اسکلت‌های بیرونی برقی روزی جایگزین صندلی‌های چرخ‌دار می‌شوند

cyborg-nation-exoskeleton-future-wheelchair

احتمالاً با شنیدن واژۀ اسکلت بیرونی، پوستۀ سخت یک حشره یا لباس مرد آهنین به ذهن شما می‌رسد. ولی سال‌هاست که شرکت Ekso Bionics  اسکلت بیرونی خود را با بندهای فلزی دورتادور، موتورها و کوله‌پشتی پردازنده ساخته است که به افراد معلول اجازه می‌دهد دوباره راه روند. (محصول دیگر Ekso Bionics که برای کارهای صنعتی طراحی شده است به خبرنگاران لاغر اندام  کمک کرد تا ابزاری هجده کیلوگرمی را به راحتی بلند کنند.)

Matt Tilford پس از سانحۀ رانندگی از کمر به پایین فلج شده و سه سال را روی صندلی چرخ‌دار گذرانده است. اکنون او کاربری آزمایشی برای یکی از لباس‌های Ekso است. این اسکلت بیرونی تأمین کننده حمایت بیرونی برای اوست اما اجازه می‌دهد تا برای ایستادن و تحمل وزن از استخوان‌های خود بهره ببرد. هنگامی که Tilford یک دکمه را فشار می‌دهد، این لباس پاهایش را با تکرار حرکت‌های ماهیچه‌ها بلند می‌کند تا او بتواند روی دوپای خود به اطراف جابجا شود.

این دو لباس مصنوعی فاصله‌ای با تولید انبوه ندارند. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دستگاه‌های مشابه را تأیید کرده است. با سبک‌تر شدن، این لباس‌ها می‌توانند جایگزین صندلی‌های چرخ‌دار شوند. Russ Angold از بنیانگذاران Ekso می‌گوید: «من آینده‌ای را برای اسکلت‌های بیرونی می‌بینم که مردم آنها را برای دویدن در کوه‌ها از پارکینگ بیرون می‌آورند». Tilford نیز به نوبۀ خود چشم‌اندازی روشن برای آینده‌اش دارد: یک زندگی طبیعی و پرتحرک.

منبع: wired.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *