محتویات جعبۀ کمک‌های اولیۀ آینده چه چیزهایی خواهد بود؟

جعبه کمک‌های اولیه هوشمند

در حال حاضر هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی روز به روز افزایش می‌یابد و خطاهای پزشکی برای جایگاه سوم در میان عوامل مرگ و میر در آمریکا رقابت می‌کنند. در این شرایط ممکن است مردم جعبۀ کمک‌های اولیۀ شخصی را به عنوان اولین خط دفاعی در مقابل بیماری‌ها و سوانح در نظر بگیرند.

در سال‌های اخیر، به لطف گسترش فناوری‌های جدید که دستگاه‌های پزشکی را در دسترس بیماران قرار می‌دهد، انجام مراقبت‌های بهداشتی هر شخص توسط خود او که به عنوان مراقبت‌های بهداشتی خودانجام نیز شناخته می‌شود رو به افزایش است.

محصولات سطح حرفه‌ای با ارتباطات ابری مانند Clever Medkit (تصویر بالا) خارج از دسترس مصرف‌کنندگان معمولی قرار دارد. با این حال، نسل جدیدی از ابزارهای در دست ساخت در حال راهیابی به جعبه‌های کمک‌های اولیۀ شخصی هستند و نحوۀ انجام طب خانگی را تغییر می‌دهند.

حال می‌خواهیم این انقلاب کمک‌های اولیۀ جدید را که بی سر و صدا در پشت آینه‌های سرویس بهداشتی و کابینت‌ها در سراسر جهان در حال شکل‌گیری است بررسی کنیم.

دمای بدن

تب‌سنج بدون تماسی که از طریق بلوتوث به گوشی هوشمند متصل می‌شود.

منطقی است که ابزارهای تشخیصی نسبت به تجهیزات درمانی بخش بیشتری از محتویات جعبه‌های کمک‌های اولیۀ آینده را تشکیل دهند. به طور سنتی، دماسنج‌ تنها و مهم‌ترین ابزار تشخیص بود. آنها روزها پشت سر گذاشته شد و حالا دسته‌ای از ابزارهای تشخیصی به بازار سلامت مصرف‌کنندگان وارد می‌شوند و نحوۀ تشخیص مردم از بیماری خود در خانه را تغییر می‌دهند.

حال فناوری‌های پیشرفته، دماسنج‌ها را بازسازی می‌کنند تا همچنان به عنوان بخش مهمی از هر زرادخانۀ کمک‌های اولیه ایفای نقش کنند. همانطور که معلوم است برخی از کاربردهای بسیار قدرتمند دماسنج‌ها به لطف داده‌های بزرگ، محاسبات ابری و هوش مصنوعی مشخص شده است.

بسیاری از دماسنج‌ها به بلوتوث مجهز شده‌اند و می‌توانند در طول یک روز به طور پیوسته اندازه‌گیری‌های لحظه‌ای را فراهم کنند. سپس این مجموعۀ عظیم داده‌ها می‌تواند به سرورهایی در دور دست منتقل شده و همبستگی‌های میان آنها که ممکن است مورد توجه قرار نگرفته باشد توسط شبکه‌های عصبی استخراج شود. برای مثال یکی از فواید سادۀ بکارگیری این دماسنج‌ها این است که بانوان را قادر می‌سازد با زحمت کمتری چرخۀّ تخمک‌گذاری خود را دنبال کنند. مشخص شده است که دمای بدن زنان همراه با چرخۀ تخمک‌گذاری آنها به شیوه‌ای قابل پیش‌بینی نوسان می‌کند. حال با استفاده از این دماسنج‌های قابل اتصال، الگوریتم‌ها و برنامه‌های گوشی هوشمند فرآیند ردیابی درجه حرارت بدن و پیش‌بینی تخمک‌گذاری که زمانی خسته‌کننده بود می‌تواند بدون زحمت انجام شود. با بهبود الگوریتم‌ها و همچنین رشد مجموعه داده‌ها، حرارت بدن می‌تواند نقشی اساسی در پیش‌بینی مواردی مانند سکتۀ مغزی، حملۀ قلبی و تشنج داشته باشد.

ثبت‌کننده‌های ضربان قلب (الکتروکاردیوگرام‌ها)

دستگاه ثبت‌کنندۀ ضربان قلب قابل حمل AliveCor

مسن‌تر شدن جمعیت در کشورهایی همچون ژاپن و ایالات متحدۀ آمریکا به معنی افزایش سکتۀ قلبی است. تشخیص به موقع هنگام رویداد یک عارضۀ قلبی به معنای تفاوت میان مرگ و زندگی است. به لطف دستگاه ثبت‌کنندۀ ضربان قلب قابل حمل AliveCor، هر شخصی می‌تواند از گوشی همراه خود برای تشخیص حملۀ قلبی استفاده کند. AliveCor Kardia که اندازه‌ای کوچکتر از یک کارت اعتباری دارد با اتصال به تلفن همراه اندازه‌گیری‌های الکتروکاردیوگرامی در سطح کلینیکی را امکان‌پذیر می‌کند. سپس این اندازه‌گیری‌ها توسط الگوریتمی درون یک نرم‌افزار گوشی همراه ارزیابی می‌شود تا نشانه‌های حملۀ قلبی شناسایی شود. این دستگاه به نیازی به مداخلۀ پزشک یا نسخه‌های پزشکی ندارد. با قیمت ۱۰۰ دلاری این دستگاه می‌تواند پرکاربردترین ابزار پزشکی در جعبه‌های کمک‌های اولیۀ آینده باشد.

عفونت گوش

Oto Cellscope

تقریباً همه می‌توانند زمانی را در دوران کودکی خود به یاد آوردند که گوش‌هایشان توسط پزشکی معاینه شده و اغلب هزینه‌ای ۷۰ دلاری برای یک ساعت را در بر داشته است. این نوع کارهای تشخیصی نیز در حال تبدیل شدن به بخشی از قلمرو جعبه‌های کمک‌های اولیه است. شرکت سازندۀ ابزار مبتکرانۀ Oto Cellscope تنها با یک گوشی تلفن همراه هوشمند و یک لنز اختصاصی که به آن متصل می‌شود، اعضای خانواده را قادر می‌سازد عفونت‌های گوش را تشخیص دهند. نرم‌افزار همراه به کاربر در گرفتن فیلمی از گوش داخلی با گوشی هوشمند کمک می‌کند. سپس این فیلم برای شرکت ارسال می‌شود تا طی دو ساعت وضعیت بیمار تشخیص داده شود. ممکن است در آینده شبکه‌های عصبی پردازش تصویر را بر عهده گرفته و استفاده از این روش باز هم آسان‌تر شود.

همانطور که از مشاهدۀ جدیدترین ابزارهای کمک‌های اولیه مشخص است، گوشی‌های هوشمند به اجزایی جدایی‌ناپذیر از ابزارهای پزشکی خانگی تبدیل خواهند شد. این کار، اتفاق خوش‌آیندی است. چرا که حتی در میان بسیاری از جوامع محروم نیز، گوشی‌های هوشمند ابزاری پیش‌افتاده و در دسترس هستند. به احتمال زیاد، آموزش‌ خانواده‌ها دربارۀ بکارگیری نرم‌افزارها و ابزارهای جانبی تشخیصی به بخشی از آموزش‌های کمک‌های اولیه در سال‌های آینده تبدیل خواهند شد.

مراقبت از زخم

در مدل سنتی از جعبه‌ کمک‌های اولیه، مراقبت از زخم دارای اهمیت ویژه‌ای بود. ولی همانطور که پیش از این نیز اشاره شد این روند در حال تغییر است و تمرکز از درمان به سمت تشخیص زودهنگام حرکت می‌کند. با این وجود، گام‌های مهمی در زمینۀ فناوری‌هایی که بهبود درمان زخم‌ها را امکان‌پذیر می‌کنند انجام شده است.

یکی از نامزدهای مستعد در این زمینه، محلولی لخته‌کننده و تزریقی برای زخم به نام VetiGel است. بسیاری از ما بریدگی شدید را تجربه کرده‌ایم و از دست دادن خون در مواقع پاره شدن شاهرگ‌ها می‌تواند زندگی افراد را در معرض خطر قرار دهد. ولی به لطف جو لندولینای ۱۷ ساله، مخترع VetiGel، این نوع مادۀ لخته‌کنندۀ سریع‌العمل برای بستن زخم‌های شدید بکار گرفته می‌شود. این ماده در حال حاضر تنها برای حیوان‌ها تأیید شده است، ولی احتمالاً در آیندۀ نزدیک شاهد نسخه‌ای از VetiGel برای استفاده توسط انسان خواهیم بود.

گام بعدی چیست؟

در حالی تا به حال زمینه‌های بسیاری را در راستای ایجاد تصویری کلی از جهت حرکت محتوای جعبۀ کمک‌های اولیه در آینده پوشش داده‌ایم ولی این کار بدون بحسث دربارۀ چشم‌انداز بلند مدت از جمله جراحی رباتیک خانگی تکمیل نشده است. این مفهومی است که شاید دسترسی به آن برای آیندۀ بسیار دور قابل تصور باشد، ولی سرعت پیشرفت این فناوری را دستکم نگیرید. به احتمال زیاد بسیاری از ما در طول زندیگی خود شاهد تبدیل رویای جراحی رباتیک خانگی به واقعیت خواهیم بود.

نشانه‌های چنین ‌آینده‌ای در کار در حال انجام در سامانۀ بهداشت و درمان کودکان در واشنگتن دی سی و بیمارستان جانز هاپکینز، در بالتیمور مریلند قابل مشاهده است. پزشکان این مراکز بازوی رباتیکی را ساخته‌اند که قادر است به صورت نیمه‌خودکار جراحی روی بافت‌های منعطف انجام دهد و بخیه‌هایی بهتر از جراحان انسانی بزند. با این که فعلاً عملکرد این دستگاه روی خوک به نمایش گذاشته شده است، ولی خیلی طول نخواهد کشید چنین دستگاهی آزمایش‌های بالینی را برای بکارگیری روی انسان آغاز کند.

منبع: extremetech

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *