راه رفتن دوبارۀ افراد فلج به کمک لباس رباتی کنترل‌شونده با ذهن

wired_cyborg-nation-mind-controlled-exoskeletons-give-paralyzed-patients-new-hope

خوشبختانه، بدن و مغز شما به شکل یکپارچه با یکدیگر کار می‌کنند. شما تصمیم می‌گیرید انگشت شست پایتان را حرکت دهید، فرمان می‌دهید و پس از کسری از ثانیه، حرکت می‌کند. ولی حتی یک کشش سادۀ انگشت شست پا برای افرادی که فلج هستند آسان نیست. به همین دلیل، Miguel Nicolelis مهندس اعصاب در دانشگاه Duke اسکلت‌هایی بیرونی را توسعه داده است که قادرند سیگنال‌های الکتریکی مغز کاربر را به دستورهای مکانیکی ترجمه کنند. این در واقع نوعی لباس رباتی پوشیدنی کنترل شونده با ذهن است.

هر فکری در مغز شما مجموعه‌ای از فعالیت نرون‌هاست که Nicolelis آن را طوفان مغزی (brainstorm) می‌نامد. این مجموعه از سیگنال‌ها ترفندی برای ایجاد دستورهای حرکتی است. آزمایشگاه Nicolelis کار خود را با مهار قدرت ذهنی میمون‌ها و موش‌ها آغاز کرد. (در این فیلم، یک میمون لباس اسکوتر رباتی دریافت می‌کند و آن را برای جمع‌آوری غذا در طول اتاق بکار می‌گیرد.) اکنون که Nicolelis مراحل پایه‌ای را طی کرده است، لباس رباتی خود را به افراد فلج می‌پوشاند، این لباس نیت بیمار را با کلاه‌های نوار مغزی (EEG) خوانده و مطابق با آن حرکت می‌کند.

این کاری جالب است چرا که این لباس‌ها می‌توانند به بیماران فلج کمک کنند تا به میزانی از استقلال دست یافته و احساس نیاز کمتری به کمک دیگران داشته باشند. Nicolelis می‌گوید: «این زمانی است که مغز شما از محدودیت‌های فیزیکی بدن بیرون می‌آید». شاید کار ویژه‌ای به نظر نرسد اما Nicolelis به سهم خود لحظه‌های فوق العاده و الهام‌بخشی را پدید آورده است: بیماری که یکی از لباس‌های او را پوشیده بود در افتتاحیه جام جهانی ۲۰۱۴ توانست یک توپ را شوت کند.


>> در همین زمینه بخوانید: راه رفتن یک معلول فلج کامل به کمک واسط مغز – رایانه و محرکهای ماهیچه
>> در همین زمینه بخوانید: راه رفتن یک معلول با استفادۀ همزمان از اسکلت بیرونی رباتیک و تحریک عصبی


منبع: Wired

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *