدتی طولانی واقعاً لذت بخش است.»

او امیدوار است که رقابت Cybathlon با ترویج استفاده از کمک‌های رباتیکی سبب روحیه دادن به مردم شود و همچنین باعث تشویق توسعه دهندگان فناوری و افراد معلول برای همکاری بیشتر شود.

منبع: itv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *