Proximity Hat ابزاری برای هدایت نابینایان با وارد کردن فشار به سر

در حال حاضر پیش‌نمونۀ Proximity Hat با موفقیت آزمایش شده است.

در حال حاضر پیش‌نمونۀ Proximity Hat با موفقیت آزمایش شده است.

تا به حال شماری از سامانه‌های طراحی شده برای هشدار وجود موانع سر راه و هدایت نابینایان را مشاهده کرده‌ایم و بیشتر این سامانه‌ها نشانه‌هایی مانند هشدارهای صوتی یا لرزش‌ها را بکار می‌گیرند. ولی گروهی از پژوهشگران موسسۀ فناوری Karlsruhe آلمان روشی دیگر را برگزیده‌اند. ابزار Proximity Hat ساخته شده به دست Florian Braun در راستای موانع، به سر پوشنده فشار وارد می‌کند.

نسخۀ پیش‌نمونه این کلاه در واقع به شکل سربندی است که به شش ماژول حسگر فراصوتی مجهز شده است. هرکدام از حسگرها در هر ثانیه پنجاه اندازه‌گیری انجام داده و به صورت افقی در تمام جهتها مسافتی از چند سانتی‌متر تا چندین متر را می‌پویند.

هنگامی که یک حسگر مانعی را در مسیر خود تشخیص دهد باعث می‌شود تا لایه‌ای با روکش کشسان که به آن متصل است به آرامی به بالای سر پوشنده فشار وارد کند. هرچه مانع نزدیک‌تر باشد فشار وارد شده بیشتر است. با این روش کاربر می‌تواند از جهت و فاصله مانع آگاه شود.

ادعا می‌شود کاربران با این سامانه نسبت به دیگر سامانه‌ها بهتر ارتباط برقرار می‌کنند و افزون بر آن، این سامانه بر حس شنوایی و لامسۀ کاربران تأثیر نمی‌گذارد.

افزون بر کاربرد کمک به هدایت نابینایان ، پیشنهاد شده است که Proximtiy Hat می‌تواند برای هدایت آتش‌نشان‌ها در اتاق‌های دود گرفته یا حتی کمک به کارگرانی که در کار خود ناچار به حرکت رو به عقب هستند نیز بکار رود. همچنین ممکن است لایه‌های اعمال‌کنندۀ فشار برای هشدار خطرهای نهان همچون آلودگی هوا به کاربران بینا نیز استفاده شود.

برای مطالعۀ بیشتر خبر منتشر شده در تارنمای موسسه فناوری Karlsruhe را پیرامون سامانه  هدایت نابینایان Proximity Hat ببینید.


>> در همین زمینه بخوانید: آسان‌تر شدن خرید در خواربار فروشی برای افراد مبتلا به اختلال بینایی به کمک دستکش لمسی
>> در همین زمینه بخوانید: دستکش رباتیک برای کمک به هدایت افراد نابینا به سمت اجسام و برداشتن هوشمندانۀ آنها


منبع: gizmag.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *