جوراب هوشمند از پاهای افراد دیابتی مراقبت می‌کند

پژوهشگران در حال آزمایش پیش‌نمونه جوراب هوشمند دیابت SenseGO

پژوهشگران در حال آزمایش پیش‌نمونه جوراب هوشمند دیابت SenseGO

بسیاری از دیابتی‌ها احساس محدودی در پاهای خود دارند و بنابراین هنگامی که برای مدتی طولانی فشار بر ناحیه‌ای از پا اعمال می‌شود آگاه نخواهند شد. در نتیجه ممکن است به زخم‌های پوستی مزمن یا آسیب‌های دیگر مبتلا شوند که به نوبه خود می‌تواند به قطع عضو منجر شود. به همین دلیل یک گروه پژوهشی جوراب‌های الکترونیکی نظارت فشار با نام SenseGO را ساخته اند.

در حال حاضر به بیماران دیابتی توصیه می‌شود تا به طور منظم پاهای خود را بررسی کنند تا از شکل‌گیری هرگونه زخم آگاه شوند. جوراب هوشمند دیابت SenseGO به نحوی طراحی شده است که حتی پیش از شروع شکل‌گیری زخم به پوشنده هشدار می‌دهد. بنابراین به هیچ زمان بهبود یا دارویی نیاز نیست.

هر یک از این جوراب‌های قابل شستشو با ماشین لباسشویی حاوی ده‌ها میکروحسگر بافته شده است. این حسگرها به یک ریزپردازنده متصل شده‌اند. هنگامی که این حسگرها در یک یا چند ناحیه فشاری بیش از حد را تشخیص دهند، به کمک یک نرم‌افزار روی گوشی هوشمند به پوشنده هشدار داده می‌شود. این هشدار ناحیه تحت تأثیر پا را نمایش می‌دهد تا کاربر بتواند حالت خود را عوض کند، کفش‌های مناسب‌تری بپوشد و یا در غیراینصورت اعلام کند که وضعیت پیش‌آمده ضروری است.

جوراب دیابتی SenseGO

با این که در حال حاضر کفی‌های فشارسنج وجود دارند، ولی آنها تنها فشار را در کف پا می‌سنجند.

فعلاً زمان احتمالی تجاری شدن نسخه نهایی جوراب هوشمند دیابت SenseGO مشخص نشده است. ولی احتمالا هنگام عرضه به بازار با محصولی مشابه و در حال توسعه در آلمان به عنوان رقیب روبرو خواهد شد.

منبع: gizmag.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *