انگشتان مصنوعی SynTouch می‌توانند میزان نرمی بدن یک خرگوش را حس کنند

اگر خرگوشی را با دست نگه دارید می‌توانید پوست کرکی و بدن گرم آن را در دستان خود حس کنید. همچنین می‌توانید اندازه بگیرید که تا چه حد سفت آن را نگه داشته‌اید. ولی اگر یک بازو یا دست مصنوعی داشته باشید باید در بدست گرفتن موجودات بامزۀ پشمالو فوق‌العاده مراقب باشید. چرا که شما نمی‌توانید میزان نیروی وارده را حس کنید و احتمال دارد این موجودات را له کنید. مگر اینکه اندام مصنوعی شما یک بهینه‌سازی از SynTouch  شرکت سازنده و تکامل‌دهندۀ انگشتان با حس لامسه دریافت کرده باشد.

انگشت رباتیک BioTac

Vikram Pandit، مهندس پژوهشگر در زمینۀ اندام مصنوعی در شرکت SynTouch که بدون یک دست به دنیا آمد می‌گوید این انگشتان رباتیک که BioTac نام دارند، کاربری اندام مصنوعی او را آسان‌تر خواهند کرد. او می‌گوید: «این انگشت مصنوعی به شما اجازه می‌دهد هنگام کار با اجسام شکننده مانند تخم‌مرغ به صورت چشمگیری نسبت به اندام مصنوعی بدون حسگر کمتر احتیاط کنید».

انگشت رباتیک BioTac

شکل و عملکرد انگشتان رباتیک شرکت از انگشتان طبیعی انسان به دست آمده است. این انگشتان تقریباً به اندازۀ درازای یک انگشت اشاره با یک بند انگشت در وسط هستند. بالای بند انگشت، سرانگشت رباتیک دارای یک پوست شبه لاستیکی با شیارهایی شامل یک لایۀ مایع، یک نوار از الکترودها و یک حسگر دماست. در پشت یک مستطیل پلاستیکی به عنوان ناخن عمل می‌کند که برای سنجش نیرو دارای اهمیت است. (سعی کنید انگشت شست و انگشت اشارۀ خود را به یکدیگر بفشارید: می‌توانید ببینید که شکل پوست شما تغییر می‌کند ولی ناخن‌های شما مانند دیوار عمل کرده و نیروی وارد شده به یکدیگر را اندازه می‌گیرند.)

انگشت مصنوعی BioTac

هنگامی که BioTac یک تخم‌مرغ را نگه می‌دارد، جابجایی مایع به داخل، مکان و اندازۀ نیروی انگشتان را به حسگرها می‌گوید و پیش از آن که نیرو خیلی زیاد شود متوقف می‌شود. و اگر شما تخم‌مرغ را لمس کنید، حسگرها لرزش شیارها را به داده‌های بافت سطح تخم‌مرغ برای دست ترجمه می‌کند. در فیلم، Pandit یک املت با تخم‌مرغ، گوجه، فلفل و قارچ درست می‌کند کاری که به گفتۀ او بدون انگشتان حس‌کننده بسیار زمان بیشتری می‌برد: «اساساً این انگشتان به من اجازه خواهند داد تا کارهای روزانه‌ام را سریع‌تر و بیشتر مانند کسی که دو دست دارد انجام دهم».


>> در همین زمینه بخوانید: اندامهای مصنوعی می‌توانند با پوست مصنوعی حس را به شما بازگردانند
>> در همین زمینه بخوانید: حاصل کار دانشگاه Johns Hopkins و DARPA: دستی مصنوعی که حس لامسه را به افراد قطع عضو باز می‌گرداند


منبع: wired.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *