ساخت نوعی جوهر رسانا با خاصیت کشسانی که تولید لباس‌های هوشمند را ممکن می‌کند

conductive-ink-university-of-tokyo

رویای داشتن کامپیوتر روی لباس‌هایمان ممکن است کمتر از آن چیزی که تصورش را می‌کنید به طول بیانجامد. پژوهشگران ژاپنی نوعی جوهر رسانای قابل چاپ ساخته‌اند که حتی در صورتی که سه برابر طول واقعی‌اش آن را بکشید باز هم مدار را حفظ می کند و به لطف آن می‌توانید لباس‌های ورزشی مجهز به حسگر، دنبال کنندۀ فعالیت و دیگر دستگاه‌های پردازشی بسازید.

اما نکتۀ کلیدی در ساخت این جوهر استفاده از ترکیب فلورین، نوعی حلال ارگانیک و ذرات نقره است که پس از ترکیب شدن با یکدیگر، حتی در شرایط غیر عادی نیز الکتریسیته را از خود عبور می‌دهند.

نمونه فعلی ساخته شده برای این جوهر نوعی مچ‌بند است که حرکات ماهیچه را دنبال می‌کند و ایده‌ای کاملاً خام محسوب می‌شود؛ از همین رو، پیش از آنکه این مچ‌بند را جایگزین دستبندها و ساعتهای هوشمند قدم شمار خود نمایید لازم است که شدت جریان برق ورودی به آن از میزان فعلی‌اش کمتر شود.

با این همه، جالب است بدانید که پرینت این جوهر بسیار ساده است و به همین خاطر تولید آن در مقیاس‌های بالا برای استفاده روی تی‌شرت ها و مچ‌بندها نیز به نسبت آسان خواهد بود.

گفتنی است هم اکنون هم لباس‌های هوشمند برای دنبال کردن تناسب اندام ساخته شده‌اند اما این نوآوری، تولید آنها در مقیاس تجاری و پوشیدنشان را راحتتر خواهد کرد.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *